Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Зміна курсу: астероїд 2024 YR4 загрожує не Землі, а Місяцю

Фото: Pixabay

Астероїд 2024 YR4, який ще місяць тому викликав занепокоєння у вчених через можливе зіткнення із Землею, насправді має вищу ймовірність вдарити по Місяцю.

Про це свідчать нові дані міжнародних космічних агентств, отримані після спостереження за об’єктом за допомогою телескопа Джеймса Вебба.

Загрози від астероїда 2024 YR4

За оновленими розрахунками, діаметр астероїда становить приблизно 60 метрів. Саме ця межа є критичною для Групи з планування космічних місій, створеної під егідою ООН для розробки стратегій захисту планети.

Зараз дивляться

– Це поріг, після якого об’єкт може завдати суттєвих руйнувань. Астероїд такого розміру здатен спричинити руйнації в радіусі 80-100 кілометрів, – пояснила астрофізикиня Хулія де Леон з Інституту астрофізики Канарських островів в коментарі для El Pais.

Проте, згідно з результатами, отриманими 26 березня під час першого спостереження за астероїдом у телескоп Джеймса Вебба, ймовірність його зіткнення з Землею повністю виключена. Натомість існує приблизно 2% шансів, що об’єкт вдарить по Місяцю.

– Якщо астероїд влучить у Місяць, це не буде небезпечно для нас. Але це стане унікальною можливістю спостерігати місячне зіткнення та його наслідки у реальному часі, – каже де Леон.

Вона підкреслює, що хоча поверхня Місяця вкрита кратерами, вченим ще ніколи не доводилось бачити зіткнення об’єкта такого масштабу – понад 50 метрів у діаметрі.

Зміна курсу астероїда 2024 YR4

Астероїд 2024 YR4 вперше привернув увагу на початку лютого, коли NASA та ESA попередили про можливість його зіткнення із Землею 22 грудня 2032 року. Початкова ймовірність удару сягала понад 2% і зростала щодня, досягнувши 3,1%. Це викликало значний резонанс у ЗМІ. Проте подальші спостереження практично повністю виключили такий сценарій.

Нагадаємо, що навіть об’єкти менших розмірів можуть бути небезпечними. Як, наприклад, астероїд, що вибухнув над Челябінськом у 2013 році. Тоді 20-метрова космічна брила масою 13 тисяч тонн вибухнула в атмосфері, спричинивши ударну хвилю, яка пошкодила вікна тисяч будівель і травмувала близько 1500 осіб. За оцінками ESA, енергія вибуху дорівнювала 35 атомним бомбам, скинутим на Хіросіму.

Сьогодні фахівці в галузі планетарної оборони вже не занепокоєні загрозою для Землі, а навпаки – з ентузіазмом готуються до можливості спостерігати рідкісне зіткнення з Місяцем.

– Було б чудово, якби він все-таки врізався, Ми могли б вести спостереження з космосу й із Землі. Це було б неймовірно, – зізнається де Леон.

Наступне спостереження за астероїдом за допомогою телескопа Джеймса Вебба планується на травень. Тоді вчені спробують уточнити ймовірність удару космічного об’єкта об Місяць.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-04-01 15:56:00