Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Що буде, якщо не з’явитися до ТЦК через 60 днів: коментар юриста

Фото: Міноборони

Згідно з новим законом про мобілізацію, всі військовозобов’язані особи впродовж 60 днів мають прийти до ТЦК та оновити свої дані. Яка відповідальність передбачена за неявку до ТЦК — в матеріалі Фактів ICTV.

Коли військовозобов’язаний має з’явитися в ТЦК

В Україні триває воєнний стан та загальна мобілізація. Військовозобов’язані громадяни віком від 18 до 60 років, за винятком певних категорій осіб, визначених законом, можуть отримати повістку до військкомату. Вручення повісток має проводитись  правильно, тобто особисто в руки.

Після отримання повістки чоловіки, які підлягають мобілізації, зобов’язані з’явитися до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) й оновити свої дані. Якщо людина належить до категорії осіб, які не підлягають мобілізації, треба надати документи, що підтверджують підстави для звільнення від мобілізації.

Зараз дивляться

Проте, бувають випадки, коли військовозобов’язана особа не може прийти до ТЦК, відмовляється від отримання повістки або не оновлює особисті дані.

Розберімося, що буде, якщо не зʼявитися до ТЦК для уточнення даних, та яка відповідальність за це передбачена.

Що буде, якщо не з’явитися до ТЦК через 60 днів

Закон про посилення мобілізації набув чинності 18 травня. Тепер усі громадяни, які перебувають на військовому обліку, повинні протягом 60 днів оновити свої персональні дані. Ця норма також стосується заброньованих, осіб, які мають відстрочку й жінок-військовозобов’язаних.

Необхідно буде оновити персональні дані, контакти та адресу проживання. Це можна зробити в ТЦК, в центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП) або в електронному кабінеті призовника, військовозобов’язаного, резервіста — тепер це застосунок Резерв+.

Якщо людина не оновила персональні дані, не з’явилася до військкомату та не пройшла медичну комісію (ВЛК), то ТЦК має право надіслати вимогу. Це спеціальний документ, який виписується ухилянтам після повістки.

Адвокат юридичної компанії Riyako & Partners Аніщенко Катерина зазначила, що цей документ буде надсилатися після 18 травня. Відбувається це таким чином: у разі, якщо людина не з’явилася за повісткою, тоді ТЦК направляє запит у поліцію з проханням провести адміністративне затримання ухилянта. На це дається 5 днів.

Якщо адміністративне затримання у цей термін не відбулося, тоді ТЦК направляє чоловіку поштою, з повідомленням про вручення, спеціальний документ – вимогу.  Це так зване досудове врегулювання спору.  Цим документом передбачається, що особа після отримання вимоги повинна з’явитись до ТЦК.

Якщо особа проігнорує вимогу, то в цьому випадку ТЦК звертається до суду з заявою про заборону керувати транспортними засобами та накладення інших адміністративних стягнень.  Судом може бути накладено штраф у розмірі до 25 тис. грн (надалі суму штрафу може бути збільшено). Якщо його не буде сплачено, тоді інформація передається до виконавчої служби.

Який штраф передбачений за неявку до ТЦК

Відповідно до закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію громадяни, які ухиляються від мобілізації та від військового обліку, несуть адміністративну та кримінальну відповідальність.

  • Якщо військовозобов’язаний ухиляється від отримання повістки для звіряння військово-облікових даних, то йому загрожує штраф – від 17 000 до 25 500 грн.
  • Для юридичних осіб, посадових і службових осіб органів влади, установ, організацій, підприємств в особливий період (зокрема під час дії воєнного стану) розмір такого штрафу становить від 34 000 до 59 500 грн.

Штраф може бути накладений за ухилення від мобілізації протягом трьох місяців від моменту виявлення порушення, але не пізніше року від моменту вчинення.

Якщо військовозобов’язаний не має права на відстрочку, пройшов військово-лікарську комісію, був визнаний придатним до служби, належним чином отримав повістку, але, без поважної причини, так і не з’явився до ТЦК, йому загрожує кримінальна відповідальність – позбавлення волі строком від 3 до 5 років.

Зазначимо, що тепер штраф може виписуватись заочно, тобто без необхідності складати протокол в ТЦК у присутності військовозобов’язаного, якщо особу належним чином повідомили про необхідність явки до ТЦК, але вона проігнорувала виклик без поважної причини.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.


Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-07-02 15:29:23