Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Перемогли завдяки неймовірному бажанню: Ірпінь відзначає другу річницю звільнення від окупантів

28 березня – річниця звільнення Ірпеня від російських загарбників. Місто було в окупації три тижні.

У другу річницю звільнення мер Олександр Маркушин в інтерв’ю Фактам ICTV розповів, скільки ірпінців стали жертвами війни, як місто жило в окупації та як відновлюється.

Місто було окуповано на 30%

За словами Маркушина, Ірпінь був окупований на 30%, а решту тримали Сили оборони. Під час бойових дій саме в місті загинули 342 людини, серед них 20 – це діти.

Зараз дивляться

Коли люди намагалися виїхати, російські військові просто розстрілювали їх із танків, кулеметів, автоматів. Є багато відео, де це зафіксовано, наголосив Маркушин.

Чому Ірпінь настільки постраждав

Олександр Маркушин розповів, що Ірпінь зазнав значних руйнувань, бо бойові дії проходили безпосередньо в місті.

– У місті були танкові бої, бої піхоти, його цілодобово обстрілювали з Градів, мінометів, артилерії, танків. Після закінчення бойових дій в Ірпені, ми приблизно порахували, було до 70% пошкоджень та руйнувань, – наголосив мер.

За його словами, понад 3 000 приватних будинків постраждало, з яких 1 500 повністю знищені і 1 500 потребують капітального ремонту.

Щодо багатоповерхових будинків, то майже 560 пошкоджені і частково зруйновані. Частину довелося демонтувати. Майже 490 потребували поточного ремонту, який практично вже виконали. Це заміна вікон, ремонт дахів. До речі, капітальний ремонт місто робить коштом різних фондів та програм.

Якщо взяти збитки по всьому місту, то це приблизно 1 млрд доларів, з яких більша частина – це соціальна інфраструктура: школи, садочки, ДЮСШ, будинки культури. Бо вони повністю були знищені.

Відбудова інфраструктури

На сьогодні всі школи та садочки місто відремонтувало. Два садочки звели заново. Зараз триває будівництво садка, цього року також заплановано відкриття ще одного дошкільного дитячого закладу.

Маркушин зауважив, що держава Ірпеню у відновленні потужно допомагає. Але якщо десь можна залучити меценатів – то влада це робить.

— З 70% залишилось десь 40% не відновлених, не відремонтованих будинків. 38 багатоповерхівок планували знести, але зробили додаткові дослідження і ця кількість зменшилась, – розповів мер Ірпеня.

На сьогодні приблизно 22 багатоповерхових будинки демонтували і вже роблять проєкти на будівництво. За програмою єВідновлення людям виплатили 1,7 млрд грн.

Евакуювали 95% всієї громади

За словами очільника міста, перед повномасштабним вторгненням у громаді було 100 тис. мешканців. Під час боїв вдалося евакуювати 95%. На сьогодні повернулось майже 90%.

А ще Ірпінь найбільше в Київській області прийняв внутрішньо переміщених осіб. Станом на сьогодні, в місті офіційно зареєстровано 25 тис. ВПО.

– І якщо порівняти населення до війни і зараз, то зараз населення в нас трохи більше, ніж до війни. Бо ми прийняли ВПО. В нас є декілька модульних містечок, – розповів Олександр Маркушин.

Як тримали оборону Ірпеня

За словами мера, з перших днів повномасштабного вторгнення оборону міста тримала територіальна оборона, він був командиром ТрО.

– Наші хлопці тримали декілька позицій – це позиція біля ТРЦ Жираф, позиція біля ресторану Караван Гала (на в’їзді до міста). Це позиція на Стоянці, позиція на в’їзді до Ірпеня зі сторони Ворзеля, – розповів Маркушин.

Потім долучились і Збройні сили, й інші спецпідрозділи. Олександр Маркушин наголосив, що в захисті та обороні Ірпеня брало участь Головне управління розвідки Міноборони.

Місто порожнє

Міський голова згадав, що в ті дні Ірпінь був порожнім – не було на вулицях людей, не було світла, не було води, не було мобільного зв’язку. Газу теж не було.

За його словами, у жодного оборонця не було й думки, що місто треба здати і кудись відступити. Саме тому всі боролись.

Із самого початку до тероборони долучилося 50 осіб. Потім Олександр Маркушин почав привозити зброю і видавати її людям, то кількість оборонців збільшилася до 100. Згодом долучалися і волонтери. А коли закінчили захист Ірпеня, то в ТрО було до 600 осіб.

Росіяни пропонували перейти на їхній бік

Мер розповів, що окупанти писали йому СМС, в яких пропонували здати місто і перейти на їхній бік.

– Обіцяли усілякі блага, гроші. І написано було, що якщо я не погоджусь, то мене знищать. І ми відписали їм мінус, що ми не будемо здавати місто, ми будемо битися. Я б ніколи не зрадив ні Ірпінь, ні Україну, – наголосив Олександр Маркушин.

Як вдалося перемогти росіян

На його думку, перемогти ворога вдалося завдяки неймовірному бажанню це зробити. А ще у росіян була дуже погана розвідка щодо Ірпеня. Бо якби вони дійсно знали, де наші сили, то, мабуть, захопили б місто. Окупантів було в десятки разів більше.

У наших оборонців було два танки, декілька БМП, БТР. До речі, ці БМП росіяни кинули, а наші хлопці їх забрали. Вони їздили по різних позиціях, стріляли по росіянах. Окупанти думали, що українських військових в Ірпені було дуже багато, а насправді техніки було до 10 одиниць. Проте ворог того не знав, а тому побоявся йти далі.

– Під час оборони Ірпеня з мого підрозділу загинуло 39 наших хлопців і 50 військовослужбовців Збройних сил. Я вважаю, у нас великі втрати, але місто залишилось українським. Бо від Ірпеня до Києва всього 5 км. Якби Ірпінь не витримав, то, мабуть, Києва теж не було б, – заявив мер.

Наприкінці березня, десь з 20 числа, ворог вів потужні цілодобові обстріли, штурмував Ірпінь одразу з трьох сторін. Зі сторони ТРЦ Жираф окупанти так і не просунулися, зі сторони Ворзеля їх теж зупинили в Центральному парку. Проте на одному напрямку росіяни зайшли на 800 метрів вглиб міста.

– А потім наша арта знищила повністю їхнє підкріплення, і вони почали відступати. До нас дійшли додаткові підрозділи – дуже багато. І їх (окупантів, – Ред.) повидавлювали з Ірпеня. Потім ЗСУ звільнили Бучу, потім звільнили Гостомель. І от такою була перша перемога Збройних сил України, – наголосив Олександр Маркушин.

Ірпінь — місто-герой

За словами міського голови, коли президент Володимир Зеленський надав Ірпеню звання міста-героя, то про це вже знали чи не на кожній позиції.

Ірпінь, Війна в Україні

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-03-28 20:50:52