Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

РФ залучила Віктора Бута, випущеного з в’язниці США, до продажу зброї хуситам – WSJ

Фото: Getty Images

Віктор Бут, російський торговець зброєю, відомий як “торговець смертю”, вийшов з американської в’язниці майже два роки тому, коли Москва обміняла його на зірку американського баскетболу Бріттні Грінер.

Утім, як дізналися журналісти Wall Street Journal, тепер Бут знову у справі і намагається займатися посередництвом у продажі стрілецької зброї єменським бойовикам Хуті (хуситам), підтримуваним Іраном.

Віктор Бут знову займається продажем зброї

57-річний Віктор Бут, чиє життя, як повідомляється, стало натхненням для голлівудського фільму 2005 року Lord of War (в українській адаптації – Збройовий барон) з Ніколасом Кейджем у головній ролі, десятиліттями продавав зброю радянського виробництва в Африці, Південній Америці та на Близькому Сході, перш ніж його заарештували 2008 року під час таємної операції американських правоохоронних органів.

Після звільнення Бут вступив до прокремлівської ультраправої партії і отримав місце в місцевих зборах у 2023 році, здавалося б, перегорнувши сторінку своїх днів як постачальника зброї.

– Але коли в серпні емісари Хуті вирушили до Москви, щоб домовитися про купівлю автоматичної зброї на суму $10 млн, вони зустріли знайоме обличчя: вусатого Бута, – пише WSJ із посиланням на представника європейської служби безпеки та інших людей, знайомих із цим питанням.

Газета зазначає, що йдеться про потенційні поставки зброї, які ще не були здійснені. На продаж виставляються російські протикорабельні або протиповітряні ракети, які можуть становити значну загрозу для зусиль американських військових із захисту міжнародного судноплавства від атак хуті, пише WSJ.

Адміністрація президента США Джо Байдена побоюється, що Росія може надати хуті таку сучасну зброю в помсту за підтримку Штатами України, але немає жодних доказів того, що ці ракети були відправлені або що Бут залучений до такої угоди, додає видання.

Проте навіть поставки стрілецької зброї хуті викликали б протидію з боку Вашингтона, який зарахував єменських бойовиків до терористичних угруповань, вважає WSJ.

Крім того, озброєння воюючої сторони в близькосхідному конфлікті також означало б ескалацію для Росії, яка зміцнює зв’язки з Іраном у сфері безпеки, але загалом залишається осторонь протистояння між Ізраїлем і його противниками, підтримуваними Тегераном.

Сам Бут називає свою роль у продажу зброї хуті “голослівним звинуваченням”.

Утім, як пише WSJ, з посиланням на джерела, які знайомі з цією тематикою, угоду з продажу стрілецької зброї, посередником у якій, як стверджується, виступав Бут, було укладено з двома представниками хуті, які приїхали до Москви під приводом купівлі пестицидів і автомобілів і відвідали завод Lada.

Люди, знайомі з перебігом угоди, не знають, чи велися переговори за вказівкою Кремля, чи тільки з його мовчазної згоди. Незважаючи на те, що хуті прагнуть отримати зброю російського виробництва, The Wall Street Journal не зміг визначити конкретне джерело планованих поставок.

Як і Бут, Кремль також заперечує причетність РФ до продажу зброї на Близький Схід.

Однак, за даними WSJ, перші дві поставки складатимуться переважно з АК-74 і модернізованої версії автомата АК-47. Але під час поїздки представники Хуті обговорювали й інші види зброї, які російська сторона могла б продати, включно з протитанковими ракетами Корнет і зенітною зброєю, пише WSJ, посилаючись на слова європейського чиновника та інших людей, знайомих із цим питанням.

– Поставки можуть початися вже в жовтні в порт Ходейда під прикриттям поставок продовольства, куди Росія вже здійснила кілька поставок зерна, – пише газета з посиланням на джерела.

Роль Бута у продажу зброї

Коли Віктор Бут був звільнений під час обміну ув’язненими в грудні 2022 року, представники Білого дому назвали це рішення важким, але єдиним способом визволити Грінера з російської колонії. Вони підкреслили, що Бут уже відсидів 12 років в американських в’язницях.

Радник із національної безпеки США Джейк Салліван заявив тоді, що американський уряд провів оцінку ризиків, пов’язаних зі звільненням Бута, ще до обміну і дійшов висновку, що вони прийнятні.

– Ми вважаємо, що зможемо впоратися з цими проблемами, але ми будемо постійно пильні щодо будь-якої загрози, яку Віктор Бут може становити для американців і Сполучених Штатів у майбутньому. Я б тільки зазначив, що в Росії не бракує торговців зброєю і найманців, – сказав Салліван.

Після виходу з в’язниці Віктор Бут часто виступав на російському телебаченні як коментатор російської політики і критикував США, які, за його словами, мають намір розвалити Росію. У російських ЗМІ його також періодично цитують як експерта в галузі торгівлі зброєю.

За його словами, протягом усього терміну ув’язнення в США він тримав на стіні своєї камери портрет президента Росії Володимира Путіна і рішуче підтримував повномасштабне вторгнення РФ в Україну.

Продаж зброї хутистам стане продовженням десятирічної кар’єри Бута, який продавав зброю найнеоднозначнішим клієнтам у світі, вважають у WSJ.

Що відомо про Віктора Бута

Бут народився 1967 року в Душанбе (Таджикистан), який тоді входив до складу Радянського Союзу. Згідно з офіційними документами, Бут служив військовим перекладачем, вивчивши французьку, англійську, арабську, фарсі та португальську мови.

У 1980-х роках він був направлений на допомогу ангольським військам під час громадянської війни.

Після розпаду Радянського Союзу 1991 року Бут придбав російські військові вантажні літаки і використовував їх для перевезення миротворців Організації Об’єднаних Націй в Африці.

Уперше Бут потрапив у поле зору громадськості після того, як у 2005 році США запровадили проти нього санкції за торгівлю зброєю та алмазами з Чарльзом Тейлором, колишнім президентом Ліберії і засудженим військовим злочинцем. Експерти ООН також звинуватили його в порушенні міжнародного ембарго на постачання зброї в Анголу і Демократичну Республіку Конго.

Заарештований у Таїланді 2008 року під час таємної операції, яку проводили агенти Управління з боротьби з наркотиками США, котрі видавали себе за колумбійських лівих повстанців, 2011 року його визнали винним у змові з метою вбивства американців і спробі продати зброю колумбійським повстанцям.

Тоді його було засуджено до 25 років тюремного ув’язнення, однак він вийшов у рамках обміну 2022 року.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Повстанці Хуті неодноразово нападали на міжнародні судна і завдавали безпілотних і ракетних ударів по Ізраїлю. У відповідь США та Ізраїль завдавали авіаударів, зокрема в п’ятницю, коли американські військові вразили 15 цілей хуті.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-10-07 18:29:04