Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Як обрізати троянди після цвітіння: інструкція та правила

Наприкінці травня почався сезон цвітіння троянд, який триває досі у садах України. Однак після цього прекрасного періоду квіткарі мають провести важливу процедуру, щоб наступного року також тішитися красою. Як обрізати троянди після цвітіння, навіщо це робити та як проводити маніпуляцію правильно – у матеріалі Фактів ICTV розповів наш постійний експерт із рослин Олексій Колесник.

Чи потрібно обрізати троянди після цвітіння

Трояндам після цвітіння, зокрема тим, що квітнуть за сезон неодноразово, необхідна обрізка. Загалом ці рослини потребують цієї процедури, коли суцвіття зів’яло. Це для того, щоб красуня не витрачала сили даремно – на формування насіння, яке ніхто не збирає.

– Якщо ж цього не зробити, то рослина буде витрачати багато ресурсів на дозрівання насіння та може втратити естетичну форму, – пояснює наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

Зараз дивляться

А так після обрізання троянд усі поживні речовини йдуть на розвиток куща і подальше цвітіння, тож воно буде довшим і ряснішим. Тому троянди варто обрізати одразу після того, як вони відцвіли.

– Обрізка троянд після цвітіння стимулюватиме ріст нових пагонів і посприяє ряснішому цвітінню у наступному сезоні, – говорить наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

Обрізка троянд необхідна також для підтримки декоративності куща та для профілактики хвороб і зараження шкідниками.

Така маніпуляція, зокрема, сприятиме формуванню більш естетичного саду – навіть ті красуні, що квітнуть лише раз за сезон, тішитимуть око охайними зеленими кущиками.

Коли потрібно обрізати троянди після цвітіння

Найкращий час – одразу, коли квітка зів’яне. Також важливо обрати правильний час для обрізки троянд – проводьте маніпуляцію лише у сухий і ясний день.

– Найкращий час – відразу коли квітка зів’яне, у похмуру, прохолодну погоду, – розповідає наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

Також не радимо особливо захоплюватися процесом. В іншому разі видалення надмірної довжини пагонів або кількості бруньок може повністю призупинити розвиток куща.

Як обрізати троянди після цвітіння

Важливо перед початком процедури привести до ладу інструментарій – він має бути гострим і чистим. Якісне заточування гарантує рівний і мінімально травматичний зріз, через який рослина не втрачатиме багато вологи.

– Перед початком обрізки обов’язково продезінфікуйте інструмент, – зауважує експерт.

Далі потрібно спершу видалити хворі, пошкоджені чи тонкі гілки, а також усі зів’ялі квіти, роблячи зріз над брунькою, що спрямована назовні.

Важливим моментом є обробка місця зрізу – його варто присипати товченим вугіллям, попелом або замазати варом.

Дезінфекція необхідна й після проведення обрізки троянд, особливо якщо помітили якісь ознаки хвороби у квітів. А краще у такому випадку виокремити для таких кущів окремий інвентар, щоб не наражати здорові рослини на небезпеку зараження.

Фото: Pixаbay

Ще один важливий момент – нахил зрізу. Під час опадів радять зрізати стебла під кутом 45 градусів. Це дає змогу конденсату або воді стікати зі зрізу і зменшує вірогідність загнивання травмованого пагону. А у дуже суху погоду кут рекомендують зробити перпендикулярно до стебла — це зменшить площу зрізу і, відповідно, швидкість випаровування вологи.

Також техніка обрізки відрізняється у залежності від виду троянд. Так, наприклад, плетисті та ґрунтопокривні характеризуються найбільш рясним цвітінням, у них квіткові бруньки утворюються на зрілих пагонах, що виросли за останні декілька років. Тож на цих видах квітів зрізаються лише зів’ялі або відцвітаючі бутони, а всі пагони залишаються неушкодженими.

Чайним і чайно-гібридним трояндам важливо допомогти сформувати кущ. Після цвітіння зрізаються квіти, що засихають, і пагони, що ростуть у напрямку всередину куща. Зрізи варто робити не нижче від п’ятого повноцінного листка над коренем.

У бордюрних і горщикових троянд видаляють лише відцвілі бутони так, щоб не зачепити стебла.

У зрілих добре сформованих кущів троянд виду флорибунд обрізають центральні стебла (на висоту 4-5 повноцінних листів від кореня), а бічні – на висоту одного-двох листів.

Як обрізати троянди після першого цвітіння: найпоширеніші помилки

Часто садівники, обрізаючи троянди, нехтують гігієною інструментів, що призводить до негативних наслідків.

– Одна з найпоширеніших помилок – це використання брудних чи затуплених секаторів, що може пошкодити пагони і сприяти розвитку патогенів, – зауважує наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

А через занадто пізню обрізку рослина втратить багато сил на дозрівання насіння та загально може ослабитись.

Догляд за трояндами після обрізки

Важливо не лише знати, як правильно обрізати троянди після цвітіння, а й мати інформацію, що робити після завершення процедури.

Полив города, вода, город, догляд за рослинами

Фото: Unsplash

Важливо не нехтувати поливом і рясно зволожити ґрунт навколо рослини. Також радять провести розпушування.

– Після обрізки рясно поливайте ваші рослини, а через декілька тижнів внесіть комплексне мінеральне добрива, щоб допомогти кущам відновитись, – радить наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

Щоби троянди відновили сили після цвітіння, їм необхідно підживлення калієм, фосфором і кальцієм. Всі ці речовини є у складі попелу. Тож варто взяти дві склянки попелу й залити літром окропу, після чого залишити на ніч. А вже вранці потрібно розвести розчин у 10 літрах води та можна обприскувати кущі.

Азотне підживлення допоможе пришвидшити ріст троянд. Для цього радять застосовувати готову суміш чи зробити розчин із сечовини. Для добрива варто взяти столову ложку сечовини й розвести у відрі води, потім полити кущі під корінь.

До речі, на трояндах може з’явитися тля. Раніше Факти ICTV писали, як її позбутися та чим обробити троянди від попелиці.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-08-11 11:25:08