Що робити за підвищеного тиску?
Артеріальна гіпертонія, або підвищений артеріальний тиск, являє собою одну з найпоширеніших патологій. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, понад один мільярд людей мають гіпертонію, і лише 10% із них отримують необхідне лікування.
Який же тиск вважається високим? Показники систолічного (“верхнього”) тиску вище за 140 мм рт. ст. і діастолічного (“нижнього”) вище за 90 мм рт. ст. вказують на наявність проблеми.
Характерна особливість цього захворювання – у багатьох пацієнтів воно може тривати протягом тривалого часу, часто не супроводжуючись специфічними симптомами і не чинячи помітного впливу на загальне самопочуття. Протягом багатьох років організм поступово адаптується до високого артеріального тиску, і людина може почуватися цілком нормально.
Однак, незважаючи на відсутність яскраво виражених симптомів, підвищений тиск негативно впливає на кровоносні судини, внутрішні органи, що, своєю чергою, збільшує ризик виникнення серйозних ускладнень, як-от інсульт, стенокардія, інфаркт міокарда, серцева й ниркова недостатність.
Важливо! Артеріальна гіпертонія – це хронічне захворювання, яке постійно прогресує, негативно впливаючи на роботу внутрішніх органів. Тому цей стан необхідно контролювати.
Симптоми підвищеного тиску
Головні ознаки підвищеного тиску:
- головний біль;
- шум у вухах;
- відчуття серцебиття;
- загальна слабкість;
- підвищене потовиділення;
- нудота (іноді);
- погіршення зору;
Важливо! Гіпертонія може протікати безсимптомно. Єдиний надійний спосіб дізнатися про підвищення тиску – його вимірювання за допомогою тонометра.
Що робити за підвищеного тиску?
У разі виявлення підвищеного артеріального тиску необхідно негайно звернутися до лікаря з метою виявлення причини цього стану та розробки відповідного плану лікування.
Важливо! Самолікування в разі артеріальної гіпертензії абсолютно неприпустиме. Не слід прислухатися до порад знайомих і родичів, навіть якщо вони також стикалися з аналогічним діагнозом. Використання їхніх ліків і методів лікування може не тільки бути марним, а й завдати шкоди, оскільки в кожної людини підвищений тиск має свої причини й особливості.
Загальні рекомендації при підвищеному тиску
Загальні рекомендації при гіпертензії:
- передивіться раціон – включайте в нього фрукти, овочі, цільнозернові продукти, нежирний білок;
- обмежте споживання солі та жирної/смаженої їжі;
- відмовтеся від алкоголю, куріння;
- підтримуйте оптимальну для себе вагу, орієнтуючись на загальноприйнятий індекс маси тіла (ІМТ);
- не забувайте про фізичну активність;
- знизьте стрес;
- дотримуйтесь режиму сну;
- проведіть регулярний моніторинг – вимірюйте артеріальний тиск, слідкуйте за його показниками та записуйте результати;
- регулярно приймайте таблетки від підвищеного тиску, призначені лікарем;
Що приймати за підвищеного тиску?
При підвищеному тиску рекомендують гіпотензивні лікарські засоби. Це препарати різних фармакологічних груп, які впливають на ключові фактори, що впливають на рівень артеріального тиску:
- спазм судин;
- підвищену активність серця;
- затримку рідини в організмі;
Лікар, враховуючи індивідуальні особливості пацієнта та інші важливі фактори, приймає рішення про вибір групи препаратів, з яких почнеться лікування артеріальної гіпертензії.
Зазвичай початкове дозування встановлюється на мінімальному рівні. Пацієнт приймає це дозування протягом 5-7 днів і веде щоденник, у якому регулярно записує артеріальний тиск (рекомендується вимірювати його та записувати показники щонайменше 2 рази на день, переважно в один і той самий час). Поступово дозування збільшують до оптимального, за якого тиск буде стабільно нижчим за небезпечний рівень.
Як вибрати найкращі ліки від підвищеного тиску?
Вибір найкращих ліків для лікування підвищеного тиску залежить від безлічі факторів:
- індивідуальні особливості пацієнта;
- причини артеріальної гіпертензії;
- наявність супутньої патології;
- матеріальна доступність препарату;
Останній пункт важливий, оскільки приймати таблетки потрібно постійно. Наприклад, середня ціна Фенігідину (антигіпертензивний препарат) в аптеках становить 17 гривень, що робить його доступним для тривалого приймання для пацієнтів з будь-якими фінансовими можливостями.