Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

РЕБ-рюкзаки та антидрон-рушниця: чим ЗСУ долають радіоелектронний щит ворога на фронті

Росіяни намагаються ввести в оману високоточну західну зброю, що є у розпорядженні ЗСУ і для цього використовують засоби РЕБ. Ворог створює такий собі невидимий захист, який може збити з курсу і дрони, і “розумну” зброю. Як радіоелектронна боротьба зробила революцію на полі бою та чим ЗСУ можуть пробити радіоелектронний щит РФ – розповіли Факти тижня.

Які РЕБ використовують окупанти

Ворог регулярно дошкуляє українським військовим на фронті РЕБ. Наприклад, система радіоелектронного придушення Поле-2 здатна заплутати HIMARS, збити із курсу високоточні снаряди Excalibur та впливати на безпілотники. Фактично через неї дрон, що підлітає до ворожих позицій, стає немов іноземець, який опинився у чужому місті без навігатора.

– РФ, на жаль, є лідером з РЕБу у світі. Тому що я колись намагався рахувати, після 60 типів РЕБу, я вже збився. Ось є вони у них під найрізноманітніші завдання, – говорить військовий фахівець у галузі радіотехнологій Сергій Безкрестнов.

Зараз дивляться

Ворожі РЕБ можуть працювати на трьох рівнях: тактичному – на відстані до 50 км, оперативно-тактичному – до 500 км і стратегічному – більше півтисячі км.

– Вони зробили висновки під час війни у Грузії у 2008 році. Після цієї війни вони вклалися достатньо непогано в розвиток саме таких от радіоелектронних систем, в першу чергу комплексів радіо електронного придушення, – розповідає експерт порталу Defence Express Антон Міхненко. 

Росіяни дуже активно використували ці системи під час окупації Київщини.

Чим ЗСУ можуть пробити радіоелектронний щит РФ

Однак, коли війна перейшла у фронтове протистояння на Сході та Півдні, ворожі РЕБ виявились дуже вразливими.

– Будь-який такий комплекс, який розташований близько до лінії фронту, там 5 кілометрів, 7 кілометрів, він моментально буде ідентифікований нашими розвідниками і знищений. Він на гусеницях, він неповороткий, його важко заховати тобто. І коли росіяни це зрозуміли, виявилося, що їхня техніка неефективна. Ми ж зробили свою ставку на мобільність. Тобто наш основний комплекс РЕБ український Буковель зібраний на базі пікапів. У нас другий комплекс на базі пікапа. Це хлопці приїхали, миттєво розвернулися, поставили антени, попрацювали, – каже Безкрестнов.

Відтак, росіяни почали теж переформатовувати свої РЕБи. Коли Сили Оборони України опанували дрони-камікадзе, окупанти знайшли протидію – компактні РЕБи, які назвали “окопними”. Наприклад, комплекс Стриж.

Хочеш відпочити? Заходь на Факти.GAMES!

– Деякі комплекси достатньо хитрі. Тобто вони моніторять радіоелектронний простір навколо. Вони помічають цей дрон, який підлітає. Вони не спрацьовують, а коли він потрапляє безпосередньо в зону дії вже комплексів РЕБ, тобто сигналів для продавлення простою мовою, вони вмикаються автоматично і душать цей дрон – для того щоб він не міг бути використаний, – каже Міхненко.

А ще росіяни й самі почали робити такі безпілотники. І тепер, зізнаються українські військові, ворожі FPV дрони – це найбільший головний біль для нашої піхоти.

Але якщо окупанти, аби захиститись від FPV дронів, зосередили власний ОПК на збільшенні обсягів виробництва компактних РЕБів, то у України з цим виявились деякі складнощі.

Тепер розробка і впровадження сучасних українських систем РЕБ – один із найбільших пріоритетів. У цю гонку активно вступили приватні компанії.

Так, на випробувальному полігоні Крук українські аеророзвідники навчаються роботі та протидії дронам. Наприклад, так званий “окопний” РЕБ, якому виробник дав промовисте прізвисько “рогатий” перекриває частоти більшості FPV дронів, які літають і ті просто не дістаються позицій і не влучають у намічену ціль.

За словами керівника компанії Kvertus Ярослава Філімонова, в ідеалі такі “рогаті” мають стояти на кожному українському танку і в кожному окопі. Однак розробники пішли ще далі і винайшли тактичні РЕБ-рюкзаки. 

– Є категорія людей, які ходять на посадки, які ходять на штурм, які ходять на евакуацію, це все цілі для ворога, тому за два тижні у нас з’явився рюкзак. Вже є група, яка може йти на завдання і його виконати, – додає Філімонов.

А ось флагманська розробка компанії антидрон-рушниця блокує 6 різних каналів зв’язку, можно здійснювати відео та фото керування. І також вона ефективна в тому числі проти FPV дрона.

Але забагато систем РЕБ на фронті – це теж не зовсім добре. Адже глушилки не працюють в один бік – там, де не можуть літати ворожі дрони, не зможуть і свої.

Але що ж в такому разі може бути дієвим? Відповідь нещодавньою запропонували у Мінцифрі. Програмувати дрони так, щоб вони знищували ворожий РЕБ навіть в умовах рідеоперешкод. Фахівці називають це системою машинного зору.

– Оператору достатньо підняти дрон вверх, долетіти до цілі, вибрати квадратик ціль, і далі дрон його доведе сам. Тобто навіть якщо зв’язок загубиться, навіть якщо працюватиме РЕБ купол, навіть якщо буде ціль у русі, то все одно машинний зір її доведе, – говорить Безкрестнов.

Отже, українські бійці постійно змінюють підхід до радіоелектронної боротьби, де головний акцент не на кількості, а на точності і технологічності. Водночас, ворог намагається перехопити методи наших Сил оборони. Але у цій гонці ворог, хоч і переважає по кількості, якісно все одно відстає.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-12-11 22:41:11