Про 24 години навіть не йдеться: чому спецпредставник Трампа Кіт Келлог відклав візит до Києва
Спецпредставник з питань України та Росії обраного президента США Кіт Келлог відклав свою поїздку до Києва до інавгурації Трампа, яка відбудеться 20 січня. В українському МЗС це підтвердили. Зараз Україна та США визначають час візиту майбутнього спецпредставника США.
Факти ICTV розпитали кандидата політичних наук, доцента Київського національного університету ім. Т. Шевченка Ігоря Рейтеровича, чому Кіт Келлог скасував свій візит.
Команда Трампа чекає на сигнали від України
За словами Ігоря Рейтеровича, у цьому рішенні немає нічого катастрофічного, немає чого хвилюватися. Хоча в інформаційному просторі вже курсують конспірологічні теорії, що скасування візиту Кіта Келлога може бути пов’язано з тим, що Україна почала новий контрнаступ в Курській області. А це команда Дональда Трампа начебто сприймає як певну ескалацію ситуації.
– Але мені здається, причина тут банальна й пов’язана вона з тим, що, по-перше, у Трампа немає навіть чорнового плану щодо закінчення війни в Україні. По-друге, команда обраного президента чекає певних сигналів з боку саме України, навіть не Російської Федерації, – наголосив політолог.
Експерт припускає, що сигнали можуть бути такими: наприклад, Україна готова до фактичного відтермінування свого членства в НАТО в обмін на гарантії безпеки. Але така заява має чітко прозвучати з вуст президента України Володимира Зеленського.
До речі, в останньому інтерв’ю американському подкастеру Лексу Фрідману Зеленський заявив, що теоретично Київ може розглянути такий варіант, але в обмін на певні гарантії безпеки. Водночас президент зауважив, що членство України в НАТО все одно залишається абсолютним пріоритетом. Крім того, шлях до членства в ЄС та НАТО закріплено в Конституції України, тож про це команді Трампа не варто забувати.
Ще одна сторона питання: Сполучені Штати в особі Трампа, ймовірно, чекають певних дій або заяв, хай і неформальних, зі сторони Китаю. Щоб він якось підключався й тиснув на Росію. Проте й Китай поки чекає.
Тож з огляду на вищезазначене, наголошує Ігор Рейтерович, у Трампа вирішили, що поки немає особливого сенсу відправляти Келлога до Києва, який, до речі, ще не має офіційних повноважень.
Можлива зустріч Трампа з Зеленським
Політичний експерт вважає, що відтермінування візиту Келлога цілком може бути пов’язане з імовірним плануванням зустрічі Трампа та Зеленського. А це буде вже після 20 січня, коли перший офіційно набуде своїх повноважень як президент США.
– Кажуть, що Келлогу особисто та й деяким іншим членам команди Трампа дуже сильно не подобалася ідея, що можливим перемовником із США від України буде не президент України, а, наприклад, голова Офісу президента Андрій Єрмак, – говорить Ігор Рейтерович.
Можливо, у Трампа через свої канали бачать, що вплив Єрмака в Офісі президента зберігається, і вони не готові з цим поки миритися, наголошує експерт.
– Тому Келлог не їхатиме в Україну, доки не буде впевнений, що говоритиме лише з президентом Зеленським. У команді Трампа бачать, що Єрмак має дуже великі неформальні повноваження, але з формального погляду очільник ОПУ не має жодного стосунку до майбутніх переговорів США та України. Для американців цей аспект дуже важливий, – заявляє політолог.
За словами Ігоря Рейтеровича, рішення про те, що спецпредставник Трампа Кіт Келлог має приїхати до Києва, ухвалюються заздалегідь, так само як і рішення про скасування візиту. Крім того, Кіт Келлог повинен був ще їхати до Риму й Парижу.
На думку політолога, можливо, у Келлога й Трампа наразі немає чого запропонувати Україні. Очевидно, що ні про яке завершення війни за 24 години не йдеться взагалі.
– Я боюся, що не буде навіть 24 тижнів, якщо реально поглянути на все, що відбувається. Це буде достатньо довго тривати. А американцям поки немає що запропонувати Києву, тому вони й вирішили взяти паузу, – вважає експерт.
Крім того, візит Келлога просто міг би закінчитися нічим – він би приїхав, про щось поговорили б, та й усе. А такий стан справ, ймовірно, не влаштовує Трампа. Він хоче якихось успіхів. А в команді обраного президента США напевно зрозуміли, що успіху від таких розмов не буде, до речі, не тільки в Києві, а й в Римі та Парижі.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Тож на сьогодні Трампу хочеться мати якусь чернетку мирної угоди, щоб про це заявити у перший день на посаді президента США.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-07 15:23:00