Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

SIPRI розповіли, які країни тримають ядерну зброю у стані підвищеної готовності

Фото: Факти ICTV

У 2023 році дев’ять ядерних держав — Сполучені Штати, РФ, Британія, Франція, Китай, Індія, Пакистан, Північна Корея та Ізраїль — продовжували модернізувати свої ядерні арсенали, а кілька розгорнули нові ядерні озброєння.

Про це йдеться у щорічному висновку Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI).

Світові ядерні сили

Зазначається, що у січні 2024 року із загального глобального запасу приблизно 12 121 боєголовок близько 9585 перебували у військових запасах для потенційного використання. 

Зараз дивляться

За оцінками експертів, 3904 із цих боєголовок були розгорнуті разом із ракетами та літаками, це на 60 більше, ніж у січні 2023 року, а решта перебували в центральному сховищі. 

Близько 2100 розгорнутих боєголовок перебували в стані підвищеної бойової готовності на балістичних ракетах. Майже всі ці боєголовки належали Росії чи США, але вперше вважається, що деякі боєголовки Китаю перебувають у стані підвищеної готовності. 

– Хоча загальна кількість ядерних боєголовок у світі продовжує падати, оскільки зброя часів холодної війни поступово демонтується, на жаль, ми продовжуємо спостерігати щорічне збільшення кількості чинних ядерних боєголовок, — сказав директор SIPRI Ден Сміт. – Схоже, що ця тенденція продовжуватиметься і, ймовірно, прискориться в найближчі роки, і це викликає занепокоєння.

Індія, Пакистан і Північна Корея намагаються розгорнути кілька боєголовок на балістичних ракетах, чим уже є Росія, Франція, Велика Британія, США і — нещодавно — Китай. 

Як зазначається у дослідженні, це дало б можливість швидкого потенційного збільшення розгорнутих боєголовок, а також можливості для ядерних країн погрожувати знищенням значно більшої кількості цілей.

Сриншот. SIPRI

Росія і США разом володіють майже  90% всієї ядерної зброї. Розміри їхніх відповідних військових запасів (тобто придатних для використання боєголовок), здається, залишалися відносно стабільними у 2023 році, хоча, за оцінками, Росія розгорнула приблизно на 36 боєголовок більше в оперативних силах, ніж у січні 2023 року.

Прозорість щодо ядерних сил знизилася в обох країнах у після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року, дебати навколо домовленостей про розподіл ядерної зброї стали ще більш актуальними. 

Примітно, що у 2023 році було кілька публічних заяв про те, що Росія розмістила ядерну зброю на території Білорусі, хоча переконливих візуальних доказів того, що фактичне розміщення боєголовок мало місце, немає. 

Окрім своїх військових запасів, Росія та США мають понад 1200 боєголовок, раніше звільнених із військової служби, які вони поступово демонтують.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-06-17 13:37:00