Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Що робити, якщо замерз виноград: способи відновлення

Морозостійкість рослини залежить від сорту, але зазвичай виноград погано переносить зниження температури. Весняні заморозки та тривалі похолодання можуть стати причиною загибелі паростків винограду, що призведе до втрати врожаю та декоративності куща.

Що робити, якщо замерз виноград та як його відновити, щоб врятувати врожай – читайте в матеріалі на Фактах ICTV.

Чим небезпечні заморозки для винограду

Навесні різке зниження температури повітря до негативних значень, особливо у період розпуску листя і бруньок, може сильно зашкодити винограду.

Зараз дивляться

Мороз може бути небезпечним, коли вже з’явилося листя, тобто є ймовірність загибелі бруньок (вічок – великих бруньок на пагонах). Якщо вони дістануть обмороження, кущ повністю не загине, але будуть пошкоджені плодові бруньки, які цього сезону вже не відновляться.

Від зниження температури замерзають канали, які проводять поживні речовини та воду, при цьому пагони перестають отримувати з ґрунту корисні речовини. Якщо були пошкоджені плодові бруньки, молоді пагони, листя, то вони в’януть й стають коричневими. При тривалих або дуже сильних морозах може бути пошкоджена коренева система.

Виноград складається з двох частин – надземної (це вегетативна маса) й підземної (коренева система). Пошкодження однієї з цих частин призводить до пригнічення другої частини. Відповідно, якщо пошкоджена коренева система, то це позначиться на надземній частині, і навпаки.

Розгляньмо, що робити, якщо замерз виноград, щоби зберегти плоди та декоративність куща.

Фото: Рexels

Замерз виноград: як відновити пошкоджені кущі

Насамперед треба з’ясувати ступінь ушкодження куща. Для цього гострим ножем робимо надрізи кількох вічок. Якщо бруньки не постраждали, вони будуть зеленими. Якщо ж вони коричневі чи бурі – пагін підмерз. Білий зріз на корені свідчить про те, що він живий, якщо чорний – постраждав від морозу.

Зверніть увагу! Коріння варто перевіряти тільки при явному і сильному підмерзанні розкритих бруньок.

Як відновити виноград після весняних заморозків:

  • Помірні ушкодження – однорічна лоза й старіші пагони збереглися, але вічка підмерзли на 60-70%.

У такому разі ля відновлення винограду необхідно обрізати однорічні та дворічні пагони. Якщо корінь живий, необхідно обрізати пагони до здорової тканини. У цьому випадку не варто переживати, вони відростуть і надалі все буде гаразд.

  • Сильні ушкодження – загинуло понад 70% бруньок і пошкоджені однорічні пагони.

У цьому разі потрібно збалансувати надземну та підземну частину, щоб кущу було легше відновлюватися. Для цього його обрізають приблизно на третину.

  • Великі ушкодження – обмерзла вся надземна частина лози – справи погані. Потрібно зачекати до початку літа, якщо пагони не з’явилися, кущ повністю загинув й не відновиться.

Якщо сильно пошкоджені кущі починають наново відростати, їх потрібно обрізати як молоді саджанці.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-05-07 11:17:46