Є перспективи зупинити ворога на Курщині: ситуація на фронті за тиждень
Ситуація на фронті залишається непростою. Сили оборони України роблять все можливе, щоб не дати можливості ворогу просуватися на різних напрямках. Важкі бої тривають на всій лінії зіткнення.
Факти ICTV дізнавалися, як змінилася ситуація на фронті в Україні з 17 до 24 січня та де найбільше тиснули російські війська протягом тижня.
Тактика ворога на Запорізькому напрямку
За даними Генерального штабу ЗСУ, російські війська на Оріхівському напрямку протягом тижня іноді штурмували позиції Сил оборони в районах Малої Токмачки та Новоданилівки.
Розвідник окремого загону безпілотних систем спеціального призначення Тайфун Національної гвардії України Спартак розповів Фактам ICTV, що тактика ворога залишається незмінною на Запорізькому напрямку.
За його словами, російські війська продовжують вести оборонні дії власних позицій, систематично проводять розвідку боєм, завдають постійних ударів артилерією та КАБами по позиціях Сил оборони України.
Спартак зазначив, що ворог активно використовує ударні БпЛА літакового типу та FPV мультироторного типу, активно проводить розвідку українських позицій, здійснює дистанційне мінування, використовує системи РСЗВ по прифронтових селах.
– Негативні погодні умови, як-от дощ, туман і сніг, суттєво знижують ефективність використання будь-яких видів озброєння. Особливо це впливає на роботу безпілотників, для яких ці чинники мають критичне значення. Серед основних проблем – ускладнення виявлення противника й порушення передавання сигналу між БпЛА та пультом керування, – пояснив Спартак.
Він звернув увагу, що водночас погана погода створює сприятливі умови для діяльності диверсійно-розвідувальних груп (ДРГ), чим активно користуються як наші підрозділи, так і противник.
– Виконання бойових завдань за допомогою безпілотників в умовах дії російських засобів радіоелектронної боротьби є складним, але можливим. Ворог активно використовує значну кількість РЕБ, серед них як звичайні окопні системи, так і серйозніші комплекси, наприклад, Поле-21, – сказав Спартак.
Як зазначив розвідник окремого загону безпілотних систем спеціального призначення Тайфун, російські РЕБ застосовуються у двох основних формах: купольного та спрямованого типу.
Окупанти активно використовують їх практично на всій території: від лінії бойового зіткнення до тилових районів на глибину 20-30 км майже все “зашито” РЕБ, звернув увагу він.
– Наша тактика проста й адаптивна: ми знаємо “коридори” для роботи БпЛА. Якщо щось не вдається, то не намагаємося пробивати зачинені двері, а обираємо інший маршрут. Найважливіше – тут ми тестуємо та впроваджуємо нові безпілотні системи ураження. Розраховуємо, що їхня ефективність повинна значно вплинути на бойові спроможності, – наголосив Спартак.
Пріоритетом для РФ залишається Покровський напрямок
Як розповіли у Генеральному штабі ЗСУ, протягом тижня на Покровському напрямку ворог атакував позиції українських захисників у районах населених пунктів Водяне Друге, Єлизаветівка, Миролюбівка, Промінь, Зелене, Удачне, Новоолександрівка, Котлине, Богданівка, Андріївка, Шевченко, Дачне, Улакли та Костянтинопільське.
Військовий оглядач Богдан Мірошников зазначив, що у ворога може зʼявитися додаткова опція у разі втрати Котлиного. За його словами, це відкриє можливість окупантам дійти прямо до Покровська через залізницю.
– І це погані новини. Бо там далі – виключно чисті поля, вже нема населених пунктів, які б стояли на ній. За відстанню – це близько 6 км залізничним полотном, – звернув увагу він.
За словами Мірошникова, якщо подивитися на те, як розгорталися події після втрати Авдіївки, то ворог рухався саме вздовж залізниці – аж до самої Новогродівки.
– Саме там були Очеретине, Прогрес та інші. Я не знаю, чим це закінчиться зараз. Покровськ розділяється майже навпіл саме залізницею. Поки що ворог там накопичується, та може вже найближчим часом робити перші “проби пера”, – припустив він.
За інформацією Генштабу, водночас на Лиманському напрямку ворог атакує протягом тижня українські позиції в районах населених пунктів Твердохлібове, Новосергіївка, Шийківка, Нова Кругляківка, Дружелюбівка, Греківка, Першотравневе, Копанки, а також у напрямках Новолюбівки, Макіївки, Зеленої Долини та Торського.
Як зазначили у Генштабі, на Краматорському напрямку окупанти намагалися атакувати у районах Часового Яру, Оріхово-Василівки, Ступочок, Васюківки, Новомаркового та Білої Гори.
Ситуація на Куп’янському напрямку
Російські війська концентрували зусилля протягом тижня неподалік Петропавлівки, Піщаного, Глушківки та Лозової на Куп’янському напрямку, повідомили у Генеральному штабі ЗСУ.
Водночас Богдан Мірошников зазначив, що ворог майже окупував селище Дворічна у Харківській області. Варто зауважити, що Генеральний штаб ЗСУ не підтверджував окупацію цього населеного пункту, проте визнає, що українські оборонці відбивають штурмові дії у районі Дворічної.
Керівник Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомляв українським журналістам, що на території селища Дворічна Куп’янського району тривають активні бойові дії, а піхота росіян намагається просунутися та закріпитися.
За словами Мірошникова, водночас російські війська вже пішли напрямком на Кутьківку.
– Трохи південніше – шалений тиск на Западне. Також маневр в обхід села зі сходу, в напрямку на сам Купʼянськ. Сили оборони докладають надзусиль для стабілізації ситуації, – наголосив він.
Але плацдарм на західному березі річки Оскіл ліквідувати вже буде нереально наявними силами, вважає військовий оглядач.
На його думку, головне – не дати російським військам закріпитися на північних околицях Купʼянська та обійти його у напрямку Благодатівки.
Військовий оглядач групи Інформаційний спротив Костянтин Машовець також заявляє про складну ситуацію в районі Дворічної. За його словами, російські війська активно розширюють плацдарм на правому березі річки Оскіл.
Машовець зазначив, що наразі ситуація має такий вигляд:
– Передові підрозділи противника зуміли активними діями з півдня, уздовж річки, практично повністю взяти під свій контроль селище Дворічна. ЗСУ ще утримують якусь частину її північної околиці, – сказав він.
Водночас росіяни прорвалися за дорогу Куп’янськ – Дворічна на ділянці між населеними пунктами Західне і Дворічна. На його думку, окупанти планують обійти село Західне з південного заходу, діючи з позицій у лісовому масиві на схід від села.
Що відбувається у Курській області
Зараз Збройні сили України концентруються на тому, щоб проводити оборонно-стримувальну операцію, яка має на меті дві основні речі, розповів керівник Центру військово-правових досліджень, військовослужбовець ЗСУ Олександр Мусієнко.
– Перша – завдавати максимальних втрат противнику. Друге – обмежувати просування, не давати ворогові розвинути темп. На цих двох завданнях концентруються, їх реалізовують. Є ділянки, де значно важче, є ділянки, де просто важко. Немає таких ділянок, де легко чи не відбувалось би боєзіткнень, – пояснив він.
За словами Мусієнка, пріоритетом для ворога залишається Курська область, Покровський напрямок і Торецьк. Там максимальна концентрація російських сил, а далі – Харківщина та інші напрямки.
– Що стосується Курської області, можу сказати, що буквально нещодавно відбувся бій, який тривав практично вісім годин. Там була задіяна значна кількість військовослужбовців Північної Кореї, які атакували різними способами, використовували всі тактики, які можливі.
Це класичні штурми з піхотою, з підтримкою артилерії та дронів. Вони використовували подекуди бронетехніку. Цю атаку відбито. Тобто ворог застосовує максимально сили на двох-трьох напрямках, – пояснив Олександр Мусієнко.
Військовослужбовець ЗСУ зазначив, що цей тиждень на фронті дійсно був важким через велику кількість атак, застосування значної кількості безпілотників і використання важкого озброєння.
– Але ці атаки відбивають. Значного просування противника не зафіксовано. Сили оборони сконцентрувалися на завданні максимального ураження та зменшенні темпу просувань. Зараз відзначено зменшення площ, на яких ворог просувається. Є перспективи взагалі його повної зупинки та стабілізації фронту в короткосередній перспективі, – вважає він.
За словами Мусієнка, ворог уже понад рік перебуває в наступі, тому вже перейшов усі канони, за якими взагалі можна вести наступальні дії. Все це призводить до того, що противник знесилюється.
– Наприклад, головнокомандувач ЗСУ Сирський зазначав, що концентрація і застосування ворогом артилерії зараз дещо зменшилася. Вона не така, як була раніше. Це теж є ознакою того, що є певне виснаження. РФ намагається залучити всі можливі сили. Зокрема, призов офіцерів запасу на збори, спроби отримати з Північної Кореї додаткові сили підтримки, можливо, найманців з Ірану після підписання відповідної угоди.
Це свідчення про те, що вони намагатимуться максимально найближчим часом протиснутися та зафіксуватися на певних позиціях. Є потенціал, щоб їх надалі зупинити та виснажувати, призвести до стабілізації фронту під час весняної кампанії, – переконаний він.
На Курщині, попри перевагу росіян, Сили оборони проводять тактичні контрнаступальні дії та місцями вичавлюють росіян з окремих позицій, стверджує керівник Центру протидії дезінформації Андрій Коваленко.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
– Фактично зараз російсько-корейські війська зберігають перевагу в особовому складі. Але через особливості місцевості, а також втрати техніки та людей, їхній темп руху було загальмовано, а початкові плани порушено, – наголосив Коваленко.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-26 19:00:00