Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Мобілізація в Україні 2024: які категорії громадян не підлягають призову

Верховна Рада ухвалила закони про затвердження указів президента щодо продовження терміну дії воєнного стану та проведення загальної мобілізації в Україні ще на 90 діб – до 11 серпня 2024 року.

16 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон №10449 Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку. 18 травня документ набув чинності.

Відповідно до норм українського законодавства, залишаються ті категорії громадян, які не підпадають під мобілізацію в Україні.

Зараз дивляться

Хто не підпадає під призов під час мобілізації

Як розповів у коментарі Фактам ICTV член Асоціації правників України, практикуючий юрист у сфері військового права та мобілізації Антон Ревенко, у новому законі перелік підстав для відстрочки  деталізувався. Деякі підстави змінилися, а деякі взагалі прибрали.

Загалом не можуть мобілізувати чоловіків віком до 25 і понад 60 років, а також осіб, визнаних непридатними і виключених з військового обліку. Окрім того, не призвуть жінок, оскільки вони на сьогоднішній день можуть мобілізуватись лише добровільно. 

За словами юриста, всі інші, відповідно до закону, не підлягають призову за умови отримання відстрочки.

Зокрема, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

  • Громадяни, заброньовані для роботи в органах державної влади, критично важливих підприємствах та організаціях. Водночас такі люди мають перебувати на спеціальному військовому обліку;
  •  Особи з інвалідністю або тимчасово непридатні  за станом здоров’я згідно з висновком ВЛК на термін 6 – 12 місяців (потім потрібно знов пройти комісію);
  • Жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів.

– Наприклад, у чоловіка є троє дітей віком до 18 років: в спільному шлюбі з дружиною двоє дітей і одна дитина в колишньому шлюбі. Якщо він не сплачує аліменти за ту дитину, то він не буде мати право на відстрочку, – пояснює юрист.

Також не залучаються до мобілізації чоловіки та жінки, які:

  • мають дитину віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти чи безвісно відсутнім;
  • виховують щонайменше одну неповнолітню дитину самостійно;
  • виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
  • виховують дитину, хвору на тяжкі захворювання;
  • утримують повнолітню дитину, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;
  • мають на утриманні дитину, яка до моменту усиновлення була сиротою або позбавленою батьківського піклування, віком до 18 років;
  • зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною чи одним зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), якщо такий член сім’ї потребує постійного догляду за висновком комісії закладу охорони здоров’я;
  • є опікунами особи, визнаної судом недієздатною.

Також не підлягають призову на військову службу особи, які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи.

Як вказує Ревенко, раніше можна було отримати відстрочку чоловіку, якщо в нього дружина будь-якої групи інвалідності. Однак зараз III групу інвалідності деталізували на перелік хвороб.

– Якщо це дружина з III групою інвалідності, то ця інвалідність має бути встановлена внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок, кистей рук, стоп ніг, одного з парних органів,або за наявності у особи психічного розладу чи церебрального паралічу, – наголосив експерт.

Також не можуть призвати осіб, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати. Водночас ця норма діє лише за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними.

– Тобто, якщо, наприклад, у матері з II групи інвалідністю є син та донька, то син не матиме права на відстрочку, оскільки донька не є військовозобов’язаною, – додав юрист.

У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю може лише одна людина з числа військовозобов’язаних. Її обирає сама особа з інвалідністю.

Окрім того, не підлягають призову під час мобілізації військовозобов’язані:

  • члени сім’ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім’ї першого ступеня споріднення);
  • жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину та чоловіка (дружину), що проходить військову службу;
  • жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, дочка, батько, мати, дід, бабуся чи рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або зникли безвісти під час участі у бойових діях;
  • члени сімей осіб, яким посмертно присвоєно звання Герой України;
  • військовозобов’язані з числа громадян, які проходили військову службу та були звільнені зі служби у запас у зв’язку із звільненням з полону. Такі особи можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.

Не можуть призвати і одержувачів професійної, фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий.

Призову також не підлягають наукові працівники, викладачі закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ, які мають вчене звання (науковий ступінь), викладачі училищ, вчителі, які працюють не менш як на 0,75 ставки.

Окремо визначаються категорії державних службовців, які не підлягають призову.

Зокрема, йдеться про депутатів Верховної Ради України та АР Крим, суддів, працівників органів військового управління, Міноборони, ЗСУ, ДПСУ, СБУ, Нацгвардії,  Державної спецслужби транспорту, Державної служби спецзв’язку та захисту інформації, апарату МВС.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-06-27 14:50:27