Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Головні події фронту за тиждень

Фото: Факти ICTV

Минув ще один тиждень героїчного спротиву українців проти російських загарбників. Він був дуже насиченим на події. Окупанти впевнено просуваються на Донеччині, тим часом ЗСУ закріплюють свої позиції на Херсонщині.

Що сталося в Очеретиному, ситуація у Часовому Ярі, удари Іскандерів по Одесі та коли відбудеться Саміт миру.

Про це й не тільки Факти ICTV ексклюзивно поговорили з адвокатом і керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком.

Зараз дивляться

Що сталося в Очеретиному
Ситуація в Часовому Яру
Ситуація на Херсонщині
Договір про безпеку зі США
Росія готується до нового наступу
Про переговори з Росією у 2025 році
Удари балістикою по Одесі
Про Саміт миру

Що сталося в Очеретиному

2 травня стало відомо, що окупантам вдалося прорватися й закріпитися в Очеретиному Донецької області.

Російська пропаганда почала поширювати інформацію про те, що нібито прорив окупантів стався після самовільного залишення позицій 115 окремою механізованою бригадою ЗСУ. Проте надвечір того ж дня в 115 бригаді спростували цю інформацію.

За словами адвоката й керівника Центру військово-правових досліджень Олександра Мусієнка, коли Україна залишилася без підтримки, в очікуванні допомоги від США та інших партнерів, це призвело до того, що окремі підрозділи ЗСУ були просто виснажені внаслідок бойових дій.

Очеретине на карті бойових дій

У цей час ворог, користуючись можливістю, перекинув на напрямок Очеретиного чотири додаткових бригади, досягши певного тактичного успіху.

– Як мені відомо, наші підрозділи до останнього протидіяли ворогові, зокрема й 115 бригада. Ніхто з позицій не тікав, ніхто позицій не залишав. Відхід був організований контрольовано, наскільки це було можливо у сьогоднішніх умовах. Відійшли на інший рубіж – і все, – сказав Мусієнко.

Ситуація в Часовому Яру

Через те, що окупантам вдалося прорвати першу лінію оборони ЗСУ та створити для себе важливий плацдарм площею 25 кв. км, на Донеччині загострилася ситуація навколо Часового Яру.

За словами експерта, ворог зараз кинув додаткові зусилля, щоб узяти цей населений пункт.

Бої за Часів Яр на Донеччині нині є вирішальними, адже від ситуації залежатиме, чи просунуться окупанти до інших великих міст.

– Окупанти кинули значні сили на захоплення висот Часового Яру. На думку російського командування, це дасть їм перспективи просуватися далі на Костянтинівку і фактично рухатися у бік північного заходу та повноцінно захопити Донецьку область. Особливо, укріпрайони Краматорськ-Словʼянськ. Бої ідуть. У ворога були певні тактичні успіхи. Вони просуваються, – сказав він.

Мусієнко зазначив, що на цьому напрямку окупанти нарощують темпи атак та активно застосовують авіацію.

Часів Яр на карті бойових дій

– Так вони сподіваються пробити українську оборону та рухатися далі. А чи це їм вдасться – поки що важко сказати. Це покажуть реальні бойові дії, – додав він.

Ситуація на Херсонщині

Днями Сили оборони України відбили острів Нестрига на Херсонщині. Це важливий обʼєкт для ЗСУ, тому що він дає можливість подальшого просування та звільнення решти територій Херсонщини.

Острів Нестрига (Херсонська область) на карті бойових дій

За словами експерта, насамперед це протидія ворожим диверсійним групам, що дає можливість розширення нашого плацдарму.

– Десь півтора місяця тому росіяни створили Дніпровську річкову флотилію та підтягнули в окуповану Голу Пристань катери й човни та розглядали сценарій, завдяки якому вони зможуть підійматися вгору по Дніпру й висаджуватися в тил нашому угрупованню в районі Кринок, наприклад. Плюс використовувати цю флотилію для рейдових дій проти Херсона. Зараз у них таких можливостей стане менше, – сказав він.

Безпековий договір зі США

В Офісі президента повідомляли, що Україна веде активні переговори щодо подальших безпекових договорів з країнами-партнерами.

Також триває активна робота стосовно такого ж договору й зі Сполученими Штатами.

На думку керівника Центру військово-правових досліджень, він має суттєво відрізнятися від попередніх безпекових угод з іншими країнами.

– Ідеальний сценарій, який я бачу, це можливість розміщення військових контингентів, їхньої зброї – зокрема літаків і техніки – на території України. Чи будуть це військові контингенти, які не потребують змін до Конституції України, чи військові бази, які потребують змін до Конституції України, це вже питання похідне. Але для нас дуже важливо, поки ми йдемо до НАТО, зафіксувати певні гарантії. Бо ми не знаємо, скільки часу триватиме входження України в НАТО після закінчення війни. Чи не вигадають тоді Угорщина, чи Словаччина якісь нові вимоги. Тому вважаю, що цей пакет гарантії від США має бути особливим, як лідера демократичного світу. Сподіваюся, він таким і буде, – наголосив експерт.

Росія готується до нового наступу

Заступник начальника ГУР Вадим Скібіцький в інтерв’ю The Economist припустив, що Росія готується до наступу в районі Харківської та Сумської областей, та основний удар Росії розпочнеться “наприкінці травня або на початку червня”, і це цілком можливо, каже експерт.

– Загострення бойових дій на Харківщині та Сумщині є дуже ймовірним зараз. Росія формує нове угрупування військ Сєвєр, воно може налічувати від 50 до 70 тис. особового складу. Ще одне ударне угруповання – Курськ, воно невелике, його недостатньо для захоплення Сумської чи Харківської областей повністю, але воно є, тож очевидно, що Росія розглядає план дестабілізації ситуації там. Метою є спроба провести охоплювальний наступ довкола Харкова і взяти його в напівоточення, але не заходити в сам Харків, бо у них немає сил.

Про переговори з Росією у 2025 році

Також в інтервʼю The Economist Скібіцький зачепив тему можливих переговорів із РФ.

На його думку, змістовні переговори з Росією можуть розпочатися не раніше, ніж у другій половині 2025 року.

Своєю чергою Олександр Мусієнко, коментуючи це, сказав, що той факт, що Україна може дуже швидко виснажитися у боротьбі проти російських окупантів, якщо нам не допомагатимуть країни-партнери, це правильний меседж.

– Якщо ми говоримо про перемовини, звичайно, на якомусь етапі вони будуть, так чи інакше. Адже треба зафіксувати певний статус, мають стояти певні підписи, треба, щоб Росія вчинила певні дії, відвела війська. Коли ж це буде – питання відкрите. Я вважаю, що це відбудеться не раніше, ніж оцей наступ російський, який вони зараз готують. І далі можна буде орієнтуватися за ситуацією, на кінець осені, з розумінням загальної ситуації і того, в якому стані Росія перебуває. Вони, я гадаю, теж будуть дуже виснажені, – сказав Мусієнко.

Удари балістикою по Одесі

Дедалі частіше російські окупанти завдають ракетних ударів по Одесі. Бʼють переважно балістикою.

1 травня внаслідок влучання Іскандера у термінал Нової Пошти постраждали 14 людей. Ці атаки є виключно терористичними – з розпачу через те, що Росія не може взяти Одесу.

– Путін же сказав, що Одеса – руський город, але взяти його вони не можуть. Тому з розпачу здійснюють терористичні атаки. По Харкову, до речі, теж. Вони розуміють, що не можуть Харків взяти воєнним шляхом, тому треба створити картинку, як із Харкова їдуть люди.

Про Саміт миру

Цього тижня підтвердилася інформація, що Саміт миру відбудеться 15-16 червня. Запрошення отримали понад 150 країн та організацій.

Президент Зеленський своєю чергою заявляв, що РФ намагається зірвати цей саміт.

Проте Мусієнко наголошує, хоч ця подія дуже важлива для України, проте не варто завищувати очікування.

По-перше, потрібно продемонструвати, що Україна завжди наполягала на мирному вирішенні. Україна не зацікавлена у війні.

По-друге – це демонстрація, що Україна не одна, а Путін все ізольованіший.

По-третє, привернення інформаційної уваги до України. Це майданчик, яким варто скористатися задля консолідації міжнародної підтримки до України.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-05-05 09:00:50