Весна, сніг та цвітіння абрикос у Ніжині: що говорять експерти

По самі абрикоси: що наробив квітневий сніг.
В Україну прийшло весняне похолодання: температура опустилася нижче нуля, місцями йде сніг і дме пронизливий вітер.
У Ніжині цими днями також можна спостерігати сніг, який випав прямісінько на квітучі абрикоси.
Квітень і сніг на квітучі абрикоси.
Чому так відбувається і як це впливає на майбутні плоди і на саме дерево?
Які наслідки загалом для природи через такі коливання температурних показників, коли земля прокидається і розквітає а тут такі ” сюрпризи” від природи?
Про все це у матеріалі MYNIZHYN
Без персиків, абрикос та черешень?
Еколог Олександр Соколенко зауважує, що тривале похолодання негативно вплине на плодові дерева, що, на жаль, може їм суттєво зашкодити.
«Через раннє тепло рослини починають раніше розвиватися і квітнути. Цьогоріч по всій країні абрикос зацвів ще в останні дні березня. Це порушення фенології рослин, оскільки за всіма нормами абрикос має цвісти в середині квітня. Приблизно з цього періоду зрідка буває повернення холодів, і менше ризиків, що цвіт на деревах пошкодиться. Якщо дерево через раннє настання тепла у березні починає квітнути раніше свого строку і в час цвітіння припадає повернення холодів, то цвіт просто гине, а також дуже часто гинуть самі дерева», — пояснює Олександр Соколенко.
Він додає, що ці негативні процеси відбуваються через кліматичні зміни, тобто рання весна, рання вегетація і повернення холодів, яке цього року припадає на цвітіння абрикосів, персиків, вишень, черешень, суттєво загрожує врожаю плодоносних дерев.
Раніше ми писали: Аномально тепла зима у Ніжині або з тріскучим морозом: розмова з доцентом кафедри географії Ніжинського університету Валентиною Остапчук
Еколог розповідає, що абрикос у період цвітіння дуже вразливий.
Якщо в цей час температура повітря знижується навіть трохи нижче 0 градусів, сік у його гілках замерзає.
Через пошкодження морозом відбувається зараження дерева грибками і воно за тиждень-два стає чорним. Це означає, що абрикос почав квітнути за несприятливих погодних умов.
Квітень і сніг на квітучі абрикоси. Чому так відбувається?
Про це ми запитали у доцента кафедри географії, туризму та спорту Ніжинського державного університету – Валентини Остапчук.
Такі екстремальні похолодання зумовлені процесами великомасштабної циркуляції атмосфери, які призводять до проникнення холодного арктичного повітря далеко на південь.
Наразі «винуватцем» аномально холодної погоди в Україні є потужний і малорухомий циклон з центром на північному сході Європи та його улоговина, спрямована на нашу територію.
Ці процеси можна простежити за синоптичними картами з сайту погоди windy.com. На них різними кольорами показана температура повітря, тому гарно видно, як холодне повітря (показано синім) в циклоні, що обертається проти годинникової стрілки, потрапляє на нашу територію.
Нижче наведені висотні карти (ліворуч – 5 км, праворуч – 12 км), за якими можна простежити, що згаданий циклон є дуже високим і меридіональне перенесення до нас холодного повітря з Арктики (показано фіолетовим) охоплює значну товщу атмосфери. Наскільки холодне це повітря, можна судити з підписів температури на «прапорцях).
Різка меридіональність перенесення повітря (холодного – на південь, а теплого – на північ) відзначається вченими все частіше, що вочевидь пов’язано з сучасними змінами клімату, і такі процеси найбільше характерні для весни й осені.
Цікаво взяти до уваги – як зберегти абрикоси під час цвітіння від заморозків
Садівники використовують ряд способів, щоб вберегти дерева від весняних заморозків, – пише сайт Ого.
Дощування
При істотному зниженні температури повітря (до -5 градусів) можна використовувати обприскування або дощування дерев. Перед нічними заморозками крони дерев обприскують з обприскувача злегка підсоленою водою або поливають методом дощування зі шлангів.
Важливо покрити всю крону: листочки і пуп’янки. Краплі, що залишилися на пагонах, при зниженні температури поступово охолоджуються, а при замерзанні – віддадуть тепло листю і пуп’янкам. Вважайте, що дощування ефективно проводити тільки в безвітряну погоду.
Укриття
Якщо дерева в саду ще молоді, або для вирощування були обрані компактні, низькорослі або колоноподібні культури, то можна використовувати покривний матеріал для укриття крони.
Укривним матеріалом можуть бути не тільки спанбонд, а й мішковина, стара постільна білизна і ганчірки. Крона дерева обмотується обраним матеріалом і фіксується мотузкою.
Залишити такий захист можна на кілька днів. Однак не варто перетримувати: при знятті укривного матеріалу можна пошкодити пагони і бутони.
Димлення
Використовувати метод можна як на невеликих ділянках з декількома деревами, так і при великих площах саду.
При загрозі поворотних заморозків до -5 градусів слід з вечора набрати кілька куп з гілок, листя, іншого органічного сміття. Багаття розташовують в безпосередній близькості до дерев, під їх кроною. Дим, що виділяється при горінні або тлінні вологого матеріалу, створює захисну завісу з теплого повітря. Це перешкоджає різкому зниженню повітря.
Щоб тління тривало довше, в основу купи можна покласти змочені горючими рідинами цеглини. Сухий матеріал не дасть багато диму, тому можна злегка зволожити органіку або додати до неї кілька вологих ганчірок.
!!! Не залишайте багаття без уваги на всю ніч. Важливо періодично додавати органіку, виключати можливість переходу вогню на будівлі або дерева.
Полив
Рясний полив також є способом захисту саду від заморозків. Досить дуже ретельно полити культури.
Під кожну рослину виливають:
- по 5-10 відер під дорослі дерева;
- по 4-6 відер під кущі і виноградні лози.
Вода добре накопичує і тримає тепло. Вона поступово охолоджується, а після, при замерзанні, виділяє тепло. Можна поливати сад кілька разів за ніч. Спосіб здатний уберегти дерева від похолодання до -2 градусів.
Якщо в нічні години очікуються поворотні заморозки, не варто залишати все на самоплив. Важливо захистити бутони і квіткові бруньки від холодів. Використовувати можна підручні матеріали: воду, покривний матеріал, горючу органіку. Можна скористатися спеціальними препаратами і підгодівлею, що підвищують імунітет. Хороші результати дає комбінування декількох способів.
Вас може зацікавити: Торнадо та північне сяйво на Чернігівщині – чого чекати ще?
Viber
Youtube
Джерело: mynizhyn.com
2025-04-09 18:06:28