Росіяни рвуть жили, щоб захопити Донецьку область: яка ситуація на фронті
Ситуація на фронті в Україні залишається складною, адже російські війська намагаються просуватися в Донецькій області. Окупанти тиснуть одразу на кількох напрямках, щоб захопити більше територій.
Факти ICTV запитали у військових експертів, яка ситуація на фронті зараз та що змінилося за цей тиждень.
Ситуація на фронті: інформаційна війна Росії
Російська армія протягом минулого тижня захопила більше території, ніж будь-коли у 2024 році за такий же проміжок часу, згідно з підрахунками Bloomberg Intelligence.
Як йдеться у повідомленні, з 6 серпня Росія нібито захопила 1 146 кв. км в Україні, що приблизно на чверть більше, ніж за перші сім місяців цього року.
Військовий експерт Інституту євроатлантичного співробітництва Ігор Козій у коментарі Фактам ICTV пояснив, що зараз українці живуть в умовах інформаційної війни.
– Вам ніхто не скаже, можна цьому вірити, чи ні. Ви живете в умовах інформаційної війни. Тому сказати, наскільки це правда чи неправда, я не знаю, хто готовий вам сказати, – зазначив Ігор Козій.
Полковник запасу ЗСУ, військовий експерт Олег Жданов розповів Фактам ICTV, що не вірить таким цифрам.
– Це вже не правда, тому що наші джерела дають, що там орієнтовно 500 кв. км території ми втратили за цю літню кампанію. Дуже багато щось вони написали про понад 1 тис. кв. км. Близько 500 кв. км – цілком реальна цифра, наскільки я розумію. Вона відображається на карті. Ми знаємо, на жаль, що така ситуація складається на лінії фронту, – пояснив Олег Жданов.
Що планує Росія та чи вдасться захопити більше територій
У Bloomberg зазначають, що цього тижня російські війська нібито захопили місто Селидове, а серед їхніх наступних цілей – міста Покровськ та Курахове. Проте Генеральний штаб ЗСУ не підтверджує інформацію про окупацію Селидового.
Заступник директора New Geopolitics Research Network, військовий експерт Михайло Самусь розповів, що російські окупанти рухаються з метою створення загрози Слов’янсько-Краматорській агломерації.
– На Куп’янському напрямку – один з найактивніших районів, де росіяни намагаються змінити ситуацію. Вони рухаються з метою створення тиску на Лиманському напрямку і створення загрози вже Слов’янсько-Краматорській агломерації. Якщо ми говоримо про їхні плани чи мрії, як завгодно, окупувати весь Донбас, звісно, їм треба здійснювати рух із Куп’янського напрямку, – пояснив Михайло Самусь.
На його думку, щодо Селидового Донецької області можна зробити певні висновки.
– Дійсно, у Селидовому формально немає українських військ, адже туди заходять росіяни. Але українські війська можуть вогнем контролювати ситуацію. Якщо заходять російські війська, то можна їх знищувати вогнем, не давати можливість так закріплюватися, створювати додаткові свої позиції, – наголосив експерт.
Україна залежить від допомоги партнерів: ситуація на фронті зараз
За даними естонської розвідки, впродовж останнього тижня російським військам нібито вдалося окупувати близько 150 кв. км території Донецької області.
Військовий експерт Олег Жданов зазначив, що ведення бойових дій в Україні та можливі просування залежать від допомоги західних партнерів.
– Залишення території нашими військами взагалі залежить від допомоги західних партнерів. Ми не самостійні сьогодні у веденні бойових дій. На 100%, можна сміливо сказати, що ми залежимо від західних партнерів. Як надходить зброя і боєприпаси – так ми і ведемо бойові дії. Або ми ведемо їх успішно, коли всього вистачає, або ми ведемо їх, рятуючи нашу піхоту. Ми залишаємо частину території за нестачі техніки озброєння у наших військ, – зазначив Олег Жданов.
На його думку, для Російської Федерації – це чергова скріпа і первинне політичне завдання.
– До речі, вони сьогодні, грубо кажучи, рвуть жили попри втрати, щоб захопити Донецьку область в адміністративних кордонах. Наступний етап – це можуть бути Запорізька і Херсонська області, – припустив він.
Чи може бути наступ у Запорізькій області
Проте Олег Жданов вважає, що сьогодні російському командуванню дуже важко готуватися до операції в Запорізькій області.
– Якщо ви подивитесь на оперативні зведення нашого Генштабу, то бойова активність спадає на всіх інших напрямках, крім Покровського, Курахівського і Времівського напрямків. Вони не можуть однаково натягнути декілька напрямків. У них теж сили не нескінченні. У перспективі, так, вони можуть накопичувати особовий склад, потім потрохи накопичувати озброєння. Але сьогодні це, фактично, якщо і здійснюється, то дуже-дуже повільно, – звернув увагу він.
Військовий експерт Ігор Козій наголосив, що Україні потрібно зберігати людей. За його словами, російські війська починають наступати там, де ЗСУ мають менше боєприпасів.
– Чи будемо ми в такій ситуації відступати? Дійсно, нам треба зберігати людей. Ми будемо переходити на інші рубежі. Там, де є більше боєприпасів, там ми тримаємо краще.
Там, де є менше боєприпасів, – російська розвідка це сучасно виявляє і починає проводити відповідні атаки. Відповідно, на Запорізькому напрямку нас потіснили. Тому що там менше, вибачте, боєприпасів. Основне було кинуто на Донецький напрямок, – вважає він.
Вогневі засоби мають важливе значення: яка ситуація на фронті
Водночас Михайло Самусь зазначив, що маневрова війна характеризується тим, що дуже важливе значення мають вогневі засоби. Зокрема артилерія та дрони, а також нейтралізація вогневих засобів противника.
– Які проблеми є? Ми про них уже говорили – це КАБи та ФАБи з УМПК, які дійсно створюють можливість для російських військ продавлювати нашу оборону. Будь-які фортифікації руйнуються, даючи змогу російській піхоті проникати фактично на українські оборонні позиції. Так вони користуються цією ситуацією, – переконаний військовий експерт.
За словами Михайла Самуся, маневрова війна проводиться, коли є абсолютна перевага противника в силах і засобах, резервах. На його думку, зараз така ситуація є, але він звертає увагу на інший фактор.
– Наприклад, Часів Яр і Торецьк – це більше схоже на позиційну оборону. Українська армія проводить одночасно і маневрову, і позиційну оборону. Звісно, треба засоби знищення Су-34, більше артилерії, вогневих засобів, дронів. Коли ми говоримо про те, як зупинити росіян, однозначно – це не доводити кількість особового складу до таких самих показників.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Авіація – це той інструмент, яким росіяни користуються вже понад рік, щоби продавлювати фронт. Треба доводити кількість вогневих засобів більше, ніж у росіян. Тоді росіяни зможуть фізично відступати, – вважає Михайло Самусь.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-01 22:15:00