Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Мобілізація з 1 жовтня: яких змін чекати

Фото: Факти ICTV

Мобілізації з 1 жовтня передовсім підлягатимуть військовозобов’язані особи, які не мають права на відстрочку.

Водночас найбільш яскравою ілюстрацією змін із 1 жовтня до нових правил мобілізації стала директива командування Сухопутних військ 116/2/1/21409 від 19 вересня 2024 року.

Детальніше про зміни до мобілізації з 1 жовтня Фактам ICTV розповів член Асоціації правників України, молодший юрист LCF Law Group Володимир Романчук.

Мобілізація з 1 жовтня: що зміниться

Мобілізація обмежено придатних до 25 років: що відомо

Відповідно до закону про мобілізацію, що набув чинності 18 травня, мобілізація до 25 років можлива лише за добровільною згодою.

Однак 4 травня із набуттям чинності Закону України Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист №3621-IX було ліквідовано статус “обмежено придатний у воєнний час”.

Через це постала необхідність врегулювати питання надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язаним, які на момент набуття чинності закону №3621-IX перебували на військовому обліку військовозобов’язаних як такі, що за станом здоров’я визнані непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час до досягнення ними 25-річного віку.

Крім того, необхідно було врегулювати питання звільнення з військової служби такої самої категорії військовослужбовців, які проходять службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

6 серпня у Верховній Раді України зареєстрували законопроєкт №11379-д про заборону мобілізації чоловіків до 25 років.

Уже 3 вересня депутати розглянули документ у першому читанні та ухвалили за основу.

Тим часом 17 вересня голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук анонсував появу наказу Міністерства оборони про заборону мобілізації чоловіків віком від 18 до 25 років, які були визнані непридатними в мирний час і обмежено придатними у воєнний час.

23 вересня народний депутат України Олексій Гончаренко повідомив, що обласні та районні територіальні центри комплектування вже отримали мобілізаційну директиву командування Сухопутних військ 116/2/1/21409 від 19 вересня 2024 року про заборону мобілізації чоловіків до 25 років.

Призов чоловіків, наголошував Олексій Гончаренко, згідно з документом, відтепер можливий лише за письмовою згодою.

Натомість демобілізацію вже мобілізованих ця директива не передбачає.

25 вересня в командуванні Сухопутних військ повідомили, що уточнили окремі питання щодо призову за мобілізацією військовозобов’язаних громадян окремих категорій.

Такі рішення, зазначили в Сухопутних військах, ухвалені, зокрема, для зниження суспільної напруги, оформлені у встановленому порядку та доведені до визначених військових частин для службового користування.

Водночас наголосили: органи військового управління обмежені в коментуванні питань, спрямованих на виконання поставлених завдань та відомостей службового характеру.

– Ці заходи вживаються не просто так, адже вільний доступ до питань комплектування підрозділів розширює можливості противника щодо оцінки наших ресурсів та планів.

Розуміємо бажання окремих публічних осіб розповсюджувати інформацію подібного змісту для посилення власного впливу. Але це не на користь спільній справі боротьби проти агресора, –  зазначили в командуванні Сухопутних військ.

Принагідно у відомстві додали, що кожен громадянин віком від 18 до 60 років може добровільно доєднатися до війська, щоб наблизити нашу перемогу.

Мобілізація обмежено придатних до 25 років: коментар юриста

Член Асоціації правників України, молодший юрист LCF Law Group Володимир Романчук у коментарі Фактам ICTV наголошує: коментарі низки суб’єктів владних повноважень вказують на те, що положення директиви зобов’язують ТЦК та СП не видавати мобілізаційні розпорядження особам віком від 18 до 25 років, якщо останні до запровадження воєнного стану були визнані обмежено придатними та переведені у зв’язку з цим із призовників у військовозобов’язані.

– Така ситуація була можлива, тому що обмежено придатні за станом здоров’я у мирний час на строкову службу не могли бути призвані.

Тож, аби щороку не підтверджувати на ВЛК рівень придатності, останніх включили до переліків військовозобов’язаних, – пояснює Володимир Романчук.

В умовах мирного стану, продовжує член Асоціації правників України, це фактично означало відсутність будь-якої комунікації з ТЦК та СП.

Однак в умовах воєнного стану ситуація стала діаметрально протилежною.

Тепер, говорить Володимир Романчук, повністю придатні призовники віком до 25 років на строкову службу не призиваються, адже призов неможливий в умовах воєнного стану.

Натомість визнані обмежено придатними особи від 18 до 25 років в умовах воєнного стану є військовозобов’язаними, мають військово-облікову спеціальність та підлягають мобілізації.

– Тобто здоровий (оскільки визнаний у мирний час придатним, а не обмежено придатним) 24-річний чоловік зі 100-відсотковим зором не може бути мобілізованим, а 18-річний юнак із міопією цілком підлягав мобілізації, – зауважує член Асоціації правників України.

Розв’язання цієї проблеми, зазначає юрист, полягало в пошуку компромісу між справедливістю та забезпеченням Збройних сил України особовим складом.

Зважаючи на повідомлення про рекордні кількості осіб, що долучаються за різними процедурами до ЗСУ, періодичні відкриття та ефективну роботу рекрутингових центрів, створення нових військових частин тощо, можна зробити висновок, говорить Володимир Романчук, що уповноважені особи Міноборони та представники командування Сухопутних військ ЗСУ зробили висновок, що проблема має бути вирішена на користь справедливості, а тому донесли до підлеглих у ТЦК та СП про можливість мобілізації осіб до 25 років лише за їхньою згодою  незалежно від встановленої до воєнного стану придатності або обмеженої придатності.

Проте, підсумовує юрист, достеменно механізми мобілізації таких осіб невідомі, оскільки директиви немає у відкритому доступі.

Відстрочка чоловікам, чиї неповнорідні родичі загинули чи зникли на війні

6 вересня президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт №11391 щодо відстрочки чоловікам, чиї неповнорідні родичі загинули чи зникли на війні.

До цього право на відстрочку мали лише особи, чиї повнорідні брат чи сестра загинули або зникли на війні.

Після підписання закону президентом коло військовозобов’язаних, які мають право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, розширили й на осіб, у яких на війні загинули чи зникли неповнорідні брати та сестри (тобто які мають або спільну матір, або батька).

За словами Володимира Романчука, підписаний главою держави документ слід розцінювати як механізм вдосконалення вже наявних положень Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а не як передвісник серії нових ґрунтовних змін.

Генерація повісток у реєстрі Оберіг

У Міноборони України розробили функціонал задля автоматизації процесу вручення повісток.

Нововведення передбачає генерацію повісток у реєстрі Оберіг, зазначив начальник управління інформаційних технологій Міністерства оборони України Олег Берестовий.

За його словами, після генерації в реєстрі Оберіг повістку засвідчуватимуть електронним підписом начальника ТЦК.

Далі повістку скеровуватимуть на централізований друк, потім – на Укрпошту, а вже звідти розвозитимуть.

Міноборони тим часом матиме повну інформацію про шлях та час доставлення повістки.

Перевірити законність повістки можна буде в Резерв+ за допомогою сканера QR-коду.

Водночас, наголошує Олег Берестовий, повісток у Резерв+ не буде.

Повномасштабна війна в Україні триває вже 945-ту добу.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

За ситуацією в містах можна стежити на інтерактивній карті бойових дій в Україні та карті повітряних тривог в Україні.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-09-25 19:24:33