Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

які пільги та виплати отримають кавалери ордену

Фото: Міноборони

Орден За мужність – це українська державна нагорода, якою відзначають військовослужбовців, працівників правоохоронних органів та інших за виявлену мужність та героїзм. 

Після проголошення Незалежності України у 1991 році гостро постало питання про призначення державних нагород як одного із символів державності. За увесь період незалежності президенти заснували багато різноманітних медалей та відзнак, однією із яких є орден За мужність.

Орден За мужність має I, II та III ступені. Факти ICTV дізнавалися, на які пільги та виплати можуть розраховувати українці з орденом За мужність ІІІ ступеня.

Зараз дивляться

Орден За мужність ІІІ ступеня: що це

Це відзнака, виготовлена з нейзильберу, що має форму хреста із широкими загостреними кінцями. Посередині — рівносторонній хрест, покритий білою емаллю, на якому розміщено круглий медальйон із зображенням малого Державного Герба України.

Стрічка ордена III ступенів шовкова муарова синього кольору з поздовжніми смужками: широкими — жовтою посередині та двома синіми з боків, вузькими — малиновою та білою між ними та жовтою по краях.

Станом на 2022 рік в Україні нараховують понад 6 тис. кавалерів ордену За мужність IIІ ступеня. Серед них багато військовослужбовців, але є й інші категорії, наприклад живописець Степан Рєпін, мер Чернігова Ярослав Атрошенко.

Нагородження орденом може відбуватися посмертно. Присвоїти орден За мужність можуть лише указом президента України, відповідно, позбавити людину відзнаки може також лише президент у разі засудження кавалера за тяжкий злочин.

Найвищим ступенем відзнаки є I ступінь, а нагородження орденом За мужність провадиться послідовно, починаючи з III ступеня.

Орден За мужність ІІІ ступеня. Фото: Getty Images

Виплати та пільги ордену За мужність ІІІ ступеня

Українці, нагороджені державними нагородами, мають певні пільги та привілеї.

Наприклад, за законом, військові, які отримали три ступені ордену За мужність, мають право на почесне поховання на Національному військовому меморіальному кладовищі.

Із 1 січня 2023 року набув чинності Закон України, що встановлює щомісячні виплати грошової допомоги кавалерам ордена За мужність.

Повні кавалери ордена (які отримали всі три ступені) можуть розраховувати на фінансову допомогу від держави. Тобто з 1 січня 2023 року вони щомісяця отримуватимуть грошову виплату у вигляді однієї мінімальної зарплати – 6 700 грн. 

Окрім того, встановлюється щомісячна виплата грошової допомоги в розмірі від трьох до однієї мінімальної заробітної плати членам сімей померлих або нагороджених посмертно кавалерів ордена За мужність усіх трьох ступенів.

Тобто у разі загибелі нагороджених орденами кошти отримуватимуть члени їхніх сімей.

Крім того, за словами адвокатки та юристки Ario Law Firm Надії Грищенко, особа, яка брала безпосередню участь у захисті суверенітету та територіальної цілісності України та яку, починаючи з 2014 року, нагороджено орденом За мужність трьох ступенів (тобто вона отримала всі три ступені), визнається особою, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною.

– Повний перелік пільг, які надаються особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, закріплений у статті 16 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, – зазначає Грищенко.

Адвокат виділяє кілька основних пільг, на які мають право повні кавалери ордену За мужність:

 • надбавки до пенсій або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, які вони отримують, у розмірі 70% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, разова грошова допомога у розмірі, що визначається Кабінетом міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України, яка виплачується щорічно до 5 травня;
 • зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства;
 • першочергове безплатне особисте обслуговування в амбулаторно-поліклінічних закладах усіх типів та видів, позачергова безплатна особиста госпіталізація та лікування у стаціонарах, госпіталях, лікарнях, а також збереження безплатного обслуговування зазначених осіб у поліклініках та інших медичних закладах, до яких вони були прикріплені у період роботи до виходу на пенсію. Ці пільги також стосуються членів сім’ї кавалера ордену (дружини, чоловіка та дітей віком до 18 років);
 • першочергове безплатне забезпечення ліками, лікарськими засобами, імунобіологічними препаратами та виробами медичного призначення, що придбані за рецептами лікаря, доставка за його висновком ліків додому;
 • безоплатне першочергове забезпечення санаторно-курортним лікуванням. Порядок надання путівок визначається Кабінетом міністрів України (дія цієї пільги зупинена на 2023 рік);
 • звільнення від оплати послуг за оформлення документів на право власності на квартиру під час її приватизації;
 • одержання позики на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт житлових будинків і подвірних будівель, приєднання їх до інженерних мереж, комунікацій, а також позики на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок з погашенням її протягом 10 років, починаючи з п’ятого року після закінчення будівництва. Зазначені позики надаються в порядку, який визначається Кабінетом міністрів України;
 • позачергове придбання квитків на всі види залізничного, водного, повітряного та автомобільного транспорту;
 • переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників незалежно від часу роботи на цьому підприємстві, в установі чи організації, першочергове працевлаштування після ліквідації підприємства, установи чи організації;
 • надання зазначеним особам щорічної оплачуваної відпустки, а також додаткової відпустки без збереження заробітної плати терміном до трьох тижнів на рік у зручний для них час;
 • виплата дружині (чоловіку) і дітям віком до 18 років у разі смерті (загибелі) одноразової допомоги в розмірі п’яти прожиткових мінімумів, затверджених законом на день смерті (загибелі), у розрахунку на місяць на одну особу.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-10-11 14:09:30