Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Якщо тато на війні: як допомогти дитині відчути радість зимових свят

Уже другий рік поспіль сотні тисяч українських дітей змушені зустрічати новорічні свята без батька або мами – адже ті на війні, або, на жаль, загинули. Радісні емоції, які зазвичай приносять зимові свята, мають присмак гіркоти та суму. А неможливість подарувати дітям радість, на яку вони заслуговують, гнітить та засмучує дорослих.

Як влаштувати дитині свято та покращити новорічний настрій в умовах війни та відсутності дорогих людей, розповідає психолог Благодійного фонду Голоси дітей Марина Дробишева.

Святкувати – можна й корисно, але не обов’язково

Люди стають більш чутливими в період зимових свят. Це цілком природно і залежить не так від очікування свята, як від того, що відбувається з конкретною людиною, в її родині та загалом у країні.

Зараз дивляться

Інтуїтивна звичка очікувати радості й дива у ці дні дисонує з новинами на фронті та ситуацією у багатьох українських сім’ях. Тому дорослі та діти інколи забороняють собі радіти та святкувати Новий рік, День святого Миколая та інші свята.

Утім, така позиція не допоможе віднайти внутрішню рівновагу. Адже радість – це саме та емоція, що допомагає боротися зі стресом. Варто за можливості бути відкритими до неї.

Приймаючи будь-яке рішення щодо святкування, варто орієнтуватися на бажання та почуття – як свої, так і дитини. У дошкільному віці новорічні свята – це період щирої радості, а от підлітки більш свідомо приймають рішення, чого їм хочеться насправді. Іноді вони можуть копіювати поведінку дорослих і активно готуватися до свят – це допомагає віднайти стабільність, відчути той стан, який був за мирних часів. А іноді – бунтують проти того, що пропонує сімʼя, або суспільство. І це також нормально.

Як з молодшими, так і зі старшими дітьми, важливо розмовляти – щоб діти відчували, що їхня думка (зокрема, щодо форми святкування) – важлива. Прислухайтесь до бажань та переживань дитини, запитуйте, що вона відчуває, та не схиляйте до якогось рішення – дозвольте дитині зробити це самостійно, просто підтримуйте.

Якщо хтось із батьків військовий і не зможе бути поруч з нею в період свят

Спершу потрібно розповісти про це дитині відповідно до  її віку.

Довідайтесь, чи розуміє дитина, де її тато\мама, що вона відчуває з цього приводу, поясніть, чому так відбувається.

Важливо за можливості не приховувати цю інформацію, бути з дитиною чесними. Але зважати на її психоемоційний стан. Не розумієте, як про це поговорити, щоб не нашкодити? Зверніться до фахівця – наприклад, до психологів нашого фонду.

Потрібно бути з дитиною в діалозі та розуміти, яким би вона хотіла бачити святкування. За можливості збережіть всі сімейні ритуали, які були у вашій родині до війни. Також можна створити новий ритуал з огляду на нинішні обставини.

Якщо хтось із батьків на фронті – за можливості включіть їх у процес підготовки до свята онлайн. Дитина може телефоном або через соцмережі радитися з батьком\мамою, як їй прикрасити ялинку, що приготувати, на яку новорічну виставу сходити. Це створює відчуття, що підготовка відбувається разом, і все як завжди.

Кілька порад, які допоможуть покращити свято для дитини

  • Якщо йдеться про новорічні концерти, де бере участь дитина, можна зробити багато відео й фото і надіслати тому з батьків, хто відсутній. Якщо дитина доросла, можна залучити її до процесу монтування відеоролика зі свята.
  • Запросіть на свято інших родичів, якщо це можливо. Але в жодному разі не говоріть, що хтось прийшов до дитини “замість тата”.
  • Знімайте відео процесу домашнього приготування до свят – прикрашання ялинки, підготовки подарунків тощо.
  • Можна купити або зробити власноруч та надіслати відсутнім батькам подарунок.

Але зважайте на особливості родинних традицій та на стан і бажання як дитини, так і самих батьків. Може трапитися, що дитина зовсім не хоче святкувати – і це теж нормально, треба підтримати її в цьому, а не змушувати веселитися через силу.

Якщо дитині дуже сумно, вона плаче і проживає негативні емоції – обіймайте її, підтримуйте та розмовляйте. Перед відвідуванням будь-якої події потрібно пояснити дитині, що її тата не буде на святі. Не давайте марних сподівань, якщо у вас немає впевненості, що він зможе приїхати.

Якщо хтось із батьків загинув

У такому разі спільний подарунок від батьків або від тата, який загинув, буде доречний тільки в тому разі, якщо батьки планували його завчасно та спільно його вибирали.

Дарувати щось “від тата” варто тільки, якщо ви впевнені, що полеглий воїн хотів подарувати дитині саме це. Наприклад, обіцяв щось конкретне або озвучував свої наміри. У цьому разі подарунок буде справді згадкою про тата\маму. Це допоможе прожити горювання, дасть додатковий приємний спогад про близьку людину.

Але робіть це тільки в тому разі, якщо такий подарунок нестиме позитивні емоції дитині. Якщо сумніваєтеся або вам здається, що таке рішення ще більше засмутить дитину – не робіть цього, а подаруйте щось лише від себе.

Дитина може захотіли підготувати подарунок, лист або листівку для тата\мами, які загинули. Підтримуйте це бажання, але не наполягайте та не примушуйте.

Якщо людина загинула нещодавно, будь-які святкування та подарунки можуть принести ще більше смутку та болю як дитині, так і мамі\татові, які втратили кохану людину. Тому потрібно мʼяко обговорювати з дитиною як її почуття, так і свої.

Не варто удавати, що все гаразд, якщо це неправда. Щирі розмови з дитиною про те, що сталося, допоможуть їй усвідомити, що смерть – це процес, на який ми не впливаємо.

У бажанні влаштувати свято для дитини важливо не перестаратися

Буде зайвим водити дитину на геть усі можливі новорічні події, вистави, ярмарки – це сприятиме перезбудженню нервової системи і не нестиме позитивних емоцій. Завалювання дитини подарунками з жалю, що її рідні не поруч, не заглушить переживання дитини, а радше, спровокує користувацьке ставлення до близьких.

Зробити свято яскравим – це хороша ідея, але якщо святкування надмірні, вони лише нашкодять. Краще забезпечувати дитину позитивними емоціями в міру та впродовж року, аніж дуже масштабно, але тільки в період зимових свят.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-12-28 14:04:00