Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

У Європі обговорюють відправку в Україну військово-повітряних і морських сил – WP

Фото: Depositphotos

Найближчими тижнями європейські країни з Коаліції охочих планують направити в Україну групу військових, щоб визначити, скільки військ знадобиться для “сил стримування” і того, де їх має бути розміщено.

Як пише The Washington Post, вони також проведуть консультації з Україною з питань зміцнення української армії для утримання майбутньої лінії фронту.

Війська, які Європа хоче відправити в Україну

За словами двох дипломатів, з якими поговорили WP, увага європейців також змістилася на повітряну і морську міць, оскільки армійські начальники вказують на обмеження, пов’язані з розгортанням великої кількості військ, а інші країни пропонують свої можливості для патрулювання в небі України або в Чорному морі.

Як раніше заявив прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер, військові планувальники з десятків країн “вносять свої пропозиції з усіх питань, починаючи від логістики та командування і закінчуючи розгортанням на суходолі, в повітрі і на морі”.

Проте багатогодинні переговори не принесли жодних публічних зобов’язань від інших європейських лідерів на тлі скепсису з приводу того, що США зацікавлені в підтримці таких сил.

Деякі країни відкинули ідею розгортання сил без обіцянки США втрутитися, якщо Росія нападе на них. Європейські чиновники також сподіваються на можливості США, такі як протиповітряна оборона, розвідка і важкі повітряні перевезення.

– Я хотів би, щоб американці були задіяні на нашому боці. Але ми повинні бути готові до ситуації, коли вони, можливо, не приєднаються до нас. … Ми не можемо сказати, що якщо американці не приєднаються до нас, то ми нічого не будемо робити, – сказав раніше президент Франції Еммануель Макрон журналістам.

Питання європейського контингенту в Україні

При цьому президент США Дональд Трамп вирішив не давати жодних обіцянок. Чиновники з його команди подають неоднозначні сигнали навіть у приватному порядку, кажуть європейські дипломати. Спеціальний посланник Трампа Стів Віткофф, який відіграє ключову роль у переговорах із Росією, нещодавно назвав ініціативу “спрощеною”.

Але французький чиновник сказав WP, що Трамп не відкинув підтримки США, і що зусилля робляться “в повній згоді з нашими американськими партнерами, які зацікавлені в цьому підході і сказали нам, що він хороший”.

Водночас сама Росія застерігає від введення європейських військ в Україну. Раніше офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова попередила, що франко-британські плани з розгортання контингенту в Україні “можуть призвести до прямого зіткнення” між Росією і альянсом НАТО.

Макрон і Стармер стверджують, що Росія не має права накладати вето на розгортання європейських військ в Україні. Французький президент пообіцяв, що відправлення військ в Україну не призведе до скорочення сил у Східній Європі, де країни, які перебувають біля кордонів Росії, побоюються, що розгортання військ може призвести до ослаблення їхньої власної оборони. Деякі з них, наприклад Польща, заявили, що нададуть матеріально-технічну підтримку замість своїх власних військ.

Інші також керуються політичними міркуваннями всередині країни. Німеччина не наважувалася надати війська, але її позиція залишається невизначеною, оскільки лідери ведуть переговори про формування нового уряду. Прем’єр-міністр Італії Джорджія Мелоні, відчуваючи тиск з боку своїх партнерів по уряду, виступила проти відправки солдатів.

Генерал-лейтенант у відставці Бен Ходжес, колишній командувач сухопутними військами США в Європі, сказав, що силам потрібна чітко визначена місія, “перш ніж говорити про чисельність військ”. Це передбачає єдине командування, сказав він, і консенсус щодо того, як реагувати на напади.

– Якщо вони створені для того, щоб утримувати Росію від порушення перемир’я, якщо таке перемир’я справді буде встановлено, то вони мають бути в змозі щось зробити, – сказав він.

На думку Ходжеса, якщо росіяни дізнаються, що в якомусь з українських міст розміщені європейські війська, то тоді запустять по цьому місту ракети, щоб випробовувати реакцію і поведінку цього контингенту.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-03-30 18:27:00