Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

що це та які варіанти розробляють в Україні

Українська влада намагається вирішити проблеми поповнення лав ЗСУ та надходжень до оборонного бюджету. Тому, одночасно з роботою над законопроєктом про мобілізацію, обговорюється питання запровадження бронювання працівників в обмін на сплату податків, які забезпечать потреби армії.

Що таке економічне бронювання від мобілізації, як воно буде застосовуватися і чи можуть його ввести в Україні найближчим часом, Фактам ICTV розповіли адвокат судової практики ЮКК Де-Юре Владислав Мартинчук та молодший юрист ЮФ Gracers Ганна Золотова.

Економічне бронювання – що це

За словами Владислава Мартинчука, наразі економічне бронювання в Україні є лише концепцією, конкретні деталі якої невідомі, тому неможливо надати кваліфіковану оцінку цьому механізму.

Зараз дивляться

З того, що відомо, влада пропонує надавати бронь від мобілізації для військовозобов’язаних за умови сплати за таких осіб до бюджету щомісячно певної грошової суми.

Як пояснила Ганна Золотова, новою фішкою правил бронювання співробітників є сплата щомісячного податку в бюджет країни, внаслідок чого підприємство має право забронювати свого працівника незалежно від посади.

Наразі запропоновані дві моделі економічного бронювання:

  1. Висока заробітна плата, з якої буде відбуватися сплата податку. Нижня межа, яка дозволятиме претендувати на економічне бронювання – 30-35 тис. грн/місяць. У такому разі податкові відрахування роботодавця та працівника становитимуть до 18 тис. грн. 
  2. Впровадження нового спеціального податку – своєрідного військового збору. Якщо роботодавець планує подати працівника на економічну бронь, то має гарантувати, що кожного місяця додатково заплатить за нього 20 тис. грн. Аналогічну можливість можна надати також активним ФОПам.

Юрист підкреслює, що економічне бронювання можливе тільки для тих працівників, які офіційно працевлаштовані та сплачують податки. Отже, крім задекларованої мети забезпечити армію необхідними коштами, ініціатива має ще одну ціль – виведення бізнесу з тіні.

За різними оцінками, надходження до бюджету через економічне бронювання можуть становити від 200 до 350 млрд грн на рік.

Коли можуть ввести економічне бронювання в Україні

– Негативний відгук щодо такого підходу вже існує серед військових та представників бізнесу. Остаточного рішення, який саме варіант економічного бронювання буде обрано, ще немає. Однак, президент України публічно заявив, що сам механізм буде реалізовано, – розповіла Ганна Золотова.

Фото: Факти ICTV

Слід відзначити, що озвучений розмір заробітної плати, достатньої для економічної броні, – це майже вдвічі більше за середню заробітну плату в Україні за 2023 рік, а тому викликає неприйняття у значної кількості людей, зазначають юристи.

За словами Владислава Мартинчука, якщо економічне бронювання буде реалізоване, то незалежно від розміру плати бізнес скористається можливістю забронювати працівників, а от вже кількість заброньованих буде залежати з одного боку від мінімального порогу, а з іншого – від масштабу бізнесу. 

Але за поточного потенційного порогу забронювати усіх працівників буде практично неможливо для більшості підприємців. Як наслідок, залишатиметься певна кількість незаброньованих працівників.

– Це буде потенційною проблемою для бізнесу, свого роду дамокловим мечем. Навіть якщо припустити, що усім незаброньованим можна легко знайти заміну (а це не так, оскільки межа в 30 тис. залишає поза рятівним колом багато кваліфікованого персоналу середньої ланки), то така заміна все одно потребуватиме часу і призведе до скорочення масштабу бізнесу, – зазначив Владислав Мартинчук.

Є й інші, більш критичні погляди на ініціативу. Так, об’єктивно не можуть бути мобілізовані абсолютно всі військовозобов’язані у країні. З одного боку, це завдасть непоправної шкоди економіці, а з іншого – у держави відсутні ресурси для підготовки і озброєння такої кількості людей. 

Як наслідок, певний баланс між мобілізованими військовослужбовцями та працюючими на економіку військовозобов’язаними має все одно зберігатись. Відповідно, фокус економічного бронювання зміщується від звільнення від мобілізації на отримання значних відрахувань у бюджет.

– Тобто, можна казати, що держава пропонує ввести свого роду майновий ценз для звільнення від мобілізації. Навряд чи це буде популярним серед населення нововведенням, а тому не слід очікувати дуже швидкого запровадження економічного бронювання, принаймні у поточному вигляді, – пояснив Владислав Мартинчук.

На думку адвоката, реальна робота над цією ініціативою, скоріш за все, почнеться після набуття чинності новим законом про мобілізацію.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-04-26 16:42:11