Будівельні матеріали м.Ніжин
Компанії України

Пошук роботи в Україні: Jooble про найбільші можливості та тенденції сучасного ринку праці

Навесні 2024 року експерти повідомляють, що український ринок праці відновлюється швидкими темпами. Кількість оголошень перевищила 100 тис., що майже дорівнює довоєнним показникам, а рівень незайнятості населення скоротився майже вдвічі. Найлегше шукати вакансії у великих містах, адже на сайті Jooble робота в Черкасах, Києві, Львові, Дніпрі та Одесі щодня поповнюється новими позиціями. У цій статті ми розповімо про тенденції сучасного ринку праці, перспективні спеціальності та рівні доходів, які пропонують українцям.

Трансформація ринку праці: які тенденції спостерігаються у 2024 році?

Однією з головних проблем українського ринку праці є кадровий голод, який триває ще з початку минулого року. Компаніям стає складніше закривати позиції для професіоналів з вищою освітою та релевантним досвідом. Задля заохочення найкращих кандидатів, роботодавці підвищують заробітні плати на 10-30%, пропонують бонуси та премії, компенсації курсів, занять спортом, іноземними мовами. Такі вакансії можна часто зустріти в обласних центрах країни, наприклад, за запитом «робота Чернігів» на Jooble.

Іншими суттєвими змінами ринку праці стали:

  • Відмова від «жорстких рамок» – раніше у більшості компаній був чіткий перелік вимог до працівників, які останні не могли порушувати. Зараз же роботодавці намагаються тримати баланс між ефективністю та людяністю, полегшуючи умови роботи для персоналу для того, щоб команди не втрачали продуктивність та результативність.
  • Пріоритет на «soft-skills» – на думку рекрутерів, «м’які» навички є вирішальними критеріями відбору кандидатів. Перевагу мають ті, хто вміють критично мислити, працювати у команді, комплексно вирішувати проблеми, швидко приймати рішення та прагнуть до постійного вдосконалення вмінь.
  • Обов‘язкове знання іноземних мов – українські компанії починають масштабуватися, виходячи на закордонні ринки. Для більшості спеціальностей у великих організаціях знання англійської стає «must-have», а не перевагою кандидата.

У 2024 році також з’явився такий напрямок як військовий рекрутинг. Сили оборони пропонують вибрати вакансію у ЗСУ пов’язану не тільки з виконанням бойових задач, але й з допомогою та обслуговуванням армії. Наприклад, зараз шукають кухарів, механіків, лікарів, медсестер, кінологів, аналітиків, перекладачів тощо.

Розподіл вакансій та затребувані спеціальності: які можливості пропонуються працівникам?

Найвищий попит на робочу силу навесні 2024 року спостерігається у сферах обслуговування, продажів, будівництва, виробництва, транспорту та медицини. Тут щомісяця публікується від 2000 до 10000 нових оголошень. Проте, експерти відзначають, що розподіл можливостей працевлаштування регіонами країни залишається нерівномірним, через активні бойові дії на прифронтових територіях. На Jooble вакансії Київ публікуються частіше, ніж в інших українських містах, зараз тут розміщено близько 12 тис. пропозицій роботи.

Суттєвий приріст вакансій також спостерігається у Львівській, Івано-Франківській, Закарпатській, Вінницькій та Хмельницькій областях. Саме сюди на початку повномасштабного вторгнення релокувалося близько 800 підприємств, які створюють нові робочі місця. На противагу цьому, у Донецькій, Запорізькій, Харківській, Луганській, Сумській та Миколаївській областях кваліфікованим спеціалістам стає складнішим знайти роботу.

HR-спеціалісти повідомляють, що затребуваними сьогодні є:

  • лікарі, середній та молодший медичний персонал, фармацевти;
  • будівельники, виконроби, різнороби, інженери та архітектори;
  • менеджери з продажу, спеціалісти по роботі з клієнтами;
  • логісти, водії, автомеханіки;
  • бухгалтери, фінансисти, бізнес-аналітики;
  • працівники виробництв – швачки, пакувальники, фасувальники, комплектувальники;
  • обслуговуючий персонал у готельно-ресторанному бізнесі.

Близько 40% вакансій на ринку праці пропонується кандидатам без досвіду роботи. Для швидшого закриття позицій компанії готові самостійно навчати спеціалістів, які щойно закінчили ВНЗ або перекваліфікувалися. З цією метою щомісяця виділяються бюджети на організацію освітніх курсів, стажувань та премій для працівників, що прагнуть професійного розвитку та демонструють результати.

Для утримання кваліфікованого персоналу організації запроваджують різноманітні програми підтримки працівників. Наприклад, регулярний перегляд ставок, медичне страхування, фінансова допомога фахівцям з пошкодженим або втраченим через війну житлом, повна або часткова компенсація оренди для ВПО.

Рівні доходів: скільки заробляють фахівці у різних регіонах країни?

Середня заробітна плата в Україні складає 19000-2000 грн. Найвищі доходи у розмірі 57000-70000 грн мають програмісти, фінансові директори, керівники відділів, топ менеджери та лікарі-стоматологи. Військовослужбовці мають змогу заробляти до 120000 грн. Посадами з найнижчим рівнем доходів у межах 8000-11000 грн є вахтер, бібліотекар, асистент вчителя, прибиральник та маркувальник товарів.

Містами-лідерами за середньою заробітною платою сьогодні є:

  1. Київ – 23000-24000 грн;
  2. Львів, Дніпро – 21000-22000 грн;
  3. Одеса, Чернівці, Ужгород – 19000-20000 грн;
  4. Івано-Франківськ – 18000-19000 грн;
  5. Вінниця, Черкаси, Житомир, Луцьк – 16500-17500 грн.

Важливо брати до уваги те, що статистика формується з орієнтовних доходів, які вказують роботодавці у вакансіях. Заробітні плати відрізняються залежно від рівнів посад, кваліфікації та досвіду роботи окремих працівників.