Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Собаки-поводирі можуть відчути наближення спогаду про ПТСР – дослідження

Команда канадських учених з Університету Далхаузі під час дослідження з’ясувала, що собаки можуть відчути наближення спогаду про посттравматичний стрес.

– Службові собаки вже навчені допомагати людям під час нападів стресу. Однак наразі собак навчають реагувати на поведінкові та фізичні сигнали, виявляти ці епізоди за диханням, – зазначила перша авторка статті Лаура Кііроджа.

Профіль запаху

За словами експертів, у всіх людей є профіль запаху. Це леткі органічні сполуки (ЛОС) – молекули, що виділяються організмом у вигляді поту, на які впливають наша генетика, вік, діяльність та інші змінні.

Зараз дивляться

Є деякі свідчення того, що собаки можуть виявляти ЛОС, пов’язані зі стресом у людини. Однак у жодному дослідженні не вивчали, чи можуть собаки навчитися виявляти ЛОС, пов’язані із симптомами ПТСР.

Дослідження

Вчені залучили 26 осіб як донорів аромату. 54% відповідали діагностичним вимогам ПТСР. Усі учасники відвідували сеанси, на яких їм нагадували про пережиті травми, коли вони носили різні маски.

Одна маска для обличчя давала зразок спокійного дихання, який діяв як контроль, а інша, яку люди носили, коли їм нагадували про травму, давала цільовий зразок дихання.

Експеримент із собаками

Тим часом учені набрали 25 домашніх собак для навчання виявлення запахів. Лише двоє виявилися достатньо досвідченими та мотивованими, щоб завершити дослідження: Айві та Келлі.

За словами вчених, Айві і Келлі навчилися розпізнавати цільовий запах за шматочками лицьової маски, досягнувши точності 90% у розрізненні зразків, які зазнали і не зазнали стресу.

Потім тваринам надали серію зразків, по одному за раз, щоб перевірити, чи зможуть вони точно виявити стресові ЛОС. У другому експерименті Айві досягла точності 74%, а Келлі — 81%.

Далі команда планує провести експерименти, щоб зібрати зразки з більшої кількості стресових подій, щоб підтвердити здатність собак надійно виявляти стресові ЛОС у диханні однієї людини в різних контекстах.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-03-28 10:16:31