Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

США намагаються не дати створити РФ комплекс з виробництва скралпеного газу в Арктиці – WSJ

Офіційний Вашингтон має намір зірвати плани Росії з будівництва масштабного берегового комплексу в Арктиці з виробництва скрапленого природного газу (СПГ).

Як пише The Wall Street Journal, проєкт під назвою Арктик СПГ 2 (Arctic LNG 2) є ключовим для президента РФ Володимира Путіна.

США і РФ: боротьба за скраплений газ

Газета вказує, що США застосовують “шквал санкцій”, щоб зірвати ініціативу Арктик СПГ 2 і не дозволити Росії отримати спеціалізовані танкери величезних розмірів, необхідні для транспортування газу. Крім того, пише видання, США ускладнюють будівництво альтернативних суден всередині країни.

Зараз дивляться

– Наша роль полягає в тому, щоб гарантувати, що Арктик СПГ 2 не приніс бажаних результатів, – заявив у понеділок на конференції у Швейцарії Джеффрі Пайатт, помічник держсекретаря США з енергетичних ресурсів.

За даними WSJ, в усьому світі СПГ перебуває на підйомі, а попит на нього зростає в міру того, як уряди відмовляються від більш брудного вугілля і прискорюють впровадження енергоємних штучних інтелектів. Крім того, зростання спостерігається не тільки в попиті: пропозиція також зростає, і такі гравці, як Катар, що є важковаговиком галузі, мають великі плани щодо розширення виробництва.

Боротьба в Арктиці відбувається в непростий час для енергетичної політики США, які торік стали найбільшим експортером СПГ. Адміністрація президента США Джо Байдена призупинила схвалення нових експортних поставок СПГ через екологічні проблеми. Цей крок обурив бізнес-групи та клієнтів у союзних країнах із низьким енергоспоживанням, таких як Японія та Німеччина, і дехто вважає, що він стане на заваді зусиллям США з обмеження прибутку Росії від продажу природного газу.

Спікер Палати представників Конгресу США Майк Джонсон наполягає на скасуванні цієї паузи, можливо, пов’язуючи її з голосуванням з питання про допомогу Україні в палаті. В окрузі Джонсона в Луїзіані розташований передбачуваний експортний термінал СПГ, на який вплинуло призупинення.

Цілі для Путіна

Видання зазначає, що з боку Росії Путін має намір збільшити експорт СПГ найближчими роками більш ніж утричі. Його мета – залучити більше грошей для фінансування війни проти України і компенсувати спад у традиційному російському бізнесі з експорту газу трубопроводами.

Після вторгнення в Україну експорт російського газу впав, Європа відмовилася від газу з держави-терориста, а Китай став головним клієнтом Москви.

Хоча Росія і знайшла нові ринки збуту для своєї нафти, що перевозиться на суднах, заповнити втрачені обсяги, які раніше йшли стаціонарними газопроводами, виявилося складніше.

– Саме тут на допомогу приходить СПГ. Експеримент Росії зі скрапленим газом поки порівняно невеликий, але вона хоче швидко його розширити, – пише WSJ.

За даними консалтингової компанії Rystad Energy, наразі будуються виробництва з потужністю близько 32 млн тонн на рік на додачу до наявних 29 млн тонн.

Геополітичні міркування також мають значення, каже Тетяна Мітрова, науковий співробітник Центру глобальної енергетичної політики.

– Йдеться про розширення присутності за допомогою СПГ, особливо в Китаї та на глобальному півдні… Газ завжди був для Росії важливим інструментом впливу, – сказала вона.

WSJ нагадує, що Кремль давно використовує експорт енергоносіїв як важіль впливу. Наприклад, 1990 року Радянський Союз скоротив постачання нафти в країни Балтії, щоб перешкодити рухам за незалежність. А ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну Москва скоротила поставки газу в Європу, що призвело до стрибка цін.

Проєкт Арктик СПГ 2 і санкції

У грудні минулого року на проєкті Арктик СПГ 2 було завершено перший із трьох заводів зі скраплення газу, відомих у галузі як “поїзди”, і підприємство почало виробляти СПГ. Ця подія, незважаючи на санкції США, була сприйнята аналітиками і російськими чиновниками як перемога Москви.

Однак кілька місяців потому перемога виглядає не настільки впевненою, зазначає газета.

За словами міністра енергетики Росії, експорт мав розпочатися в першому кварталі. Компанії Новатек, яка є російським енергетичним гігантом і стоїть за розробкою проекту Арктик СПГ 2, для експорту СПГ необхідні судна, побудовані на замовлення. Саме ці кораблі можуть подолати замерзлі ділянки Північного Льодовитого океану, щоб доставити газ. Однак, вони так і не були доставлені.

Hanwha Ocean, південнокорейська суднобудівна компанія, заявила, що скасувала плани з будівництва трьох суден для Арктик СПГ 2 з причин, пов’язаних із санкціями. Mitsui O.S.K. Lines, японська судноплавна компанія, заявила, що також не буде надавати судна для Арктик СПГ 2, хоча планувала зафрахтувати три перевізники.

– Без суден Новатек не може експортувати газ. У результаті виробництво СПГ призупинилося, і підприємство здебільшого рециркулює вже видобутий газ, – пише WSJ з посиланням на людей, знайомих з активністю заводу.

Фото: Getty Images

Паралельно з цим Росія намагається побудувати свої власні авіаносці на верфі на тихоокеанському узбережжі. Але поки вона будує корпуси, з’являються труднощі з постачанням мембран для сховищ. Ці мембрани виробляються в основному французькою компанією Gaztransport & Technigaz, яка припинила роботу в Росії.

Інша французька компанія, TotalEnergies, яка володіє 10% акцій проєкту Арктик СПГ 2, оголосила про форс-мажор на початку цього року, вказавши, що не може постачати продукцію клієнтам через незалежні від неї обставини. Підприємство заявило, що дотримується санкцій і не планує постачати газ із проєкту цього року.

Загалом із вересня США запровадили чотири хвилі санкцій проти російської індустрії СПГ, яка зароджується.

Під санкції потрапили:

  • компанії-оператори проєкту Арктик СПГ 2;
  • судна-сховища;
  • судноплавні компанії, які, на думку США, прагнуть придбати спеціалізовані судна для проєкту;
  • а також компанії, що працюють над другим об’єктом у районі Балтійського моря.

– Ми дуже зосереджені на тому, щоб Росія не могла розробляти нові проєкти для повторного відбору газу, який вона раніше відправляла в Європу. Ми, як члени Групи семи, колективно прагнемо зробити все можливе, щоб перешкодити майбутнім енергетичним доходам Росії, – сказав Джеффрі Пайатт, офіційний представник США.

У цій галузі США змогли посилити тиск, оскільки Росія не є домінуючим гравцем на ринку ЗПГ, а отже, блокади менш ризиковані, ніж на нафтових ринках, каже Марія Шагіна, дослідниця санкцій з Міжнародного інституту стратегічних досліджень.

Росія не може добудувати Арктик СПГ 2

Як зазначає WSJ, завершення будівництва другої і третьої черги Арктик СПГ 2 буде складним завданням.

За оцінкою консалтингової компанії Rystad Energy, російський Новатек все ж таки може завершити будівництво першої черги проєкту, оскільки та була збудована здебільшого до повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

Консалтингова компанія очікує значних затримок під час будівництва другої та третьої черги. Обслуговування першого “поїзда” в умовах обмеженого доступу до деяких запасних частин також може виявитися складним завданням.

У Росії “були амбітні плани, а потім всі вони були зруйновані вторгненням в Україну”, говорить Джейсон Фір з Poten & Partners, судноплавної і брокерської фірми.

За його словами, Росія “буде обмежена в можливостях з виробництва СПГ і готовності людей підписувати контракти, давати гроші в борг і надавати технології”.

Джерело: The Wall Street Journal

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-04-14 18:55:40