Повернути хворобу Альцгеймера назад: учені виявили ключовий клітинний механізм
Американські вчені з Центру передових наукових досліджень при Університеті Нью-Йорка визначили, як клітинний стрес у мозку впливає на прогресування хвороби Альцгеймера.
Результати дослідження, опубліковані в журналі Neuron, свідчать про те, що з’явилася нова перспективна мішень для медичних втручань, що може сповільнити або потенційно повернути назад розвиток деменції.
Критично важливий фактор
Мікроглія сьогодні визнана критичним фактором у прогресуванні хвороби Альцгеймера. Однак, попри свою важливу роль, ці клітини відомі своєю парадоксальною природою: деякі мікроглії захищають здоров’я мозку, тоді як інші посилюють нейродегенерацію.
Розшифровка відмінностей у роботі цих двох популяцій мікроглії стала центральною частиною наукової роботи. Вчені спробували відповісти на запитання, які мікроглії шкідливі при хворобі Альцгеймера і як можна на них впливати терапевтично.
Активація стресу
– Ми виявили новий нейродегенеративний фенотип мікроглії при хворобі Альцгеймера, що характеризується сигнальним шляхом, пов’язаним зі стресом, – йдеться в повідомленні.
Дослідницька група виявила, що активація цього стресового шляху, відомого як інтегрована реакція на стрес (ISR), спонукає мікроглію виробляти і вивільняти токсичні ліпіди.
Ліпіди пошкоджують нейрони та клітини-попередники олігодендроцитів – двох типів клітин, необхідних для функціонування мозку, які найбільше потерпають при хворобі Альцгеймера.
Дослідження
Блокування реакції на стрес повернуло назад симптоми хвороби Альцгеймера в доклінічних моделях. Використовуючи електронну мікроскопію, дослідницька група виявила накопичення темної мікроглії, пов’язаної з клітинним стресом і нейродегенерацією, у посмертних тканинах мозку пацієнтів із хворобою Альцгеймера.
Клітини були присутні в кількості, що вдвічі перевищує рівень, який спостерігається у здорових літніх людей.
– Ці результати показують критичний зв’язок між клітинним стресом і нейротоксичними ефектами мікроглії при хворобі Альцгеймера, – зазначають учені.
Надія для мільйонів
Дослідники стверджують, що отримані результати демонструють потенціал розробки препаратів, що впливають на певні популяції мікроглії або механізми, викликані стресом.
Таке лікування може значно сповільнити або навіть повернути назад прогресування хвороби Альцгеймера, давши надію мільйонам пацієнтів та їхнім родинам, резюмують учені.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело: Express
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-01 17:35:00