Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

В Україні готується підвищення деяких податків: причини та наслідки

Необхідність підвищення податків в Україні для наповнення бюджету зумовлена двома основними проблемами – не виправдалися сподівання щодо результатів осіннього контрнаступу Сил оборони та значно затрималося ухвалення пакету допомоги від США.

Про це заявив старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай у коментарі Фактам ICTV.

Дві головні причини для підвищення податків

– У тому, що буде потреба дофінансовувати видатки, було очевидно ще на початку року. Тут є дві основні проблеми, хоча насправді їх більше. Перша проблема – бюджет готувався з середини минулого року, і тоді основне припущення було в тому, що буде певний результат осіннього контрнаступу. Відповідно з другої половини 2024 року очікувалося зменшення активності бойових дій і видатків на оборону, – пояснив експерт.

Зараз дивляться

За його словами, такі ж очікування були і в міжнародних партнерів, на них базувалося планування зовнішньої підтримки України.

Другою проблемою Гайдай назвав те, що дуже затримався пакет допомоги від США, тому на початку року уряд був змушений активно витрачати кошти, більше, ніж заплановано.

– Відповідно ми бачимо, що використано більше, ніж було закладено на відповідний період на оборону, і от цього тижня міністр фінансів Марченко сказав, що його оцінка цього розриву близько $5 млрд, тобто 200 млрд грн. Це те, на що нам не вистачає ні наших надходжень, ні зовнішнього фінансування, ні додаткових запозичень внутрішніх, тобто через облігації, – зауважив економіст.

Гайдай вказав на те, що тут ще є третя складова – якщо ми хочемо провести повноцінну мобілізацію, “то це ще додаткові видатки і ще принаймні $5 млрд”.

– Відповідно оця оцінка розриву від 200 до 400 млрд грн, які треба десь знайти. І зрозуміло, що підвищення податків – це погане рішення, але на сьогодні я не бачу, як без нього можна обійтися. Влада відтягувала теж цю розмову, наскільки було можливо, але зараз вже очевидно, що далі зволікати неможливо, – вважає експерт.

ПДВ, військовий збір, акцизи: які податки можуть підвищити

Наразі немає жодного документу щодо податкових ініціатив, проте, як зауважив Гайдай, розмови точаться навколо податку на додану вартість (ПДВ) та військового збору.

– З ПДВ історія найпростіша – це податок, який легко адмініструвати. Тобто ти його підвищив і отримуєш надходження, чого б, наприклад, не сталося з податком на прибуток, тому що там складний облік, податкові перевірки мають бути, щоб з’ясувати, чи він сплачується належно. Тому тут уряд вибирає власне ті інструменти, які він очікує найлегше принесуть кошти, – пояснив він.

На його думку, з акцизами на пальне теж немає якихось проблем – вони доволі впевнено принесуть кошти, особливо на фоні того, що паливні мережі доволі активно детінізуються останні пів року зусиллями податкової.

– Військовий збір насправді для мене найбільш контраверсійний, оскільки такий 5-відсотковий ВЗ для платників єдиного податку на 3-й групі по суті вдвічі збільшить на них податкове навантаження до 10% від обороту. Це багато для окремих галузей та видів діяльності, – вважає Гайдай.

За таких умов, хтось із підприємців зможе відносно легко заплатити ці 5%, а для когось це буде додатковим стимулом або піти в тінь, або перейти на загальну систему оподаткування, додає експерт.

– От 10% від обороту – це вже більше, ніж платить багато загальників, тому тут важко було б моделювати, які насправді мають бути надходження. Ми розраховували, що це принесло б десь до 33 млрд військового збору в річному вимірі, власне, зі спрощенців, але скільки буде насправді, сказати складно, – каже економіст.

На його думку, було б доцільно також поширити військовий збір на транзакції на операції, які можна назвати споживанням предметів розкоші, передусім на ювелірні вироби, на придбання авто вище певного порогу вартості, на нерухомість, про що говорили у Мінфіні ще в кінці минулого року.

– Можна очікувати, що військовий збір буде стосуватися його підвищення до 5% для всіх найманих працівників та платників єдиного податку на спрощеній системі. Але я не впевнений, що це буде ставка 5%, тому що вона може підштовхнути багатьох до переходу на загальну систему, або до виходу в тінь. Але варто дочекатичся законопроєкту, – підсумував Гайдай.

Гетманцев про необхідність підвищення податків

Напередодні голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявив про необхідність знайти додаткові джерела фінансування армії, тому влада змушена буде підвищити основні податки, зокрема ПДВ, військовий збір із зарплат та акцизи.

– Нам необхідно підвищити і видаткову, і дохідну частини бюджету задля фінансування армії, яку ми фінансуємо за рахунок наших внутрішніх джерел. Ми не можемо запозичити ці кошти у партнерів, – наголосив нардеп.

За його словами, уряд наразі підраховує потреби та необхідну суму, але вона не менше 300 млрд грн до кінця року, а наповнення бюджету неможливо забезпечити, оминаючи основні податки.

– Тому зміни будуть стосуватися бюджетоутворюючих прямих та непрямих податків, зокрема ПДВ, військового збору та акцизів, – додав Гетманцев.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-05-24 17:18:34