Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Тренерка з оздоровчого фітнесу пояснює, як і чому, попри хвороби і зайнятість, треба рухатися щодня

Фізична активність – це не спорт, де діють змагальні принципи.  Щоденна необхідність рухатися у будь-якому віці і навіть у будь-якому стані здоров’я – це запорука самого життя.

Вона має медичний, побутовий і психологічний аспекти.

Менше рухаємося – менше живемо

У сучасних умовах ми рухаємось менше й менше: діти проводять усе більше часу за партою і в смартфонах, дорослі — в офісах, на дивані, у барах тощо.

Зараз дивляться

Ми багато годин сидимо, коли вчимося та працюємо, і потім, парадоксально, часто відчуваємо себе надто виснаженими, щоб рухатися.

Тренерка з оздоровчого фітнесу Аліса Пивоварчик нагадує, що малорухливий спосіб життя асоціюється із розвитком захворювань, які є головними причинами смертності у світі.

Йдеться про ішемічну хворобу серця, інсульт, рак, цукровий діабет II типу, а також інші хронічні стани й метаболічні порушення, як-от гіпертонія, надмірна вага, гіперліпідемія (підвищена кількість жирів у крові).

Чому варто додати в своє життя більше фізичної активності

Медичний аспект

Фізична активність, разом з іншими складовими здорового способу життя допомагає знизити ризики хронічних захворювань і подовжує тривалість життя.

Проте, зазначає Пивоварчик, якість життя важливіша за його тривалість. І з цим не посперечаєшся. Саме помірна фізична активність дає нам шанс на здорове довголіття, уповільнює вікові зміни, зокрема втрату кісткової та м’язової маси, що є суттєвим чинником розвитку різних захворювань і ранньої смертності.

Тренерка стверджує, що, приміром, запобігти розвитку саркопенії – вікової втрати м’язової маси – можна, виконуючи силові вправи.

– Чим більше вам років, тим більше варто дружити з гантелями і штангою, – переконує Пивоварчик.

Для людей 65+ також дуже важливими є вправи на баланс. Адже втрата рівноваги й, відповідно, падіння може завершитися компресійним переломом чи переломом шийки стегна — фатальними в такому віці травмами.

Малорухливий спосіб життя — один із факторів ризику розвитку остеопорозу. Рекомендації з профілактики та лікування такі ж — силові тренування вкупі зі збалансованим харчуванням, адекватним відпочинком і відновленням.

Побутовий аспект

Тренування допомагають відчувати себе енергійнішими й упевненішими навіть у щоденних справах. Попри вік, ви зможете ходити, куди захочете, робити, що забажаєте. Без хронічного болю.

– Ви не застраховані від ситуації, коли ваша фізична підготовка може стати питанням вашого виживання, – зазначає Аліса Пивоварчик.

Психологічний аспект

Про це не так часто згадують, проте бути фізично сильним та витривалим— просто приємно. Можна щось планувати і йти до мети. Звісно, якщо ваші цілі досяжні, адекватні й відповідають вашим реальним фізичним ресурсам.

Чим фізична активність відрізняється від спорту

За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, фізична активність — це будь-який довільний рух тіла, що здійснюється скелетними м’язами і потребує енергетичних витрат.

Спорт у вузькому сенсі — це окремий вид людської діяльності, який обов’язково містить змагальний компонент. Буває й так, що спорт, особливо професійний, завдає шкоди здоров’ю.

Тому фітнес і спорт — це не просто різні, але й протилежні за своєю спрямованістю поняття в контексті здоров’я.

– Я пропоную своїм клієнтам старшого віку концепт фітнес-снеків протягом дня, – говорить тренерка.

Вона пояснює, що це 2–5 хвилин легких вправ, які виконуються маленькими порціями протягом дня. Важливо, що це мають бути вправи якоїсь незначної інтенсивності — прості рухи руками, ногами, просто піднятися на поверх вгору чи пройтися квартал.

Навіть звичка щогодини виходити на кухню випити води — гарний початок.

І, звісно, ходіть! Не варто орієнтуватися на цифру у 10 тис. кроків, яка, стверджує Пивоварчик, народилась з реклами крокомірів.

Відштовхуйтеся не від того, що ви мусите робити, а від того, що ви маєте зараз. Якщо ваш ґаджет нараховує вам 2–3 тис. кроків на день, спочатку поставте мету робити не менше 3500 кроків на день. Коли вам вдасться це робити щодня протягом тижня, ставте мету в 4 тис. кроків. І так далі.

У фізичній активності ВООЗ рахує хвилини на тиждень, проте глобально для здоров’я важливий тренувальний ефект.

– Можливо, ви робите 10 тис кроків на день, але вашому організму цього недостатньо, – пояснює Пивоварчик.

І саме саме тому ви маєте задишку, піднімаючись на п’ятий поверх.

Зробіть фізичну активність пріоритетом у вашому житті. Завжди починайте з малого, простого, посильного, пз такого, що вам комфортно робити регулярно.

– У перші місяці рухового прориву головна мета — виробити звичку й навіть потребу щодня рухатися, – говорить тренерка.

Будьте терплячими — і з часом ви побачите великі зміни.

Джерело: Бережи себе

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-01-17 14:02:44