Україна та США обговорюють драфт угоди про копалини — ЗМІ

Україна та Сполучені Штати провели першу предметну розмову щодо драфту угоди про співпрацю у сфері корисних копалин, запропонованої американською стороною.
Як повідомило джерело Суспільного в Офісі президента України на умовах анонімності, консультації між сторонами тривають, у перемовинах задіяні юридичні команди.
– Україна готова продовжувати працювати над нею, — зазначив співрозмовник.
Угода про корисні копалини
На тлі переговорів президент США Дональд Трамп публічно заявив, що Володимир Зеленський, мовляв, хоче відмовитися від угоди. Він пригрозив “проблемами” у разі її непідписання.
Натомість український лідер підтвердив, що Україна отримала проєкт документа, проте висловив низку застережень.
Зокрема, Зеленський наголосив, що не визнає військову допомогу боргом, як це передбачено в проєкті, а також відкинув можливість підписання угоди, якщо вона зашкодить курсу України на вступ до ЄС.
Згідно з витягами з документа, оприлюдненими Bloomberg, американські компанії отримають пріоритет на інвестиції у сфері природних ресурсів України, включно з нафтою, газом, металами та іншими стратегічними матеріалами.
Ключові суперечності
Нардеп Ярослав Железняк, заступник голови податкового комітету Верховної Ради, отримав копію документа з власних джерел.
За його словами, запропонований варіант “є невигідним для України”.
Згідно з проєктом, управління спеціальним фондом контролюватиме п’ятиособовий орган, де три члени представлятимуть США і матимуть право вето. Угода також поширюється на енергетичні ресурси — українську нафту та газ, а вкладом Вашингтона визначається військова та фінансова допомога, надана Україні з 2022 року.
За словами джерел, американська сторона вже зробила кілька поступок порівняно з початковим варіантом рамкової угоди. Проте остаточне погодження ще не відбулося, і перемовини тривають.
Київ прагне отримати вигідні умови співпраці без втрати контролю над ключовими ресурсами, зберігаючи стратегічну автономію та курс на євроінтеграцію.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-03-31 16:48:00