Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Що буде якщо блискавка вдарить у літак – відповідь експерта

Мабуть, багато хто бачив фотографії з літаком, у який влучає блискавка. Або опинявся серед хмар під час грози й боявся, що через це може статися авіакатастрофа.

Чи може блискавка влучити у літак та який шанс вижити, якщо влучить блискавка в літак — про це Факти ICTV запитали в експерта. Детальніше читайте в матеріалі.

Яка імовірність того, що в літак вдарить блискавка

Експерт з виживання Ігор Молодан розповів Фактам ICTV, що удар блискавки в літак – не такий вже й рідкісний випадок. За статистикою, таке може статися приблизно один раз на рік. Але не варто хвилюватися, оскільки літаки спроєктовано так, щоб витримувати удари блискавки.

Зараз дивляться

Блискавка, як правило, насамперед влучає у найгостріші частини літака, передню частину або кінцівки крил, та фюзеляж.

Що буде, якщо блискавка вдарить у літак

Ігор Молодан розповів, що для пасажирів влучання блискавки у літак повністю безпечне. Оскільки фюзеляжі у сучасних літаків вже давно, приблизно з кінця 60-х років, стали робити за принципом клітки Фарадея. Це так звана захисна сітка, яка рятує все, що перебуває всередині неї.

Клітка Фарадея — це огорожа з електропровідного матеріалу, яка нейтралізує зовнішні електричні поля.

– Якщо блискавка влучає у літак, то статична електрика не може проникнути поза межі обшивки. Вона розповсюджується по обшивці, виходить з певної позиції й далі вже влучає в землю. Тобто завдяки клітці Фарадея літаки повністю захищені, — прокоментував експерт.

Сітка навколо кабіни і внутрішніх відсіків літака проводить електричний струм і захищає від нього все, що є на борту: пасажирів, екіпаж та електронні прилади. Електрика розсіюється назовні, а всі люди, які розташовані всередині цієї клітки, перебувають у безпеці.

– Єдине, на моїй пам’яті був випадок, коли від блискавки постраждали пілоти, через те, що в них у кабіні багато електрики. Під час польоту вони більш контактні з електричними приладами. А люди сидять в кріслах, у них справа, зліва, знизу та зверху є спеціальна обшивка, тому для них все безпечно, — розповів експерт.

Фото: Рexels

Ігор Молодан згадав випадок, який трапився приблизно у 1963 році у США. Тоді від удару блискавки зірвався авіалайнер Boeing 707. Але це був єдиний випадок і трапився він тому, що тоді літаки не мали надійної ізоляції. На літаках не було громовідводів, тому блискавка влучила у паливний бак, і це призвело до катастрофи.

Майже відразу літаки почали переобладнувати. Зробили громовідвід, сітку за принципом клітки Фарадея. Система розповсюджує електрику та захищає літак від блискавки. Після цього жодного разу таких випадків не було зафіксовано, зазначив експерт.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-03-13 16:17:32