Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Як військовослужбовцю отримати щеплення і від яких хвороб вакцинуватися в першу чергу – експерти


Проти яких інфекцій варто щепитися військовослужбовцям, про організацію процесу вакцинації військових розмірковують експерти – Олена Кондратенко, лікарка сімейної медицини, дружина військового медика, та Федір Лапій, голова Національної групи експертів з питань імунізації, лікар-інфекціоніст, кандидат медичних наук провідний експерт Національного порталу з імунізації.

Від яких хвороб військовим варто щепитися першочергово

– У першу чергу варто пересвідчитися у наявності щеплень проти дифтерії та правця і, за потреби, зробити ревакцинацію. Це просто життєво необхідно, – наголошує Олена Кондратенко.

Адже кожне бойове поранення, говорить лікарка, може стати джерелом інфікування правцем.

З додаткових щеплень Кондратенко радить зробити щеплення проти гепатиту В, адже, на жаль, жоден військовослужбовець не може бути певним, що не зіткнеться з госпіталізацією, хірургічним втручанням, переливанням крові.

Заразитися цим гепатитом можна і через спільне використання побутових предметів.

– Якщо раніше військовий не щепився від гепатиту В, можна одночасно вакцинуватися проти гепатиту В та гепатиту А комбінованою вакциною Твінрикс, оскільки “дорослої” моновакцини проти гепатиту А (Хаврикс 1440) в країні зараз немає, – пояснює Кондратенко.

Якщо військовий має схильність до частих застуд або у нього є хронічні захворювання, лікарка радить щепитися вакциною Превенар 13 – для профілактики бактеріальних ускладнень, викликаних пневмококовою інфекцією.

За можливості можна також вакцинуватися проти менінгококової інфекції, адже ризик інфікування зростає через проживання в казармах.

Поза сумнівом треба якнайшвидше отримати щеплення проти Covid-19 (чи доробити необхідні бустерні дози), а також проти сезонного грипу, як тільки буде доступна вакцина.

Як організовують щеплення військовослужбовців

Федір Лапій пояснює, що МОЗ окремим листом наголошувало на необхідності створення умов для проведення щеплень осіб зі складу сил територіальної оборони та добровольчих формувань територіальних громад за їх зверненням.

Незалежно від їх територіальної приналежності та від наявності декларації про вибір лікаря.

І тут виникають певні технічні питання, які потрібно вирішувати на місцевому рівні. Для виїзду мобільної бригади потрібно покрити витрати, що не покриваються НСЗУ, наприклад, на пальне та оплату робочого часу медичних працівників, залучених в проведенні вакцинації.

Для організації цього процесу необхідне сприяння органів місцевої влади. Все має бути оформленим офіційно.

– Надзвичайно важливо максимально сприяти вакцинації наших захисників проти небезпечних інфекцій, – наголошує Лапій.

На жаль, цей процес ще не налагоджено в усіх регіонах.

Платно чи безкоштовно

Олена Кондратенко, яка є  співзасновницею клініки Медична практика для родини зазначила, що в їхньому медичному центрі безкоштовно вакцинують усіх військових, що звертаються, – і проти дифтерії та правця, а за наявності вакцини – і проти гепатиту В.

– Якщо ж необхідна військовому вакцина платна, ми намагаємось за рахунок якихось спонсорських коштів вакцинувати людину безкоштовно або за мінімально можливою ціною, – говорить Кондратенко.

Пані Олена згадує, як на початку повномасштабного вторгнення, коли підрозділ її чоловіка був в зоні доступу, на мирній території, вона просто брала вакцини в термосумку, їхала туди й вакцинувала військових, серед яких були і її декларанти.

Важливою є звичайна людська комунікація – вона, як правило, працює ефективніше, ніж якісь розпорядження згори.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Джерело: Національний портал з імунізації

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-10-05 11:13:01