Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Як заповнити весняний дефіцит вітамінів і мікроелементів — дієтолог

Лікарка-дієтолог Ганна Пархоменко на майданчику популярного онлайн-ресурсу доказової медицини Бережи себе розповіла, що таке весняний дефіцит вітамінів і мікроелементів і як його поповнити, щоб краще почуватися.

Весняний авітаміноз – це міф

– На початку весни люди особливо гостро можуть відчувати втому та пригніченість. Відповідальним за такий стан часто вважають весняний авітаміноз. Насправді це міф радянської медицини, – каже лікарка.

За словами фахівчині, є дефіцитні стани, які вважаються типовими в популяції та більш імовірними для деяких груп людей. Наприклад, для жінок. Але вони вкрай рідко прив’язані до сезону.

Зараз дивляться

Нестача вітаміну D

За словами дієтологині, єдиний стан, який ми можемо асоціювати із сезонністю – це нестача вітаміну D.

Оскільки самостійно організм виробляє вітамін D лише під дією сонця, то відповідно восени, взимку та на початку весни ми часто маємо його нестачу. Цей дефіцит типовий для чоловіків і жінок.

Є рекомендації приймати профілактичну дозу вітаміну D. Зазвичай ідеться про 400 міжнародних одиниць (МО) у період з жовтня по квітень. Однак питання дозування найкраще обговорювати зі своїм лікарем, щоб найефективніше покрити ваш дефіцит.

Нестача заліза

– Дефіцит заліза частіше зустрічається у жінок. Однак кореляції з порою року та цим станом немає, – зазначає лікарка.

Про цей дефіцит можуть свідчити такі ознаки, як неминуча втома, випадіння волосся, ламкість нігтів, бліда шкіра, головний біль і задишка. Особливо під час фізичної активності.

Якщо вам не вистачає заліза, важливо знайти причину. Це може статися через незбалансоване харчування. Але може бути й так, що ви споживаєте заліза з продуктами достатньо, проте з певних причин організм його не засвоює.

Однак деякі симптоми залізодефіциту характерні й для інших захворювань. Тому не варто займатися самодіагностикою і тим паче лікуванням.

Вважається, що вітамін С покращує всмоктування заліза. Можливо, саме тому в деяких людей нестача елемента та характерне для цього відчуття втоми асоціюється із зимою та весною.

Однак дані щодо вітаміну С суперечливі, зокрема, щодо його ролі в підтримці людей з анемією. У будь-якому разі, достатня кількість фруктів та овочів у раціоні точно піде вам на користь.

Дефіцит магнію

А ось дефіцит магнію, за словами лікаря, частіше розвивається за досить специфічних станів:

  • опіки значної частини тіла;
  • хронічна діарея;
  • надмірне сечовипускання, яке буває за неконтрольованого діабету;
    деякі препарати;
  • зловживання алкоголем тощо.

До поступового дефіциту цього мікроелемента призводять також тривале незбалансоване харчування та високий рівень стресу.

Ось що радить дієтолог:

  • збалансовано та регулярно харчуйтеся згідно з тарілкою здорового харчування;
    систематично споживайте сушені горіхи, горіхові пасти, бобові та цільнозернові крупи;
  • намагайтеся керувати стресом;
  • щорічно робіть чекап здоров’я із сімейним лікарем. Це дасть змогу своєчасно виявити дефіцит і призначити ефективне лікування.

Джерело: Бережи себе

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.


Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-04-18 11:48:54