Будівельні матеріали м.Ніжин
Компанії України

Нацбанк планує посилити вимоги для кас, які працюють з готівкою, в т. ч. кредитних організацій

Нещодавно на офіційному сайті Національного банку України з’явилася інформація з приводу можливих змін у порядку організації роботи кас фінансових установ. Одне з головних нововведень — обов’язкове встановлення систем відеоконтролю в установах, які надають фінансові послуги громадянам. Питання вже висунуте для громадського обговорення.

В НБУ очікують, що зміни позитивно відобразяться на якості обслуговування клієнтів у фінансових установах, а найголовніше — допоможуть покращити контроль над виконанням касових операцій. В перспективі зміни торкнуться переважної більшості надавачів фінансових послуг:

  • банків;
  • небанківських установ;
  • кредитних організацій, таких як Kurs Finance та інші.

Якщо рішення буде прийняте, фінансові компанії (в тому числі мікрофінансові організації) повинні будуть встановлювати та використовувати системи відеоспостереження. З іншого боку, кредитування онлайн, як, наприклад, в Creditkasa, не підпадає під вимоги, адже операції не проводяться безпосередньо у стінах кредитної організації. Яким чином буде забезпечуватися додатковий контроль саме над онлайн-кредиторами, поки невідомо.

Окрім вимоги з встановлення систем відеоконтролю Нацбанк пропонує:

  • Визначити чіткий перелік вимог щодо облаштування приміщень такими системами.
  • Врегулювати питання надання відеоматеріалів за запитом інспекційних груп Нацбанку.

Тобто в перспективі будь-яка організація-кредитор повинна буде фіксувати фінансові (касові) операції на відео і при отриманні запиту Національного банку надавати відеозаписи інспекторам. Наразі остаточне рішення стосовно цих нововведень не прийняте. Та ймовірність його прийняття є доволі високою, тому це лише питання часу.

Втім, у Нацбанку запевнили, що банкам та юридичним особам нададуть достатньо часу, щоб запровадити відповідні системи відеонагляду та все налаштувати. Крайнім терміном прийняття зауважень та пропозицій стосовно пропозиції НБУ встановлене 19 лютого 2024 року. Далі постанову має прийняти Правління Національного банку. Після цього у випадку, якщо фінансова організація не виконуватиме вимоги НБУ, її діяльність буде вважатися такою, що суперечить закону.

Посилення вимог до фінансових організацій — це об’єктивно правильне рішення. Однак його противники зауважують, що виконання цих вимог істотно збільшить фінансове навантаження на компанії. І якщо для великих банків та фінансових організацій впровадження відеонагляду не стане серйозним ударом по бюджету (у більшості з них відеонагляд вже є), то для невеликих мікрофінансових організацій витрати можуть стати доволі відчутними.