Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Скільки служать мобілізовані під час воєнного стану: відповідь адвокатів

Фото: Depositphotos

Повномасштабна війна триває вже більше трьох років, тож питання тривалості служби та умов демобілізації є надзвичайно актуальним для багатьох військовослужбовців, мобілізованих до лав Збройних сил України. 

Факти ICTV дізнавалися в адвокатів Анни Даніель та Андрія Шабельнікова, як довго мають служити мобілізовані в умовах воєнного стану. 

Cкільки служать мобілізовані під час воєнного стану 

За словами адвоката, керівного партнера Адвокатського бюро Анни Даніель, кандидата юридичних наук Анни Даніель, в Україні строки військової служби мобілізованого під час воєнного стану не є фіксованими.  

Зараз дивляться

– Під час воєнного стану в Україні строки служби мобілізованих осіб можуть бути змінені відповідно до потреб оборони, – зазначила вона. 

Керівний партнер адвокатського об’єднання EvrikaLaw, голова комітету Національної асоціації адвокатів із питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков додає, що, згідно з ч. 6 ст. 23 закону України Про військовий обов’язок і військову службу, для військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації в умовах воєнного стану строк служби відповідає строку дії особливого періоду та проведення загальної мобілізації.  

– Отже, мобілізовані мають проходити службу до моменту скасування чи припинення воєнного стану або ж ухвалення рішення про демобілізацію. Проте слід нагадати про право військовослужбовців на звільнення з військової служби навіть в умовах воєнного стану, – зазначив Андрій Шабельніков.  

Так, мобілізовані можуть бути звільненні з військової служби за станом здоров’я, за сімейними обставинами, у зв’язку зі звільненням з полону та в інших випадках.

Скільки мають служити військові під час воєнного стану: підстави для звільнення 

Анна Даніель пояснила, що військовослужбовці, які проходять службу за призовом за мобілізацією або в особливий період, а також резервісти можуть бути звільнені з військової служби під час воєнного стану з таких підстав:

  • Досягнення граничного віку.
  • Стан здоров’я.
  • Встановлена інвалідність.
  • Засудження судом, якщо військовослужбовець отримав обвинувальний вирок.
  • Сімейні обставини або інші поважні причини.
  • Звільнення з полону.
  • Скорочення штату або організаційні зміни.

Призначення або перебування на посадах у судовій системі, зокрема:

  • Судді, в тому числі Конституційного суду України.
  • Члена Вищої ради правосуддя або Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
  • Керівника, заступника або дисциплінарного інспектора служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя.

– Тож під час воєнного стану на території України військовослужбовці залишаються на військовій службі до  кінця дії воєнного стану; демобілізації (яка під час дії воєнного стану не відбувається відповідно до вимог чинного законодавства України), окрім випадків, якщо для цього є підстави, закріплені ст. 26 закону України Про військовий обов’язок і військову службу, поки не з’явиться підстава для звільнення відповідно до закону, – підсумувала Анна Даніель.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-04-01 18:52:00