Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

хто має право та куди звертатися

В Україні діє програма компенсації на придбання житла ветеранами війни, які через російську агресію стали людьми з інвалідністю І, ІІ групи. Про процедуру отримання коштів на купівлю майна ексклюзивно Фактам ICTV розповіла міністерка у справах ветеранів України Юлія Лапутіна.

Хто може отримати квартири від держави

Житло в рамках програми можуть отримати особи з інвалідністю І, ІІ групи, яка настала внаслідок війни, учасники АТО, які одночасно є внутрішньо переміщеними особами і члени родин загиблих українських воїнів.

– Минулого року було виділено 5,5 млрд грн. Вони реалізовані. Більш ніж 2600 родин отримали субвенцію. На цей рік також передбачено кошти в розмірі біля 6 млрд із розрахунку на ту чергу, яку ми маємо, – розповідає Лапутіна.

Вона зазначає, що найпершою ідеєю було за один рік забезпечити житлом всю чергу, яка була до широкомасштабного вторгнення.

Зараз дивляться

– І завдяки підтримці президента, прем’єр-міністра, профільних комітетів Верховної Ради було у повному обсязі виділено кошти на потребу на той момент тієї вартості житла, яка була на початку широкомасштабного вторгнення. Але секвестр бюджету 22-го року все забрав на оборону. І це нормально, тому що ми розуміли, що ми стикнулися з широкомасштабним вторгненням військ РФ.

Минулого року нам повернули ці кошти, але за цей час в два рази змінювалася середня вартість житла. Тому ми не змогли повністю всю чергу охопити, – пояснює вона.

Крім цього, Міністерство розуміє, що зараз осіб з інвалідністю внаслідок війни стає більше і на реалізацію програми потрібно приблизно 6 млрд грн.

Як отримати житло від держави

І тут дуже важливим є уточнити алгоритм. Людина подає документи в органи соцзахисту. Далі відповідна комісія перевіряє, чи дійсно вона відноситься до відповідних категорій та має право на отримання субвенції на житло. Якщо так – людину ставлять в чергу.

– Ми збираємо як міністерство потребу областей і відповідно до цього робимо бюджетний запит на рік. І відповідно до того, який нам обсяг коштів затверджено, ми розподіляємо цю субвенцію, – говорить Лапутіна.

Таким чином, орган соцзахисту повідомляє людину, що вона зараз можете придбати собі житло. Після цього їй потрібно відкрити рахунок в банку, на який за процедурою буде перераховано кошти. Ця сума ж розраховується відповідно до формули Мінінфраструктури та залежить від кількості членів родини.

– І потім людина отримає ці кошти, і вона може їх адресно тільки на житло використати, – наголошує міністерка.

Яке за держкошти житло можна придбати

Вона уточнює, що до широкомасштабного вторгнення РФ людина мала придбати собі житло протягом року. І це повинно було бути введене в експлуатацію, або вторинне житло.

– Чим це пояснюється? Коли постанови тільки почали діяти, люди стали купувати не введені в експлуатацію недобудови. А забудовники, знаєте, є такі, що виходить з ринку не добудувавши житло. І почалися судові процеси. Щоб захистити ветеранів, членів їх родин ми обмежили це можливістю придбати тільки введене в експлуатацію або вторинне житло, яке вже має право власності, – говорить Лапутіна.

Вона додала, що міністерство вже бачило, як програма працює у Черкасах. Зокрема, можна придбати і приватний будинок із земельною ділянкою. А потім вже здійснювати там ремонт і облаштовувати комфортні умови.

– Ми плануємо цього року робити (за тією ж схемою. – Ред.). Ми не знаємо, скільки раз буде змінюватися вартість житла, але приблизні прорахунки спільно з усіма міністерствами – Міністерством фінансів, Мінінфраструктури ми пропрацювали і хочемо максимально зменшити черговість. Тому що це держава має забезпечити своїх захисників  захисниць першим необхідним  –  житлом. Ми можемо десять разів зробити якусь реабілітацію, але коли людині нема куди повертатися жити, то це дуже важко, – каже Лапутіна.

Особливо важко, зауважує мінестерка, тим людям, які не можуть працювати, особам з інвалідністю І, ІІ групи або людям, які є одночасно захисниками і переселенцями. Багато хто з останніх вже з 2014 року воює за Україну, а родини проживають в орендованому житлі.

Скільки наразі ветеранів у черзі на житло

Загалом чотири тисячі осіб очікують на можливість скористатися державною програмою.

– Зараз ми не знаємо, скільки буде додаватися осіб з інвалідністю внаслідок війни. Але загалом наша черга чотири тисячі. Тобто понад 2600 осіб ми забезпечили, якщо точно, 2627 людей, здається. Вже цього року решту в черзі ми хочемо забезпечити, – додає Лапутіна.

Зокрема Міністерство не знає прогнозованої вартості житла і кількості людей, які ще стануть у чергу, оскільки війна продовжується.

Фото: Мінветеранів

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-02-03 10:00:19