Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

головні новини за 5 січня 2024 року

Через виведення Росією в море двох ракетоносіїв Калібрів на території України спостерігається підвищена небезпека ракетних ударів.

Паралельно із цим, у Білому домі заявили, що Росія використовує для ударів по Україні ракет північнокорейського виробництва.

Про ці та інші головні події 5 січня в Україні та світі читайте в дайджесті на Фактах ICTV.

Зараз дивляться

РФ б’є по Україні ракетами з КНДР

Російські війська щонайменше двічі завдали ударів по Україні ракетами, які їй поставила Північна Корея, заявив координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.

– Дані нашої розвідки свідчать про те, що Північна Корея нещодавно надала Росії пускові установки для балістичних ракет і кілька десятків балістичних ракет – і Росія запустила частину з них по Україні. Це відбулося 29 грудня 2023 року і 2 січня 2024, – сказав американський чиновник.

За його словами, факт, що РФ здатна розгортати балістичні ракети в цій війні, свідчить про дедалі більшу взаємодію між Москвою та Пхеньяном.

Внаслідок цього, на 10 січня заплановане засідання Ради Безпеки ООН, щоб обговорити постачання Північною Кореєю Росії балістичних ракет, які використовуються у війні проти України.

Що відомо про балістичні ракети KN-23, які має на озброєнні Північна Корея – читайте на Фактах ICTV.

Атака БпЛА РФ по Україні

В ніч проти 5 січня Росія атакувала Україну ударними БпЛА Shahed-136/131. Атака відбувалась двома хвилями з району Приморсько-Ахтарська та мису Чауда в Криму.

Хочеш відпочити? Заходь на Факти.GAMES!

Загалом зафіксовано пуски 29 дронів. Сили протиповітряної оборони збили 21 – в межах Миколаївської, Херсонської, Дніпропетровської, Черкаської, Кіровоградської та Хмельницької областей, повідомили в Повітряних силах ЗСУ.

Більшість Шахедів знищили підрозділи мобільних вогневих груп.

Ракетоносії РФ у Чорному морі

Росія вивела в Чорне море два фрегати – Макаров і Ессен – це надводні ракетоносії, спільний залп яких до 16 Калібрів, заявила в ефірі Єдиних новин очільниця об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталя Гуменюк.

За її словами, ввечері 4 січня росіяни вивели свій фрегат Адмірал Макаров на бойове чергування. А сьогодні вночі 5 січня вивели у море фрегат Адмірал Ессен.

– Тобто два фрегати, спорядження яких може сягати 16 Калібрів, зараз перебувають на бойовому чергуванні. Це надзвичайно високий рівень ракетної небезпеки з моря, – наголосила Наталя Гуменюк.

Наталя Гуменюк наголосила, що Калібри – це високоточна зброя, яка може сягати всієї території України. Тому вона закликала українців не нехтували сигналами повітряної тривоги.

За словами очільниці об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня, те, що росіяни почали виводити ракетоносії у море, може свідчити про їхню підготовку до наступного ракетного удару.

Наступ на Харків?

У четвер, 4 січня, британське медіа The Telegraph оприлюднило матеріал, у якому з посиланням на джерела у розвідці стверджує, що Україна нібито готується до наземного наступу РФ на Харків і навіть називає дату – 15 січня.

Втім, у Головному управлінні розвідки Міноборони України та Харківській ОВА цю інформацію не підтверджують.

Представник ГУР Андрій Черняк у коментарі РБК-Україна не підтвердив інформацію джерел The Telegraph, водночас зауважив, що певне накопичення сил і засобів РФ на Купʼянському напрямку все ж спостерігається.

– Це потенційно може свідчити про те, що окупанти мають намір активізувати наступальні дії саме на цій ділянці фронту. Водночас ми не можемо говорити, що росіяни готують цей наступ саме 15 січня, – пояснив він.

Очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов у відповідь на публікацію в The Telegraph чітко заявив, що концентрації військових підрозділів РФ на кордоні не зафіксовано.

– Для того, щоб говорити про будь-який наступ чи плани ворога, він має сконцентрувати свої військові підрозділи на тому чи іншому напрямку. Наразі такої концентрації немає. Проте ситуація може змінюватися щохвилини, тож ми, звичайно, уважно стежимо за цим, – сказав він сьогодні під час брифінгу.

Зміни в мобілізації: коли проголосує Рада

Новий проєкт закону про мобілізацію може бути внесений до зали Верховної Ради на голосування одразу після його підготовки в Комітеті з питань національної безпеки, оборони та розвідки, заявив спікер українського парламенту Руслан Стефанчук в інтерв’ю агентству Інтерфакс-Україна.

– Це залежатиме від рішення комітету. Дуже сподіваюся, що під час обговорення сторони знайдуть відповіді на всі ці питання, дійдуть розумного рішення, і щойно законопроєкт буде готовий на рівні комітету, гадаю, у нього є всі перспективи потрапити одразу до зали, – сказав він.

За його словами, участь у розробці документа беруть головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний, міністр оборони Рустем Умєров, а також представники всіх фракцій і груп Верховної Ради, які “на професійному рівні обговорюють ці питання”.

– Наскільки я поінформований, це обговорення триватиме три-чотири дні. Загалом – понад 160 питань. Дуже сподіваюся на ефективність цієї роботи, в результаті якої будуть вироблені рішення, спрямовані на забезпечення перемоги України, – уточнив спікер ВРУ.

Наслідки атаки по Криму 4 січня

Після атаки по об’єктах РФ в окупованому Криму 4 січня уражено не лише один командний пункт, а й завдано серйозних пошкоджень системі захисту росіян на півострові.

Як 5 січня уточнили в Страткомі ЗСУ, також було знищено склад боєприпасів поблизу села Первомайське

Знову маски? Нова хвиля Covid

У період новорічних свят відразу в кількох країнах світу різко збільшилася кількість хворих на коронавірус Covid-19 та інших гострих респіраторних захворювань. Всесвітня організація охорони здоров’я через це закликає відновити системне носіння масок у громадських місцях, повідомив гендиректор ВООЗ Тедрос Аданом Гебреїсус.

— Продовжуйте використовувати маски, вентиляцію та дотримуватись дистанції, щоб зменшити ризик зараження, а також переконайтеся, що ви та ваші близькі зробили щеплення від Covid-19 та грипу, — зазначено у публікації.

Також Гебреїсус закликав усіх, хто виявить у себе симптоми захворювання, не зволікати зі зверненням за медичною допомогою. Це здатне запобігти важким наслідкам для організму і нерідко врятувати життя.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-01-05 21:16:55