Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Як подати заяву в поліцію і що для цього потрібно

Якщо щодо людини було скоєно кримінальне правопорушення або вона стала свідком злочину, тоді їй необхідно звернутися до правоохоронних органів та подати відповідну заяву.

Як написати заяву в поліцію, які дані необхідно вказувати, щоб її правильно зареєстрували, та хто може це зробити в Україні у 2024 році? Читайте детальніше про правила подачі заяви в поліцію – у матеріалі Фактів ICTV.

Як подати заяву в поліцію та що для цього необхідно

Повідомити в поліцію про злочин можна кількома способами:

Зараз дивляться

  • Зателефонувати на гарячу лінію на номер 102.
  • Звернутися до відділення поліції і в усній формі повідомити про кримінальне порушення. Якщо заява приймається в усній формі, то після її прийняття, у поліції повинні скласти спеціальний протокол, який підписують заявник та особа, що приймає документ.
  • Звернутися до найближчого відділення поліції і в письмовій формі подати заяву. Вона може бути написана в довільній формі, але важливо описати всі відомі факти та обґрунтувати наявність ознак злочину. Поліція повинна її прийняти та зареєструвати в спеціальній інформаційній системі або в журналі єдиного обліку. Після цього органи поліції зобов’язані видати заявнику спеціальний талон.

Юристи радять написати таку заяву у двох примірниках (або зробити ксерокопію) та завірити її підписом. Один екземпляр залишається поліції, а на іншому ставиться штамп із датою прийняття заяви.

  •  Заяву можна написати письмово та відправити поштою. Це робиться рекомендованим листом з описом та повідомленням про вручення, щоби було підтвердження відправлення.
  • Подати заяву в поліцію можна онлайн, тобто на електронну пошту до найближчого відділення поліції (адресу можна подивитися на сайті).

Викликати поліцію безпосередньо на місце злочину (події) можна через мобільний додаток My Pol. Але зловживати цим додатком не варто, оскільки за неправдиву інформацію про злочин передбачена кримінальна відповідальність, згідно зі статтею 383 Кримінального кодексу України (КПК).

Як написати заяву в поліцію у 2024 році

Законодавством не передбачено чітких вимог до подання заяви про вчинення кримінального правопорушення. Її можна скласти в довільній формі, головне детально та чітко описати всі відомі факти скоєння злочину. Обґрунтувати, чому саме ви вважаєте, що було скоєно правопорушення, вказати ознаки злочину. Детальне зазначення інформації про злочин дуже важливе, оскільки вона буде заноситись до відомостей та реєстру.

У заяві необхідно вказати такі дані:

  • Назву органу, до якого відбувається звернення.
  • ПІБ потерпілого (заявника) та паспортні дані.
  • Контактні дані (номер телефону, адреса). Це необхідно знати, щоб надати зворотний зв’язок заявнику.

Також, якщо людина не хоче або боїться вказувати особисті дані, вона має право подати анонімну заяву в правоохоронні органи, але бажано обґрунтувати причину своєї відмови. У цьому випадку поліція зобов’язана перевірити вказану інформацію й, за наявності ознак злочину, впродовж 24 годин із моменту отримання анонімного повідомлення, почати досудове розслідування.

  • Описати події й обставини, які можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення щодо людини.
  • Навести докази, що підтверджують викладені в заяві обставини злочину. Це можуть бути відео, фото з місця події тощо.
  • Необхідно поставити дату подання заяви та підпис.

Зверніть увагу! Подача заяви до поліції безплатна.

Хто може подати заяву до поліції

Обмежень за віком для подачі заяви немає. Так, подати заяву може хто завгодно, не дивлячись на вік, у тому числі й неповнолітня особа.

Варто зазначити, що в протоколі є перелік злочинів приватного характеру, про які повідомляти до поліції може тільки потерпілий. Серед них – домашнє насильство, зґвалтування, легкі тілесні ушкодження тощо (детальний перелік злочинів зазначений у статті 477 КПК).

Чи можна забрати заяву з поліції

Тепер ви знаєте, що потрібно для подання заяви в поліцію, але чи можна її забрати з правоохоронних органів?

Юристи зазначають, що заяву про кримінальне правопорушення можна забрати, але робити це не бажано, оскільки такі дії можуть свідчити про те, що під час подачі документа особа надала неправдиву інформацію.

Також у разі, якщо заяву не прийняли або протягом 10 днів не відреагували на неї, тоді можна звернутися в суд із позовом на бездіяльність поліції.

Документи, Поліція

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-05-23 16:39:15