Кардіоміопатія: чому лікарі не можуть своєчасно виявити небезпечну хворобу серця у жінок
Команда вчених Університетського коледжу Лондона під час дослідження показала, що тестування на гіпертрофічну кардіоміопатію, яке не враховує статеві відмінності та розміри тіла, є неадекватним.
– Лікарі не можуть діагностувати у жінок потенційно смертельні захворювання серця, оскільки тести ґрунтуються на застарілих дослідженнях 1970-х років і не враховують природних відмінностей між статтю і розмірами тіла, – йдеться в повідомленні.
Генетичне захворювання
Гіпертрофічна кардіоміопатія (ГКМП) – це генетичне захворювання, за якого м’язова стінка потовщується, через що серцю стає складніше перекачувати кров по тілу. Це захворювання трапляється в одного з 500 осіб і може призвести до зупинки серця і раптової смерті.
Двоє з трьох людей, у яких діагностовано ГКМП, – чоловіки, однак, за словами дослідників, жінки з такою ж імовірністю схильні до цього захворювання.
Як діагностують
ГКМП діагностується за допомогою різних тестів і сканувань, таких як вимірювання товщини стінки лівого шлуночка – головної насосної камери серця.
За останні п’ять десятиліть поріг діагностики ГКМП для всіх становив 15 мм. Якщо м’яз товщий за це значення, вважається, що в пацієнта, найімовірніше, ГКМП.
Дослідження показали, що це було неадекватно і не враховувало природні відмінності в полі та розмірі тіла.
Новий метод
Науковий експеримент включав 1 600 пацієнтів з ГКМП, стан яких було обстежено з використанням нового методу, що враховує вік, стать і розмір.
Дослідники виявили, що новий метод, що включає зчитування за допомогою штучного інтелекту тисяч сканів серця, виявився особливо корисним для жінок, підвищивши виявлення ГКМП на 20%.
Подальше тестування проводилося на основі даних понад 43 000 осіб. Коли були застосовані нові персоналізовані порогові значення, загальна кількість людей, ідентифікованих з ГКМП, була нижчою, що передбачає меншу кількість помилкових діагнозів.
Розподіл між чоловіками і жінками також виявився більш рівномірним: жінки становили 44% від числа виявлених випадків, що відображає думку про те, що жінки втрачають можливість пройти діагностику.
За словами вчених, дослідження надає давно очікувані дані, які показують, що персоналізований підхід підвищує точність діагностики.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-09 10:13:00