Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Як обрати джерело живлення: варіанти для квартири та дому

Українцям у 2024 році потрібно бути готовими до тривалих відключень електроенергії. Без світла та електрики вдома важко, адже неможливо зарядити телефон чи користуватися побутовими приладами.

Найліпше розв’язання цієї проблеми – джерела безперебійного живлення (ДБЖ), акумулятори та генератори.

Який із приладів живлення найкраще підійде для квартири – дізнавалися Факти ICTV.

Зараз дивляться

Джерело безперебійного живлення – що це

Це автоматичний пристрій, що дозволяє приєднаному до нього обладнанню деякий час працювати від своїх акумуляторів під час відключення електроенергії.

Ці прилади ще називають безперебійниками, або UPS (англ. Uninterruptible Power Supply).

Якісне ДБЖ захистить електронні прилади у вашій оселі від раптових стрибків напруги та забезпечить їхню подальшу роботу за відключення світла.

Безперебійник живлення та схожі пристрої постійно контролюють параметри електричної побутової або промислової мережі. У разі відключення електроенергії обладнання переводить на себе все навантаження підключених пристроїв.

Це створює умови для нормального функціонування будь-якої побутової техніки. Саме тому їх часто використовують у квартирах.

Системи освітлення, опалення та кондиціонування, телевізори, холодильники, відеоспостереження, комп’ютери та інші електросистеми вашої квартири працюватимуть у звичайному режимі при відключенні централізованого електропостачання.

Поділяють ДБЖ за принципом роботи та будовою. Саме від цього залежить, як працюватиме безперебійник, яка його вартість, ресурс, можливість використання з іншими приладами тощо.

Загалом ДБЖ поділяють на чотири види:

  • Резервні або офлайн – часто використовуються для безперебійної роботи персональних комп’ютерів. Напруга у них проходить транзитом.

Вмикання акумуляторного живлення відбувається, лише коли напруга падає нижче від допустимої норми, або за повної її відсутності. Верхній та нижній пороги напруги можуть різнитися, залежно від моделі. Такі безперебійники переважно малопотужні.

  • Лінійно-інтерактивні – принцип їхньої дії схожий із резервними. Головна відмінність – стабілізація вихідної напруги. Це дозволяє безперебійнику не перемикатися на батареї при різких стрибках напруги та при значному її зниженні.

Такий тип ДБЖ підійде для котлів опалення, електродвигунів тощо.

  • Безперервної дії (онлайн) з подвійним перетворенням – UPS такого типу вважаються найнадійнішими для забезпечення безперебійного живлення техніки. У них реалізована прогресивна система подвійного перетворення. Крім того, рівень їхнього захисту найвищий.

Робота таких ДБЖ базується на подвійному перетворенні струму: на вході – зі змінного на постійний, та на виході – з постійного на змінний. Таким чином забезпечуються ідеальні параметри струму на виході.

Також пристрій має резервну лінію By-pass, що підвищує його надійність.

А ще ДБЖ безперебійної дії постійно підключені. Саме це дозволяє перемикатися на акумулятор без жодної затримки в часі.

У разі вимкнення електропостачання безперебійні акумулятори можуть забезпечувати підключені прилади рівним струмом.

  • Гібридні МРРТ з правильною синусоїдою – багатофункціональне обладнання, яке поєднує у своїй конструкції декілька активних елементів. Даний тип джерел живлення дозволяє створити високоефективну систему безперебійного енергозабезпечення у квартирі.

Діапазон потужності від 1 до 6 кВт. До переваг можна віднести тривалий час автономної експлуатації побутової техніки.

Що стосується головних недоліків ДБЖ – ціна. Звичайно, вартість залежить від типу приладу та ваших бажань. Загалом ціна ДБЖ коливається від 2 тис. грн до 70 тис. грн.

Портативні електростанції для квартири

Це спеціальний портативний прилад, до якого можна підключати будь-які побутові прилади у разі відключення світла.

Портативні електростанції можна заряджати не лише від електромережі, але й використовуючи альтернативні джерела живлення. Наприклад, електростанція Ecoflow може заряджатися з використанням портативних сонячних панелей. Прилад перетворює сонячну енергію на електричну, яка накопичується в акумуляторі, що міститься всередині.

До головних переваг належать:

  • зручність у перенесенні – мають ручки та колеса, тому їх можна ставити та використовувати будь-де;
  • тривалий термін служби та висока ефективність;
  • ідеально підходить для домашнього використання як резервного джерела живлення;
  • деякі моделі дають можливість управляти ними за допомогою смартфона.

Параметри вибору електростанції

На що варто звернути увагу під час вибору джерела живлення для квартири

  1. Потужність – розрахуйте сумарну потужність (Вт) вашого квартирного обладнання, від цього відштовхуйтесь під час вибору приладів живлення. Аби не перенавантажувати прилади безперебійного живлення, варто додати до сумарної потужності вашого обладнання 20-25%.
  2. Час автономної роботи – звертайте увагу, скільки часу джерело живлення зможе забезпечувати ваші електронні прилади в квартирі.
  3. Час перемикання ДБЖ у режим резервного живлення. Чим швидше, тим краще. Оптимальний час для коректної роботи – 4-6 мс.
  4. Кількість і тип розеток або портів для підключення приладів до джерела живлення.

Інвертори та автомобільні акумулятори

Бензинові та дизельні генератори не можна розміщувати у квартирах та на балконах через шум та небезпеку для мешканців будинку. Тому останнім часом мають велику популярність інвертори та автомобільні акумулятори.

Автомобільний акумулятор працює також за принципом великого повербанка. Проте для більшості побутових приладів, таких як холодильник або опалювальний котел, потрібна чиста синусоїда та напруга у 220В. Саме її й забезпечують інвертори, які підключаються до акумуляторів.

Обираючи інвертор, потрібно брати до уваги ті ж параметри, що й під час вибору електростанції. Найперше, це кількість та потужність електроприладів, які ви збираєтеся підключати до інвертора. Якщо це опалювальний котел, ноутбук, а також холодильник, то доведеться придбати інвертор з потужністю 3-4 кВт.

До нього варто придбати акумулятор. Найкращим варіантом буде вибір акумуляторів глибокого циклу, які за своїм принципом роботи дещо відрізняються від звичайних автомобільних. Вони призначені для забезпечення електрикою причепів або невеликих кемпінгових автомобілів. Головна перевага в тому, що вони чудово працюють в циклічному режимі.

Для живлення квартири підходять гелеві акумулятори, бо вони краще працюють у циклах зарядки та розрядження. На відміну від звичайних автомобільних акумуляторів, в них немає рідкого електроліта, а рідина знаходиться в спеціальних матах, виготовлених зі скловолокна.

Головна особливість у тому, що звичайний автомобільний акумулятор розрахований на 12В, тому потрібні інвертори, які перетворять 12В у 220В, від яких живляться побутові прилади.

Також варто заздалегідь вирішити, в якому місці у квартирі ви будете розміщувати джерела живлення.

Не рекомендовано встановлювати прилади живлення у спальних кімнатах або поруч із ліжком. Також варто встановити обладнання в недоступному для дітей місці.

Крім того, для коректної роботи приладів температура повітря в приміщенні не повинна бути нижчою ніж +15°С і вищою ніж +35 °С.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-06-26 21:14:01