Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Битви за Соледар та Бахмут: чим відзначилася 77 окрема аеромобільна бригада ДШВ

77 окрема Наддніпрянська аеромобільна бригада (ОАеМБр) Десантно-штурмових військ ЗСУ – відносно новий підрозділ, сформований і навчений за стандартами НАТО, укомплектований новітніми зразками озброєння та техніки.

Бригаді трохи менше ніж два роки, але за її плечима операції на найгарячіших напрямках фронту – Соледар, Бахмут, Харківський напрямок і не тільки. Її гасло: “Лютий, коли спровокований!”

Як і коли створювалась 77 ОАеМБр

Формування 77 окремої аеромобільної бригади ДШВ почалося вже після повномасштабного вторгнення РФ на територію України на підставі директиви головнокомандувача ЗСУ від 4 серпня 2022 року.

А наказ про її створення підписано 28 жовтня 2022 року. Саме ця дата є днем військової частини, яка офіційно стала частиною Десантно-штурмових військ.

Військова частина А4355 формувалася на базі 199 навчального центру ДШВ з офіцерів, які вже загартовані війною.

Пункт постійної дислокації 77 ОАеМБр – Кривий Ріг Дніпропетровської області.

– Скоро бригаді буде два роки, її створено вже під час повномасштабної війни на основі іншого підрозділу. Був 5 батальйон, про який ходять легенди в бригаді, і багато хто з нього досі тут служить, – розповів Фактам ICTV штабсержант відділення комунікацій 77 окремої аеромобільної бригади Віктор Петрович.

За його словами, цей легендарний батальйон уже під час великої війни і Сумщину захищав, і Запоріжжя, а потім його переформатували і розширили до бригади.

Фото: 77 ОАеМБр

Першим командиром бригади був полковник Олег Баляс – офіцер, який пройшов усі щаблі військової служби, отримав великий бойовий досвід, за що у 2014 році нагороджений нагрудним знаком За оборону Луганського аеропорту.

Саме він 24 серпня 2023 року отримав бойовий прапор з рук верховного головнокомандувача Володимира Зеленського.

Бойовий дух бійці загартовували у польових умовах на території 37 загальновійськового полігону, де були побудовані табори, у яких і розміщувалися підрозділи бригади.

Крім того, особовий склад підрозділу в повному складі пройшов курс загальної військової підготовки в країнах НАТО, зокрема у Польщі, Великій Британії та Франції.

Завдяки заняттям з медицини, тактики та вогневої підготовки під керівництвом іноземних інструкторів навченість та дисципліна в бригаді зросли до рівня стандартів НАТО.

Бойове хрещення двох батальйонів 77 ОАеМБр у Соледарі

У січні 2023 року частина бригади, а саме 1 та 4 батальйони, у складі 46 окремої аеромобільної бригади прийняли перший бій та виконали перше бойове завдання у районі Соледару Донецької області.

З 9 до 16 січня ці підрозділи мужньо утримували займані позиції та завдали ворогу відчутних втрат.

– З самого початку був Соледар, туди пішли перші батальйони… Вийшло так, що фронт трохи посипався локально, і через те, зокрема, важко було тримати оборону, а загалом успішно тримали оборону в Соледарі й багато знищили ворогів. Потім був Бахмут, – згадує Віктор Петрович.

Згодом, з 23 січня до 21 лютого, підрозділи 77 та 46 бригад продовжували обороняти та відбивати штурми окупантів на околицях Соледару. Вони брали участь у боях за населені пункти Красна Гора, Парасковіївка та Васюківка.

Фото: 77 ОАеМБр

Перше бойове завдання 77 ОАеМБр

Перший бій у повному складі бригада під керівництвом полковника Олега Баляса прийняла 23 лютого 2023 року – здійснила наступ і відбила невдалу атаку противника в районі Бахмуту Донецької області.

За час оборони цього міста десантники знищили кілька тисяч живої сили противника та десятки одиниць ворожої техніки, за що підрозділ відзначено державною нагородою.

Битва за Бахмут

Битва за Бахмут стала найкровопролитнішою для десантників бригади, оскільки у період з 23 лютого до 25 листопада 2023 року саме 77 окрема аеромобільна бригада відповідала за оборону міста та його околиць (Дубово-Василівка, Оріхово-Василівка, Хромове, південна частина Берхівського водосховища (с. Берхівка) Донецької області).

Окупанти щоденно намагалися наступати з напрямку Берхівка та Ягідне, але бойові підрозділи бригади стійко і мужньо обороняли займані позиції, не дозволяючи просуватися вглиб оборони.

– Захист Бахмута був повністю на 77 бригаді, з вагнерівцями воювали. У нас є військовослужбовець, якому постійно писали найманці ПВК Вагнера. Він викладав відео з підривом будинку культури, і вони йому потім писали, щоб він прийшов на алею троянд (була така позиція), мовляв, будемо з тобою розбиратися, – розповів штаб-сержант.

А після того, як зауважив Петрович, вони ще дуже довго тримали околиці Бахмута та Часів Яр – тилове місто за 7 км від фронту.

– Потім нас вивели на відновлення. Якраз у той час, коли нас вивели, фронт підсунувся під самий Часів Яр. Тобто доволі ефективно ми тримали оборону на той момент, – додав він.

Відновлення боєздатності бригади

З 26 листопада 2023-го до початку березня 2024 року підрозділи 77 окремої аеромобільної бригади, після 11 місяців виконання завдань в зоні проведення бойових дій на Донбасі, повернулися на відновлення боєздатності до Житомира.

Протягом трьох місяців бригада поповнялася новими військовослужбовцями, вдосконалювала навички та вміння.

Бої на Луганщині та Харківщині

– Після злагодження нас направили на Борівський напрямок (Харківська область). Тут також дуже ефективно тримаємо оборону, тут у ворога на порядок вищі втрати, як у нас, – каже Петрович.

З початку березня 2024 року і до сьогодні підрозділи 77 ОАеМБр виконують бойові завдання на території Луганщини та Харківщини.

Зокрема, десантники обороняють та відбивають наступальні дії ворога в селищах Новоселівське, Підкуйчанськ, Стельмахівка, Коломийчиха, Кривошиївка, М’ясожарівка Луганської області, а також у селищах Берестове та Кузьмівка Харківської області.

Герої України та орденоносці: ким пишається 77 ОАеМБр

Багато військовослужбовців бригади за мужність і героїзм нагороджені орденами та медалями, а троє з них – найвищою державною нагородою Герой України:

  • Солдат, оператор дрона Євген Зіновьєв (посмертно), який із січня до травня 2023 року знищив велику кількість ворожої техніки, піхоти, вогневих точок, складів з боєприпасами. Він загинув у травні 2023-го в районі Бахмута внаслідок артобстрілу. Орден Золота Зірка 27 жовтня президент вручив матері полеглого Героя України.
  • Молодший сержант аеромобільного взводу Артем Собченко (посмертно), який з лютого 2023 року врятував не одне життя побратима, зокрема 15 військовослужбовців самостійно евакуював з поля бою. Під час виконання бойового завдання в Бахмуті 1 березня 2023-го дістав несумісні з життям поранення.
  • Підполковник Олег Дмитрук.

Орденом Богдана Хмельницького різних ступенів нагороджений 41 військовослужбовець (12 – посмертно), орденом За мужність різних ступенів – 448 військовослужбовців (305 – посмертно). Загалом державними нагородами відзначено 492 десантники 77 ОАеМБр.

Фото: ОАеМБр

Як підтримати десантників із 77 ОАеМБр

Для цього створено всеукраїнську платформу Друзі ДШВ, через яку всі охочі можуть зробити одноразову пожертву або ж оформити щомісячний платіж.

Стати другом українських десантників дуже просто: треба перейти за посиланням, обрати бригаду, яку бажаєте підтримати, або ж перерахувати гроші в загальний фонд проєкту Друзі ДШВ.

Ці кошти будуть спрямовані на різні потреби: покращення умов життя й служби бійців, медичне забезпечення та необхідне спорядження.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Фото: 77 ОАеМБр

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-09-19 18:00:54