Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Глобальне потепління зробило хвороботворний грибок стійким до ліків — дослідження

Китайські вчені під час дослідження виявили вид патогенного грибка, який через глобальне потепління еволюціонував швидше і спричинив відмову органів у двох пацієнтів.

За словами дослідників, підвищені температури сприяли швидшому розвитку резистентності грибка до ліків і появі гіпервірулентності, тобто збільшенню агресивності цього патогена та ускладненню перебігу захворювання.

Як було виявлено патоген

Науковці аналізували незвичні грибкові інфекції, які мали двоє китайських пацієнтів, і виділили два штами грибка Rhodosporidiobolus fluvialis – NJ103 і TZ579.

Зазвичай ці грибки існували в подібній до дріжджів формі, але могли переходити в багатоклітинну форму з нитками-псевдогіфами. Саме такий перехід був пов’язаний зі збільшенням вірулентності патогена.

Далі вчені досліджували стійкість цих штамів до флуконазолу та каспофунгіну – поширених протигрибкових препаратів. Виявилося, що і NJ103, і TZ579 були стійкі до цих препаратів, а стійкість до флуконазолу визначалася геном ERG11.

Вплив температури на мутацію

Аналізуючи вплив на досліджувані штами тепла, вчені побачили, що температура в 37 градусів Цельсія прискорює перехід грибка до форми з псевдогіфами і збільшує продукування активних форм кисню в клітині, що призводить до мутації в геномі грибка.

Спричинені високими температурами мутації надали грибку стійкість і до третього поширеного протигрибкового препарату – амфотерицину В.

Оскільки повітря дедалі частіше прогрівається до температур, вищих за 30 градусів, учені зазначають, що глобальне потепління може значно прискорити появу ще більш шкідливих мутацій у грибків.

Джерело: nauka.ua

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-07-04 15:16:50