Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Як посівати на Старий Новий рік 2024: звичаї та традиції

Посівання – давній обряд, який до переходу ПЦУ на новоюліанський календар став головною традицією Старого Нового року, оскільки він збігався із Щедрим вечором. Традиційно, українці відзначають Старий Новий рік у ніч із 13 на 14 січня. Однак із 2023 року посівати потрібно 1 січня.

Як засівати на Старий Новий рік 2024

До 2025 року парафіянам дозволили жити за юліанським календарем, щоб у всіх був час перейти на новоюліанський. Оскільки дехто цього ще не зробив, то посівати вони будуть на Старий Новий рік.

Посівання на Старий Новий рік – це давній обряд, який проводили наші пращури, щоб збільшити врожай наступного року, добробут і фінансове становище. Наразі посівальники переслідують більш розважальні цілі, але традиції залишаються традиціями.

Зараз дивляться

Існує багато думок, навіщо посівати на Старий Новий рік. Вважається, що перші посівальники за день дарують господарям щастя та удачу. Зерном рясно посипають усі кімнати – воно має позитивну енергетику, символізуючи життя, достаток та процвітання.

Прийшовши посівати, потрібно спочатку попросити господарів впустити вас у будинок. Після цього заведено обсипати зерном і співати посівалку, наповнену сильними побажаннями. Традиційно треба віддячити грошима чи частуванням. Якщо не пустити посівальників у будинок – можна залучити біди та розчарування.

Наші пращури вірили, що якщо господарки фартухами ловитимуть зерно під час обряду, то кури нестимуться краще. Багатьох гостей взагалі примушували роззуватися і сідати на поріг — кури нестимуться прямо в хаті.

Як правильно посівати на Старий Новий рік:

  • Заздалегідь подбайте про те, щоб була потрібна для посіву кількість зерна. Для обряду відмінно підійде гречка, пшениця, ячмінь та жито.
  • Категорично забороняється посівати без теплих рукавичок – голими руками це робити не можна.
  • У посівальника має бути два мішки: один для зерна, а другий — для частування і грошей.
  • Спочатку посівати було прийнято заради збільшення врожаю — господареві будинку це тільки на руку. Засівали зазвичай пшеницею, але рідко використовували й інші крупи — ячмінь, гречку чи рис.

Посівальники мають не тільки зайти в оселю і засипати зерном, а ще й за допомогою посівалок побажати господарям міцного здоров’я та родючої землі.

Здавна вважалося, що посівати на Старий Новий рік мають лише чоловіки, хлопці та хлопчики. Пускати дівчину в будинок на Старий Новий рік – погана прикмета.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-01-13 08:25:15