Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Марк Рютте – новий генсек НАТО: хто він і яку позицію займає щодо України

Марк Рютте, прем’єр-міністр Нідерландів, офіційно призначений на посаду генерального секретаря НАТО.

Призначення Марка Рютте на посаду генсека НАТО підтримали всі 32 країни-члени блоку під час зустрічі послів союзників у штаб-квартирі блоку у Брюсселі.

До своїх повноважень Рютте приступить з 1 жовтня, коли закінчиться мандат Єнса Столтенберга, теперішнього очільника НАТО.

Зараз дивляться

Словаччина та Угорщина підтримали Рютте, президент Румунії зняв кандидатуру

Раніше кандидатуру Рютте підтримали Угорщина та Словаччина, які виступали проти. Агентство Reuters зазначило, що зміна позиції Будапешта та Братислави стали важливим кроком для Рютте на шляху до отримання цієї посади.

Підтримка Угорщини стала результатом зустрічі прем’єр-міністра Віктора Орбана з генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом минулого тижня, на якій сторони домовилися, що Угорщина не блокуватиме рішення НАТО щодо надання підтримки Україні, але й буде залучена до цього процесу.

– Прем’єр-міністр Марк Рютте підтвердив, що він повністю підтримує цю угоду і продовжить це робити, якщо стане наступним генеральним секретарем НАТО, – написав Орбан у соціальній мережі X.

ЗМІ пишуть, що перед наступним главою НАТО стоятиме завдання зберегти підтримку союзників у боротьбі України проти російського вторгнення, водночас запобігаючи будь-якій ескалації, яка може безпосередньо втягнути військовий блок у війну з Москвою.

Згодом єдиний візаві, що залишався у перегонах за посаду генсека, президент Румунії Клаус Йоханніс, зняв свою кандидатуру. Таким чином із кандидатурою Марка Рютте на посаду генсека НАТО погодилися усі 32 члени блоку.

Чому Угорщина змінила позицію щодо Рютте

Голова постійної делегації України у ПА НАТО, народний депутат Єгор Чернєв в ефірі телемарафону сказав, що певні важелі впливу свідчать про зміну позиції Будапешта щодо низки питань.

– Я бачу, що знаходять важелі впливу на Угорщину і певною мірою досягають з нею домовленостей, коли вона не підтримує, але й не ставить палки в колеса, – сказав політик.

Щоб зрозуміти, наскільки зміна очільника НАТО може вплинути на співпрацю та питання щодо України, Чернєв радить судити за допомогою Амстердама Києву.

– Нідерланди є країною, яка входить у коаліцію з F-16 і є одним із лідерів у цих питаннях і багато в чому допомагає у межах Рамштайну… Тут негативних сюрпризів я не очікую, позитивні можуть бути.

Чернєв звернув увагу на зміну риторики нинішнього генсека НАТО від того, що блок жодним чином не має бути втягнутим у війну, до підтримки дозволу бити західним озброєнням по території РФ. Чернєв вважає, що таку ж риторику підхопить й Марк Рютте.

Що відомо про Марка Рютте

Марк Рютте народився у протестантській сім’ї у місті Гаага. Він навчався у Лейденському університеті, який закінчив у 1992 році.

З 1988 до 1991 року очолював Молодіжну організацію свободи і демократії (молодіжне крило Народної партії за свободу і демократію). Після закінчення інституту протягом десяти років працював у харчовій компанії Unilever, у 2002 році перейшов у сферу національної політики.

Під час парламентських виборів 2002 року Рютте працював у штабі Народної партії за свободу і демократію, згодом його призначили держсекретарем із соціальних питань та зайнятості в першому уряді Балкененде.

Після відставки уряду недовгий час був депутатом парламенту, а потім знову був призначений на цю посаду в другому уряді Балкененде.

З 17 червня 2004 року до 27 червня 2006 року працював державним секретарем з вищої освіти, науки та культури у другому кабінеті Балкененде.

Згодом Рютте повернувся до другої палати Генеральних штатів і незабаром став лідером парламентської фракції Народна партія за свободу і демократію. 

На парламентських виборах у 2010 році він очолив список Народної партії за свободу і демократію. 

У парламенті сформували правоцентристську коаліцію між Народною партією і Християнсько-демократичним закликом, яку підтримала Партія свободи під керівництвом Герта Вілдерса.

8 жовтня 2010 Марк Рютте був призначений головою уряду і сформував свій кабінет.

Рютте є першим прем’єр-міністром Нідерландів не від Християнсько-демократичної партії і Партії праці з 1918 року. Також він перший прем’єр-міністр від Народної партії за свободу і демократію.

Ставлення Марка Рютте до війни України

Нідерланди є одними з найбільших європейських союзників України.

Марк Рютте неодноразово заявляв, що його держава готова підтримувати Україну стільки, скільки це буде необхідно, включно з посиленням ППО та навчанням пілотів на F-16.

Під час візиту президента Володимира Зеленського до Нідерландів у травні 2023 року лідери домовились, що спецтрибунал щодо злочину агресії Російської Федерації має відбутися у Гаазі.

Рютте та Зеленський вважають, що жоден наявний міжнародний механізм не може здійснювати юрисдикцію над злочином агресії, скоєним в Україні.

У квітні 2024 року Рютте заявив, що необхідність доправлення ракет класу земля – повітря в Україну є нагальною, а також доклав нових зусиль, щоб переконати країни з великою кількістю ЗРК Patriot віддати їх українцям.

Очікується, що новий генсек НАТО з’явиться на ювілейному саміті блоку, який відбудеться у липні у Вашингтоні. Термін повноважень Столтенберга офіційно закінчиться 1 жовтня 2024 року.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-06-26 12:14:33