Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

По танках баланс від’ємний: які у РФ запаси артснарядів, важкої техніки та солдатів

За твердженням британського видання The Economist, у 2025 році запас танків та іншої важкої техніки у Росії може бути виснажений, що вплине на наступ армії РФ.

Ба більше, видання пише не тільки про дефіцит російської бронетехніки, але й про виснаження кількості особового складу та снарядів. Це все, на думку The Economist, може стати причиною, чому очільник Кремля Володимир Путін вже наступного року захоче переговорів про припинення вогню, або ж про хоча б тимчасове перемир’я.

Чи дійсно у російської воєнної машини виснажуються запаси та якими є виробничі потужності РФ, Факти ICTV розбирались разом із ветераном російсько-української війни, майором запасу ЗСУ Олексієм Гетьманом.

Виснаження особового складу РФ

За словами військового, в питанні особового складу сьогодні Росія ще має можливість поповнювати приблизно таку ж кількість військових, яку нищать українські Збройні сили.

– Від 25 до 40 тис. в них щомісячно підписують контракти за великі гроші, більше ніж за 2 млн рублів. І приблизно таку саму кількість ми знищуємо. Тобто кількість російських військ на лінії зіткнення, на лінії фронту приблизно однакова. Але це не дає можливість їм робити такі масовані штурми, як вони роблять, – пояснює Гетьман.

Саме через це, продовжує майор запасу ЗСУ, російський генералітет неодноразово звертався до президента Путіна з проханням оголосити часткову чи повну мобілізацію, “бо вони не можуть досягнути тих успіхів та цілей, які вони собі встановили”.

Олексій Гетьман пояснює, що те просування, яке сьогодні має РФ, навіть із втратою для України відносно великих міст, як Вугледар чи Авдіївка, є малою частиною від тих планів, які має Кремль.

Запаси артилерійських снарядів у Росії

Щодо питання артилерійських снарядів, то тут Росія має спроможність виготовляти понад 2 млн боєприпасів на рік.

– Точну цифру важко назвати. Щонайменше мільйон снарядів їм поставила Північна Корея, хоча вони не всі якісні, там десь третина це навіть не снаряди, а муляжі, – каже експерт.

За інформацією військового, на початок повномасштабного вторгнення у Росії було до 20 млн снарядів на складах різного калібру і за час великої війни вже було використано близько 13-14 млн проти України.

– Тобто в них може бути 5-7 млн в запасі. Хоча є оцінка, що (до повномасштабної війни, – Ред.) було не 20 млн, а 15 млн. Тоді, відповідно, 2-3 млн в них ще має бути на складах, – каже він.

Паралельно із цим, на передовій співвідношення застосування артилерії залежить від напрямків, пояснює Гетьман.

За його словами, сьогодні в середньому Росія випускає два-три снаряди на один випущений український. Втім є ділянки фронту, де армія РФ веде значно активніші бойові дії, а тому пропорція значно відрізняється.

– Там один до двох, один до трьох. Це середня температура по палаті. Залежить від напрямку. На активному напрямку, наприклад, на Вугледарському напрямку, була оцінка від 72 бригади, про перевагу у 10 разів в артилерії. Тобто, на 1 український – 10 російських і корейських снарядів, – пояснює майор запасу ЗСУ.

Резерви важкої техніки РФ

Попри оцінки The Economist, сьогодні у Росії є можливість випускати до 500 одиниць важкої техніки на рік.

Разом з тим, колишній президент РФ Дмитро Медведєв, який наразі обіймає посаду заступника голови Ради безпеки РФ, казав про прагнення вийти на 1500 танків на рік, зазначає Гетьман.

Майор запасу ЗСУ додає, що враховуючи потужності з виготовлення до 500 одиниць важкої броньованої техніки (БТР, БМП, танки тощо), армія Росії може отримувати близько 20-25 танків на місяць.

– Їх можливості з виготовлення танків можуть змінюватись залежно від зменшення чи збільшення кількості іншої важкої техніки. Тому орієнтовно вони можуть виробляти десь 20-25 танків на місяць. Відповідно, з цих 500 одиниць важкої техніки близько половина йшла на танки, половина – на іншу важку техніку, – пояснює він.

Як зазначає експерт, на сьогодні Росія може збільшити обсяг виготовлення танків до показників 30-40 танків на місяць.

Паралельно із цим частину танків Росія бере зі складів, де, за однією з оцінок, раніше було близько 15 тис. одиниць танків.

– Але це йдеться, ймовірно, про всі танки, враховуючи КВ (радянські важкі танки з серії Клим Ворошилов, які використовувались під час Другої світової війни, – Ред.). Тому, швидше за все, привести до ладу вони змогли лише 3-4 тис. І майже весь цей ресурс вони вичерпали, – каже експерт.

Таким чином, до армії РФ, якщо сумарно брати виробництво танків та розконсервацію їх зі складів, може надходити не більше 100 танків, вважає Гетьман.

Водночас за даними Генштабу ЗСУ, наприклад, за серпень, коли розпочалась Курська операція, а на сході України Росія активно просувалась на Донеччині, війська держави-агресора втратили 193 танки. За вересень цей показник склав 291 танк, повідомляв генерал-лейтенант Олександр Павлюк, який наразі є командувачем Сухопутних військ ЗСУ. За попередні місяці РФ переважно втрачала понад 300 танків, за даними Павлюка.

Відповідно, продовжує Олексій Гетьман, по танках у Росії баланс від’ємний.

– Зараз понад 3 тис. танків на всій лінії фронту. Але це усі танки, по всій лінії фронту, навіть на другій та третій лініях. Але баланс від’ємний. Кількість зменшується, і додати, поповнити, так само, як з людьми (наприклад, мобілізувати, чи домовитись з іншими країнами), в них можливостей немає. Тому, ті, хто каже, що у Росії є складнощі, особливо з танками, так і з іншою важкою технікою, то це повністю відповідає фактажу, який є на лінії фронту, – зазначає майор запасу ЗСУ.

Разом з тим, сказати, які саме моделі танків сьогодні виготовляє Росія, складно. На думку Гетьмана, це можуть бути як Т-80, так і Т-64. Хоча, продовжує він, це не має принципового характеру.

Це не принципово, немає різниці. Будь-який російський танк, він не є якимось особливим і менш вразливим для наших засобів протитанкових. Нам байдуже, чи Т-90 палити, чи Т-34. Горять однаково. Так, сучасніші танки можуть з більшої відстані вести вогонь, але це не є технологічною перевагою, – підкреслює Гетьман.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Нагадаємо, раніше розвідка при британському Міністерстві оборони пояснювала, чому Росія відмовилася перекидати свої нові бойові танки Т-14 Армата на фронти російсько-української війни.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-10-11 20:47:11