Скільки поколінь гривні існує в Україні: історія національної валюти

Ми звикли бачити українську гривню у вигляді звичних банкнот та монет, що лежать у наших гаманцях. Але мало хто замислюється, що гривня – це не лише грошова одиниця, а символ багатовікової історії та культурної спадщини України.
Факти ICTV дізнавалися, скільки існує поколінь гривні та як змінювалася історія українських грошей.
Історія гривні
Гривня є офіційною національною валютою України. Її назва походить від терміна “гривна”, що в Київській Русі означав нашийну прикрасу. Вже у VIII-IX століттях гривна використовувалася як міра ваги та розрахункова одиниця у торгівлі та сплаті данини. З плином часу значення цього слова змінювалося.
Карбування монет у Х-ХІІ століттях
Перші власні монети українських земель – златники та срібляники – почав карбувати київський князь Володимир Великий. Вони містили зображення тризуба – символу київських князів. На лицьовій стороні монети було зображено князя на престолі з написом ВЛАДИМИР НА СТОЛЕ, а на зворотному – лик Ісуса Христа та напис А СЕ ЕГО ЗЛАТО.
На відміну від західних країн, які копіювали римські монети, київські златники та срібляники мали лише давньоруські написи та зображення князів. Карбування срібних монет продовжили Святополк Окаянний, Ярослав та Олег Тмутараканський.

Фото НБУ
Феодальна роздробленість та відродження монетного обігу
У XII-XIV століттях Київська Русь переживала феодальну роздробленість, що призвело до припинення карбування монет. У цей період основним засобом розрахунків стали срібні злитки – “гривні”.
У середині XIV століття на українських землях відновився обіг монет, зокрема у Львові карбували червоноруські півгроші, а у Києві – срібняки Володимира Ольгердовича. Гривні поступово перестали бути фізичними грошима та стали грошово-лічильним поняттям.
Богдан Хмельницький мав намір відновити власне карбування монет під час Визвольної війни 1648-1654 років, однак археологічних підтверджень цього немає.
Грошова система доби Української революції 1917-1921 років
Під час національно-визвольної боротьби 1917-1921 років важливим кроком у формуванні суверенної держави стало запровадження власної валюти. 22 грудня 1917 року Центральна Рада ухвалила закон про створення Українського державного банку, першим директором якого став Михайло Кривецький.
5 січня 1918 року була випущена перша банкнота – державний кредитовий білет номіналом 100 карбованців, автором ескізу якого став Георгій Нарбут. 1 березня 1918 року Центральна Рада ввела в обіг гривню, яка ділилася на 100 шагів і дорівнювала половині карбованця.

Фото НБУ
За часів Гетьманату Павла Скоропадського карбованець знову став основною валютою, але після приходу до влади Директорії у грудні 1918 року гривню повернули як основну грошову одиницю.
“Бофони” – грошові документи ОУН-УПА
Під час боротьби ОУН-УПА за незалежність України використовувалися так звані бофони – грошові документи з національною символікою.
За 1939-1954 роки було виготовлено близько 500 різновидів бофонів, які використовувалися у дванадцяти областях України, а також частково в Білорусі, Австрії, Німеччині, Польщі, Словаччині та Чехії. Найвідомішу серію бофонів створив видатний графік ХХ століття Ніл Хасевич.

Фото НБУ
Як змінювалися українські гривні після здобуття незалежності
Після здобуття незалежності у 1991 році постало питання створення національної грошової системи. 10 січня 1992 року Національний банк України ввів в обіг купони багаторазового використання, які згодом стали єдиним платіжним засобом країни.
У вересні 1996 року в Україні провели грошову реформу, у результаті якої офіційною валютою стала гривня. Було введено банкноти української гривні номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100 гривень.
Перші зразки гривневих банкнот розробили художники Василь Лопата і Борис Максимов, а друкували їх у Канаді та Великій Британії. Під час обговорення назви розмінної монети розглядалися варіанти сотий, резана, бофон, цент, куна, гріш та шаг. Спочатку обрали шаг, але в 1992 році комуністичне лобі наполягло на поверненні назви копійка, яка використовувалася ще в СРСР та Російській імперії.
З 1994 року в Україні відкрилася власна Банкнотна фабрика, а у 1998 році – Монетний двір. Відтоді українська гривня виготовляється за найсучаснішими технологіями, а з недавнього часу – з використанням українського льону.
Скільки існує поколінь гривні
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-04-01 21:03:00