Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Підсумки Саміту миру – комюніке підписали 78 країн

Фото: Факти ICTV

Підсумкове комюніке глобального саміту миру, який пройшов у швейцарському місті Бюргеншток 15-16 червня підписали 80 країн та чотири організації (Рада Європи, Єврокомісія, Єврорада та Європарламент).

Пізніше стало відомо, що кількість країн, які підписали комюніке за підсумками Глобального саміту миру, скоротилася із 80 до 78. Йорданія і Ірак вирішили відмовитися від підписання документа за підсумками Саміту миру.

Натомість Вселенський патріархат приєднався до підписантів комюніке, а за словами очільника МЗС України Дмитра Кулеби, ще декілька країн вивчають комюніке та готуються до підписання. 

Зараз дивляться

Чому Йорданія і Ірак змінили свою думку, хто міг вплинути на рішення Йорданії та Іраку та чому представника Китаю не було на саміті миру Факти ICTV розпитали у політолога, голови правління Центру прикладних політичних досліджень Пента Володимира Фесенка.

Підсумки Саміту миру

Президент України на нараді за підсумками Глобального саміту миру заявив, що Україна зробила перший відчутний крок до миру – у безпрецедентній єдності країн світу.

Про головні рішення саміту миру повідомила міністерка економіки Юлія Свириденко. За її словами що за підсумками першого Глобального саміту миру буде створено спільний Action plan імплементації Формули миру за кожним з її пунктів:

  • ядерна безпека;
  • продовольча безпека;
  • гуманітарний вимір – звільнення полонених і депортованих (військових і цивільних, дорослих і дітей). 

Учасники Саміту миру також підтримали пропозиції України щодо продовольчої безпеки. 

До комюніке за підсумками першого Глобального саміту миру увійшов пункт, який передбачає, що глобальна продовольча безпека залежить від безперебійного виробництва і постачання харчових продуктів. 

У зв’язку з цим підкреслюється важливість забезпечення вільного, повного і безпечного торговельного судноплавства, а також доступу до морських портів на Чорному та Азовському морях.

Напади на торговельні судна в портах і на всьому маршруті, а також на цивільні порти й цивільну портову інфраструктуру неприйнятні, зазначено в повідомленні.

Продовольчу безпеку не можна використовувати як зброю, підкреслило Мінекономіки.

– Блокада морських шляхів у Чорному морі, безпрецедентний стрибок міжнародних цін на пшеницю, замінування українських сільськогосподарських земель – прямі збитки від війни для сільського господарства величезні. І навіть незважаючи на це ми змогли відновити експортну логістику і зберегти виробництво сільгосптоварів , – сказала міністерка. 

Чому Йорданія та Ірак вийшли з комюніке

За словами політолога, Саміт миру став плацдармом для формату мирного процесу, який базується на статуті ООН, повазі до міжнародного права й головне відповідає позиціям і інтересам України. 

– А це руйнує стратегію Росії. Росія просувала зовсім іншу стратегію переговорів, яка полягала у тому, щоб примусити Україну до сторонніх поступок, фактично до капітуляції. Україна отримала міжнародну підтримку на цьому саміті. Це значно послаблює позицію Росії, 

Фесенко зазначив, що на думку Йорданії та Іраку могли вплинути треті країни. Зокрема Саудівська Аравія та Китай. 

 – Саудівська Аравія може впливати на позицію Йорданії, на позицію Іраку міг впливати Іран, також на позицію Іраку міг впливати Китай. На саміті керівники делегацій дали добро, але потім, після завершення спрацював вплив третіх країн, – сказав він.

Хто представляв позицію Китаю на Саміті миру 

Офіційні представники Китаю на першому Саміті миру у Швейцарії були відсутні. Натомість позицію КНР Китаю представляла Бразилія, яка за словами Фесенка була лиш спостерігачем і не є підписантом комюніке.

Там не було представника КНР, але оскільки Бразилія є партнером Китаю, вони спільно ініціювали свій план миру, щодо завершення війни в Україні. Вони хочуть стати ініціаторами конференції за участі України і Росії. Але Бразилія була лише спостерігачем і спільного документу не підписувала, – сказав він. 

Політолог зазначив, що Китай серйозно підірвав свої позиції як потенційний претендент на роль мирного посередника. 

Своєю чергою президент Зеленський заявив, що КНР має економічний і політичний вплив на РФ і міг би допомогти Україні.

– Ми поважаємо Китай і завжди поважали територіальну цілісність і суверенітет вашої держави. Все, що ми хотіли, щоб Китай поважав територіальну цілісність України й наш суверенітет. Ми поважаємо ваш народ, ваші цінності і ваш вибір. І хотілося б, щоб Китай робив те саме, – сказав Зеленський на пресконференції за результатами глобального Саміту миру.

Президент України наголосив, що “Україна ніколи не говорила, що Китай наш ворог. І я прошу вас не використовувати такі речі. Я завжди кажу, що в України ворог один – Путін”.

Які країни не підтримали комюніке

Не підтримали комюніке Саміту миру також  Вірменія, Бахрейн, Колумбія, Індія, Індонезія, Лівія, Мексика, Саудівська Аравія, ПАР, Таїланд, Об’єднані Арабські Емірати.

Проте справжнім здивуванням для всіх стало те, що Сербія, яка є партнером Росії і ніколи не приховувала, своїх проросійських поглядів, підписала документ за підсумками саміту.

– Це країна близька Росії. Ми побачили, що серед країн, які не підписали комюніке це переважно країни, які близькі до Росії. Тому той факт, що Сербія підписала – це здивувало. Простий приклад Вірменія, дуже добре, що Вірменія приїхала на цей саміт, але той факт, що Вірменія відмовилась підписувати – свідчить про подвійну позицію країни. Вона з одного буку хоче дистанціюватися від Росії, але залежність залишається, а також побоювання роздратувати Росію, – зазначив експерт.

Другий Глобальний саміт миру

За словами політолога Володимира Фесенко боротьба саміту буде продовжуватися і далі. й зовсім скоро розпочнеться новий раунд “дуже гострої боротьби за те, де, за яких умов має пройти конференція, в якій мають взяти участь і Україна і Росія”.

Це боротьба за подальший шлях мирного процесу, як він буде розвиватися, хто буде його контролювати. Або Україна, Швейцарія і партнери України, або Китай та країни БРІКС.

Другий Саміт миру може відбутися вже за кілька місяців. За словами президента Зеленського, “вже є низка країни, які хочуть прийняти другий саміт миру у себе й Україна вже почала обговорювати це питання”.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-06-17 23:06:41