Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Держбюджет-2025: якими будуть видатки держави та чого очікувати українцям

Фото: Depositphotos

Кабінет міністрів України затвердив проєкт державного бюджету на 2025 рік. Як і в минулі роки, у пріоритеті — оборона та безпека нашої країни, тому всі внутрішні ресурси направлятимуться на них.

Що передбачає проєкт бюджету на 2025 рік, які зміни очікують українців наступного року — читайте на Фактах ICTV.

Державний бюджет на 2025 рік: основні цифри проєкту

Адвокат та керуючий партнер ЮК Winner Ігор Ясько зазначив, що прогнози на 2025 рік демонструють низку викликів для економіки України, що вплинуть на життя громадян та бізнес.

Наступного року очікується уповільнене зростання, високий рівень інфляції та продовження валютної нестабільності, що вимагатиме від усіх адаптації та проактивного підходу до управління фінансовими ризиками.

Ціна війни для України постійно зростає — збільшуються потреби в техніці, боєприпасах, забезпеченні військових, а також у виплатах для поранених і родин загиблих. Ці виклики вимагають значних бюджетних ресурсів, — підкреслив адвокат.

Проєкт державного бюджету на 2025 рік має кілька ключових напрямів, які вплинуть як на економіку країни, так і на добробут громадян та підприємництво.

Яким буде ВВП

Ігор Ясько прокоментував, що прогнозоване зростання ВВП на 2025 рік складає 2,7% (за оцінкою КМУ) та  4,1% (за оцінкою НБУ), а номінальний обсяг ВВП складе 8 620 млрд грн. МВФ оцінює зростання в межах 2,5-3,5%.

Прогнозоване зростання ВВП на 2,7% (у порівнянні з 3,5% у 2024 році) може свідчити про уповільнення економічного відновлення через високі безпекові ризики, складну зовнішньоекономічну ситуацію та підвищення податкового навантаження.

Якою буде заробітна плата та рівень інфляції

Адвокат зазначає, що мінімальна заробітна плата та посадовий оклад працівника І тарифного розряду залишаться без змін — 8 000 грн та 3 195 грн відповідно.

Прожитковий мінімум також не зміниться і становитиме 2 920 грн на місяць​.

Щодо інфляції, яка прогнозується на рівні 9,5%, то її зростання вище 7,9% (цьогорічний прогноз) говорить про те, що у 2025 році ціни продовжать підвищуватися, і навіть якби мінімальна зарплата зросла, це навряд чи компенсувало б втрати купівельної спроможності.

Українці можуть зіткнутися зі зниженням реальних доходів, що ускладнить ведення бізнесу, оскільки споживачі будуть менше витрачати на товари та послуги, — каже Ігор Ясько.

Прогнозоване зростання середньої зарплати до 24 389 грн, хоча номінально і виглядає позитивно, фактично реальні доходи українців можуть не зрости через високу інфляцію. Крім того, зростання заробітних плат може бути нерівномірним і залежатиме від галузі, регіону та кваліфікації працівників, що створюватиме дисбаланс у рівні доходів населення, — прокоментував експерт.

Що буде з курсом долара

Середньорічний курс долара у 2025 році очікується на рівні 45 грн. Падіння гривні до долара вказує на нестабільність на валютному ринку, що може бути спричинено високою інфляцією, зниженням експортних надходжень або зростанням боргового навантаження країни.

Це підвищить вартість імпортних товарів, включно з пальним, технікою та медикаментами, що ще більше вплине на ціни та може викликати додатковий інфляційний тиск.

Заощадження краще тримати в різних валютах, щоб мінімізувати ризики втрат. Варто звернути увагу на можливості додаткових джерел доходу або перекваліфікацію, щоби бути конкурентоспроможними на ринку праці. Бізнесу варто переглянути стратегії щодо управління витратами, закладати інфляційні ризики в ціноутворення, — зазначив Ігор Ясько.

Бюджет 2025: основні нововведення

Одним із найбільш вагомих нововведень є рахування індексів, з огляду на підвищення податків на основі законопроєкту №11416-д.

Він передбачає підвищення податкового навантаження, зокрема військового збору з 1,5% до 5%.

Також планується збільшення податку на прибуток для фінансових установ до 25%, а для банків за 2024 рік – до 50%.

Для підприємств, які здійснюють роздрібну торгівлю нафтопродуктами, передбачено авансові платежі. Уряд розраховує залучити додаткові 126,7 млрд грн до бюджету завдяки цим податковим змінам.

Через дефіцит бюджету суттєво скоротять програми підтримки бізнесу: скасовано фінансування компенсації вартості сільськогосподарської техніки, створення індустріальних парків та програми ″Національний кешбек″, які раніше передбачали витрати на суму до 5 млрд грн.

Утім, уряд збереже грантову підтримку для створення бізнесу на суму 1,37 млрд грн, компенсуватиме витрати на розмінування, хоча обсяг коштів знизили до 1 млрд грн, та залишить фінансування Фонду розвитку підприємництва для програми ″5-7-9%″ у розмірі 18 млрд грн, — каже адвокат.

Якими будуть видатки держави у 2025 році

Експерт зазначає, що у 2025 році видатки на оплату праці збільшаться на 32,1%, що становитиме 1 300,3 млрд грн.

На наступний рік заплановано значні субвенції на підтримку освіти, охорони здоров’я та підтримку соціально незахищених категорій, зокрема ветеранів війни та демобілізованих осіб​.

Виплати субсидій і пільг продовжуватимуться, проте відсутність деталізованого розподілу освітніх субвенцій між місцевими бюджетами може ускладнити формування місцевих бюджетів і стабільне функціонування соціальних інституцій.

Зазначено про субвенцію на компенсацію різниці в тарифах на виробництво та постачання теплової енергії, опалення, гарячої води та водопостачання в сумі 12,2 млрд грн.

Це може свідчити про можливі підвищення комунальних тарифів, однак зазначені компенсаційні механізми допоможуть підтримати населення​. А підвищення комунальних тарифів, хоча й компенсоване субвенціями, все ж вплине на бюджети домогосподарств, — каже експерт.

Як і в попередні роки, основна частина видатків у бюджеті 2025 року спрямована на оборону — це 2,2 трлн грн, або 26,3% від ВВП.

Основну частину коштів отримає Міністерство оборони, проте значне збільшення фінансування отримають і інші відомства. Зокрема, витрати на Міністерство внутрішніх справ, яке охоплює Держприкордонслужбу та Національну гвардію, зростуть до 438,2 млрд грн у 2025 році, як порівняти з 351,8 млрд грн у 2024 році.

Видатки на освіту у 2025 році скоротяться до 167 млрд грн із майже 175 млрд грн у 2024 році, з яких понад 103 млрд грн передбачено на оплату праці педагогів.

Заплановані додаткові програми:

  • 2,9 млрд грн — закладено на харчування учнів початкових класів.
  • 305 млн грн — закладено на освіту дітей з особливими освітніми потребами, що залишається на рівні 2024 року.
  • 323,9 млн грн — закладено на відновлення пошкоджених освітніх закладів.
  • 37,4 млн грн — спрямовано на програму Школа супергероїв для дітей на довготривалому лікуванні.

На навчання педагогів Нової української школи виділено 150 млн грн, а 12,6 млн грн планується витратити на освітні послуги для дітей за кордоном.

Соціальні ж видатки у 2025 році скоротяться на 50 млрд грн.

Основна частина цих коштів піде на дотацію Пенсійному фонду — 280,2 млрд грн, а 80,8 млрд грн спрямовано на соціальний захист громадян у складних життєвих обставинах.

Витрати на житлові субсидії становитимуть 42,32 млрд грн, які отримають 2,8 млн сімей. Це число зменшено завдяки підвищенню адресності виплат і припиненню їх для осіб за кордоном або на окупованих територіях.

Отже, незмінність соціальних стандартів на тлі інфляції можуть знизити рівень життя українців.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Підвищення податкового навантаження, особливо на заробітну плату, може суттєво знизити купівельну спроможність громадян, зменшити реальні доходи та споживчий попит, що негативно вплине на бізнес, зокрема малий і середній, адже вони можуть зіткнутися з падінням продажів та збільшенням операційних витрат, — підсумував Ігор Ясько.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-09-25 18:18:19