Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Вибори в Польщі – хто перемагає та що це означає для України

У Польщі пройшли вибори до Сейму (нижньої палати) та Сенату (верхньої палати) на наступний чотирирічний термін. Аналітики та експерти називають ці вибори найважливішими в історії країни за останні 30 років.

Після підрахунку Центрвиборчкомом Польщі 4 444 076 голосів керівна партія Право і Справедливість (PiS) віцепрем’єра Ярослава Качинського лідирує з 40,05% голосів, опозиційна ліберальна Громадянська коаліція експрем’єра Дональда Туска має 26,38%, коаліція лібералів та аграріїв Третій шлях — 14,07%, Нова лівиця — 8,05% та ультраправа Конфедерація — 7,4%.

Тож керівній PiS вдалося зберегти перше місце, хоча опозиційні партії отримали значно більше голосів.

Зараз дивляться

Факти ICTV поцікавилися, як вибори в Польщі можуть позначитися на Україні.

Попередньо, за результатами екзитполів, розподіл мандатів у польському Сеймі виглядатиме так:

  • Право і Справедливість – 200,
  • Громадянська коаліція – 163,
  • Третій шлях – 55,
  • Лівиця – 30,
  • Конфедерація -12.

Коаліція у парламенті

Для формування уряду потрібна коаліція, яка б у Сеймі мала у 231 з 460 депутатів, або ж спробувати сформувати уряд меншості.

Одним із можливих сценаріїв є формування парламентської більшості з опозиційних Громадянської коаліції, Третього шляху та Нової лівиці, вважає кандидат політичних наук, доцент Київського національного університету ім. Т. Шевченка Ігор Рейтерович.

У Права і Справедливості, попри лідерство у підрахунках, не буде можливості сформувати коаліцію, навіть якщо доєднається Конфедерація — голосів поляків просто не вистачить. Також навряд PiS зможе домовитися ще якимись політичними силами, бо передвиборча кампанія була достатньо агресивна та безкомпромісна. Політики наговорили один про одного багато речей, які складно буде забути, навіть якщо доведеться формувати коаліцію.

Проте Ігор Рейтерович зауважує, що остаточні результати виборів можуть виявитися несподіванкою для усіх і відрізнятися від екзитполів. Кілька відсотків можуть мати значення, адже за польським законодавством голоси за партії, які не пройшли до парламенту, перерозподіляються серед тих, хто переміг.

Тому цілком можливо, що Право і Справедливість через цей підрахунок може отримати собі багато додаткових голосів і претендувати на формування коаліції. Але поки скидається на те, що це будуть опозиційні партії та Дональд Туск.

Як вибори в Польщі можуть позначитися на Україні

За словами політолога Ігоря Рейтеровича, не важливо, хто та як сформує коаліцію у польському парламенті, стосунки України та Польщі залишатимуться нормальними.

Та агресивна риторика про Україну, особливо Права і Справедливості, яка звучала під час виборів, потроху згасатиме, вважає експерт. Все тому, що то була саме передвиборча риторика, а не явне бажання у чомусь звинуватити Україну. Польські політики тоді були зациклені саме на здобутті голосів виборців, тому й “грали” на певних настроях у суспільстві.

Такі люди були як і в поки нинішній владі, так і серед тих, хто представляв опозицію. Наприклад, по списках опозиції пройшов Міхал Колодзейчак, голова Агроунії, який відзначився радикальними заявами проти експорту українського зерна. До речі, він разом із Дональдом Туском у спільному листі закликали Європарламент продовжити заборону ввезення зерна на рік, а ще поширити заборону на молочні продукти, яйця, курятину, мед, овочі та деякі види фруктів з України.

— Навіть, якщо утвориться ліволіберальна коаліція, то, той же Міхал Колодзейчак відіграватиме там достатньо значну роль. Проте варто розуміти, що підтримка України збережеться. Військова допомога, технічна та політична також зостануться. Звичайно будуть моменти пов’язані з тим же зерном, але я впевнений, що дійдемо компромісу, — вважає Ігор Рейтерович.

За його словами, українцям не варто хвилюватися, що ми втратимо підтримку Польщі.

Просування України в євроатлантичні структури

На думку експерта, тут перевагою для нас буде, якщо головуватиме в коаліції Дональд Туск (Громадянська коаліція), адже він сам хоче активно інтегрувати Польщу у європейське суспільство, довиконати вимоги. У цьому контексті поляки можуть надати нам ще більше допомоги.

Польська опозиція не є противником розширення Європейського Союзу, і саме через розширення Дональд Туск може спробувати розв’язати певні проблеми Польщі. А, наприклад, Право і Справедливість ці питання хотіла розв’язувати шляхом ізоляції Польщі.

Ігор Рейтерович наголошує, що тут окреслюються два принципово різні підходи до політики Польщі, але підхід Туска на певному етапі для України може бути більш вигідним.

— Та все одно Україна матиме серйозні розмови з Польщею, коли почнуться переговори щодо нашої євроінтеграції, зокрема, щодо квот та зерна. Від цього ми нікуди не дінемося і до цього потрібно бути готовими. Поляки, попри те, хто там буде при владі, найперше будуть відстоювати свої національні інтереси, будуть відстоювати жорстко. Навіть, якщо це буде коаліція з нинішньою опозиції, — зауважує політичний експерт.

Реакція світової спільноти на вибори в Польщі

В огляді британської телерадіокомпанії BBC наголошується, що цілком ймовірно, що коаліція з опозиції може набрати 248 мандатів: 163 місць від Громадянської коаліції + 55 мандатів потенційного партнера Третій шлях та + 30 мандатів від Лівиці. До речі, вони займають однозначно проєвропейську позицію, а отже підтримують Брюссель, який своєю чергою підтримує Україну у війні з Росією.

Проте не варто розраховувати, що в польсько-українських стосунках все одразу стане легким і приємним. Так не буде однозначно. Хоча б тому, що в лавах тієї ж Громадянської платформи є Міхал Колодзейчак, який виступав проти “напливу українського зерна” до Польщі.

Тімоті Ґартон Еш, британський історик, автор низки книг та публікацій, присвячених політиці та історії теперішнього часу Європи, вважає, що результати виборів у Польщі – це велика перемога демократичної опозиції, яка стане великим позитивним поворотом для Європи в цілому.

Френсіс Фукуяма, американський філософ, політичний економіст, професор Стенфордського університету, цілком поділяє думку Тімоті Ґартона Еша.

— Нарешті гарні новини!

До речі, як повідомляє, польське видання Rzeczpospolita, злотий на фоні підрахунку результатів виборів почав дорожчати.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.


Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-10-16 12:48:15