Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Пенсії, тарифи, доплати вчителям та ліквідація МСЕК: зміни з 1 січня 2025 року

Із нового року на українців чекає чимало змін, зокрема ліквідація МСЕК, замість якої буде створено експертні комісії. Деякі оновлення очікуються і в питаннях мобілізації, наприклад статус учасника бойових дій буде надаватися військовим автоматично.

Очікується зростання тарифів на послуги Укртелекому та Укрпошти.

У медичній сфері також буде чимало змін, зокрема повертається держконтроль за якістю препаратів, а також очікується скасування мораторію на перевірку аптек на території лікарень.

Які ще важливі зміни очікують на українців із 1 січня 2025 року – далі в матеріалі.

Прожитковий мінімум та мінімальна зарплата

Без змін залишається прожитковий мінімум та мінімальна зарплата в Україні, відповідно до законопроєкту №12000 про Державний бюджет на 2025-й.

Так, мінімальний прожитковий мінімум на одну працездатну особу на місяць становитиме 3028 грн. Для дітей віком до 6 років він становитиме 2563 грн, для дітей віком від 6 до 18 років – 3196 грн, для осіб, які втратили працездатність, — 2361 грн.

З 1 січня 2025 року мінімальна заробітна плата становитиме 8000 грн, у погодинному розмірі – 48 грн. Тобто залишиться без змін.

Чи зростуть соціальні виплати з 1 січня

Оскільки більшість соціальних виплат прив’язані до прожиткового мінімуму, а він не змінився у 2025 році, то багато з них залишилися на тому ж самому рівні. Але певні оновлення все ж таки  є, зміни торкнулись допомоги малозабезпеченим родинам:

  • для працездатних осіб – 60% (раніше був 55%);
  • для осіб, які втратили працездатність, та осіб з інвалідністю – 100%;
  • для дітей – 145% (раніше 140%) відповідного прожиткового мінімуму.

Суми аліментів також залишились без змін:

  • для дітей до 6 років: 2 563 грн;
  • для дітей від 6 до 18 років: 3 196 грн.

Соціальна стипендія також прив’язана до прожиткового мінімуму, тож суми залишаться на рівні 2024 року. Так, діти віком від 6 до 18 років отримуватимуть 3196 грн, працездатні особи – 3028 грн. Неповнолітні діти-сироти, які були позбавленні батьківського піклування, матимуть 4794 грн соціальної стипендії, а повнолітні – трошки менше 4542 грн.

Пенсії з 1 січня

Пенсії прив’язані до мінімальної заробітної плати, а оскільки вона у 2025 році залишається без змін, то і їхні суми не оновлюватимуться.

Тобто мінімальна пенсія становитиме 2 361 грн, а максимальна – 23 610 грн (це 10 прожиткових мінімумів).

Для осіб, яким 65 років, мінімальний розмір пенсії становить 40% від мінімальної заробітної плати. Цей розмір встановлений для пенсіонерів за наявності в них страхового стажу:

  • для чоловіків – 35 років;
  • для жінок – 30 років.

Так, у січні за умови 65-річного віку мінімальна пенсія за віком буде 3200 грн.

Однак певні зміни у розмірах пенсіях все ж таки відбудуться.

У січні 2025 року виплати збільшаться у тих пенсіонерів, яким протягом місяця виповниться 70, 75 і 80 років. Головна умова — пенсія у людини не має бути вищою за 10 340,35 грн.

Від початку року страховий стаж, який щороку збільшується на 12 місяців.

Тобто 2025 році право на пенсію за віком мають особи:

  • у 60 років – за наявності не менше 32 років страхового стажу;
  • у 63 роки – за наявності від 22 до 32 років страхового стажу;
  • у 65 років – за наявності від 15 до 22 років страхового стажу.

Ті, у кого після досягнення 60 років немає достатнього страхового стажу, матимуть право на пенсію в 63 роки за наявності стажу від 22 до 31 року.

За наявності страхового стажу від 15 до 21 років пенсійні виплати призначать у 65 років.

Якщо у людини менше 15 років стажу, то вона у віці 65 років замість пенсійних виплат може претендувати на отримання державної соціальної допомоги.

Тарифи на комунальні послуги

Тарифи на комунальні послуги для населення взимку залишаться без змін, повідомляв прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Тож з 1 січня українці сплачуватимуть за відповідні послуги так само.

Тариф на електроенергію становитиме 4,32 грн за кіловат-годину, а за наявності двозонного лічильника з 23:00 до 07:00 – 2,16 грн за кВт-год.

Для тих, хто встановив електричне опалення, з 1 жовтня 2024 року та до кінця опалювального сезону діятиме пільгова ціна 2,64 грн/кВт⋅год.

Тариф на опалення у січні залишиться без змін та становитиме для населення 1654,41 грн/Гкал.

Ціни на газ для споживачів, які користуються послугами Нафтогазу, залишатиметься на рівні 7,96 грн за куб. Вартість газу в решти постачальників буде в межах від 7,7 грн за куб. до 9,90 грн.

У січні тариф на холодну воду також не планують підвищувати.

Субсидії для українців із 1 січня

42,3 млрд грн передбачено у бюджеті України на 2025 рік саме на житлові субсидії та пільги. І до 30 квітня, тобто до кінця опалювального сезону, вони залишаться без змін.

Крім того, на початку року можуть звернутися за перерахуванням субсидій ті українці, які ще отримують цю допомогу. Нагадаємо, що ще у жовтні ПФУ автоматично перерахував розмір субсидій її отримувачам до завершення опалюваного сезону.

До того ж, для переселенців передбачено з нового року два види субсидій – на оплату ЖКП та на оренду житла.

Ліквідація МСЕК

З 1 січня 2025 року буде повністю ліквідовано МСЕК, таке рішення ухвалила Верховна Рада у грудні. Замість цієї структури у кластерних і надкластерних лікарнях буде створено експертні комісії.

З 1 січня 2025 року відбудуться такі зміни, згідно з інформацією МОЗ:

  • статус інвалідності буде ґрунтуватися на сучасній концепції оцінювання повсякденного функціонування людини – тобто оцінювання впливу травми чи хвороби на повсякденну діяльність;
  • спроститься  шлях для пацієнта: з процесу виключено ЛКК, для певних обʼєктивних станів до оцінювання не треба чекати 120 днів лікарняного, направлення на дообстеження обмежені одним разом, окрім випадків із вагомими причинами;
  • буде встановлено обʼєктивні критерії направлення на оцінювання та критерії визначення заочних чи дистанційних засідань на основі переліку діагнозів та інтервенцій;
  • оцінювання стане більш фаховим та  доступним завдяки складу команд з лікарів-практиків у найпотужніших лікарнях, які будуть рівномірно розподілені по території України;
  • весь процес оцінювання фіксуватиметься в електронній системі, документи й дії будуть цифровізовані, система також обиратиме команди для справи відповідно до діагнозу та профілю команди. При цьому дані пацієнтів та лікарів будуть приховані одні від одного до дня засідання, що дозволить мінімізувати корупційні ризики;
  • буде сформовано Центр оцінювання для оскарження рішень, який складатиметься з медичних фахівців з різних закладів країни.

З 1 січня 2025 року документи для людей з безстроковим статусом інвалідності залишатимуться чинними. Для решти людей з інвалідністю, чий повторний огляд припадає на час впровадження нової системи, – термін повторного огляду подовжується на 6 місяців. Усі документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки зберігаються.

Мобілізація з 1 січня

В Україні впроваджується автоматичне надання статусу учасника бойових дій. Тепер військовим, які виконують бойові завдання, не потрібно буде подавати паперові документи та проходити численні погодження.

Після надання статусу УБД захисник або захисниця матиме можливість згенерувати е-Посвідчення у застосунку Дія та користуватися всіма перевагами статусу. В електронному вигляді документ можна буде демонструвати з січня 2025 року.

Фото: Факти

До того ж, у застосунку Армія+ запускається нова програма Плюси для військових, повідомляє Міністерство оборони України. Це дасть можливість отримати у повсякденному житті низку преференцій, зокрема доступ до спеціальних пропозицій на товари та послуги, а також спеціальний резерв квитків для військових. До того ж військовослужбовці ЗСУ, НГУ та ДССТУ матимуть знижки на пальне та 30% на меню АЗК.

Крім того, військовозобов’язані зможуть змінювати свої дані в реєстрі Оберіг  – номер телефону; електронну пошту; адресу проживання.

Кабмін продовжив бронювання після кібератаки на реєстри Мін’юсту, таким чином воно буде дійсне до 20 січня, у випадку коли терміни спливли 20 грудня. Відповідно, якщо бронювання закінчилося до 19 грудня 2024 року, подовжувати його не будуть.

Виплати для ВПО з 1 січня

Із середини січня 2025 року розпочнуться призначення субсидій на оренду житла для переселенців. Їх зможуть отримати ті українці, які відраховують від свого бюджету за найм оселі понад 30% власних сукупних доходів.

Щоб субсидія покривала більший відсоток орендної плати, родина повинна отримувати менше 2 прожиткових мінімумів на особу, тобто 5 840 грн.

Сума виплат залежатиме також від рівня доходу родини, кількості членів сімʼї та вартості оренди житла. Вони надходитимуть тим, хто винаймає житло у Чернігівській, Сумській, Харківській, Запорізькій, Миколаївській, Дніпропетровській, Херсонській, Луганській, та Донецькій областях (окрім окремих територій регіонів, що включені до переліку територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окуповані РФ).

У січня 2025 року переселенці, які мають складні життєві обставини, продовжують отримувати допомогу в розмірі 2 тис. грн для всіх осіб, окрім тих, хто має інвалідність та дітей, тоді виплати становитимуть 3 тис. грн.

Допомогу продовжать отримувати ті категорії, які не здатні працювати:

  • пенсіонери, у яких розмір пенсії не перевищує 9 444 грн;
  • люди з інвалідністю I чи II груп, діти з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворі діти;
  • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 23 років, а також батьки-вихователі і прийомні батьки.

Деяким категоріям внутрішньо переміщених осіб теж можуть бути призначені виплати, але для цього їм варто написати відповідну заяву. Це:

  • сім’ї з дітьми до 14 років, які проживають в зоні активних чи можливих бойових дій або ж в умовно безпечних регіонах, але діти там не мають змогу вчитися офлайн;
  • сім’ї, де один із членів сім’ї доглядає за особою з інвалідністю I групи, або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або тяжкохворою дитиною;
  • малолітні діти до 14 років, які прибули без супроводу батьків (заява пишеться особою, яка має родинні зв’язки з дитиною);
  • вагітні жінки (не раніше 30-го тижня вагітності).

Доплати вчителям

Згідно з рішенням Кабміну, з 1 січня 2025 вчителям доплачуватимуть 1 тис. грн щомісяця. Ці кошти не підпадають під оподаткування. З вересня ця сума зросте до 2000 грн.

Така доплата, за словами міністра освіти і науки Оксена Лісового, нараховуватиметься всім вчителям загальної середньої освіти незалежно від стажу та місця, де розташована школа – у селі чи місті.

Зокрема, щоб отримати виплату, освітянам не потрібно робити жодних дій.

Старт дії закону Про дошкільну освіту

З нового року з’являться нові можливості для дошкілля, оскільки з 1 січня починає діяти Закон України Про дошкільну освіту, пише МОНограм.

Так, для вихователів буде оптимізовано навантаження, вони отримають 56 днів щорічної відпустки. Також освітяни матимуть можливість встановлення вищих доплат та надбавок.

Зміни передбачені і для батьків, зокрема садочки стануть доступнішими у територіальному сенсі, а також буде змога обирати форми навчання: очна, мережева, дистанційна.

Запроваджуються й нові типи організації освітньої діяльності:

  • мобільні,
  • сімейні,
  • мінісадки.

Чіткі правила прийому дітей, створення умов для інклюзивного чи спеціального освітнього середовища матимуть заклади дошкільної освіти.

До того ж, на владу і засновників садочків накладатиметься обов’язок забезпечити необхідні ресурси, відповідальність за доступність садочків, справедливу оплату праці вихователів.

Зміна тарифів на послуги Укртелекому

Послуги фіксованого телефонного зв’язку та провідного радіо, які надає Укртелеком, буде підвищено з 1 січня 2025 року. Так, ціна пакету Простий від Укртелекому зросте зі 195 до 255 грн на місяць. 

Водночас тариф Простий мінімальний замість 195 грн коштуватиме 249 грн на місяць.

Фото: УНІАН

Пакет Домашній базовий та Домашній безлімітний також коштуватимуть дорожче –  325 грн на місяць замість 255 грн та 329 грн замість 255 грн відповідно.

Тариф на проводове радіо збільшиться зі 145 грн до 189 грн на місяць.

Укртелеком тарифи

Укрпошта вводить нові тарифи

Укрпошта вводить нові тарифи на посилки з 1 січня. Так, вартість на цю послугу залежатиме лише від обʼєму, а не від ваги, як було раніше.

Найменший тариф залишиться без змін, Базовий буде на 50% нижчим, ніж у конкурентів, а Пріоритетний дасть змогу доставити посилку швидше.

Загалом буде вісім розмірів за тарифами, а вартість доставлення посилки буде фіксованою. Ціну можна визначити за допомогою коробок Укрпошти або власних, розмір яких встановлюється за допомогою звичайної лінійки.

Оновлення податків для ФОП з 1 січня

З нового року зростуть ставки єдиного податку, ЄСВ та військового збору для приватних підприємців.

Відповідно до законопроєкту № 9319, який підписав 25 грудня президент Володимир Зеленський, з 1 січня наступного року діятимуть такі податки для ФОПів:

  • 1% від доходу – для платників єдиного податку III групи;
  • 10% від мінімальної зарплати (800 грн на місяць) – для платників єдиного податку I, II та IV груп.

Фото: ДПС у Чернівецькій області

Нові правила видачі Зеленої картки для водіїв

З 1 січня 2025 року змінюються умови для отримання міжнародного страхування для водіїв. Так, страховий сертифікат Зелена картка почне діяти лише з початку доби, наступної після дня його оформлення.

Тобто водії транспорту не зможуть перетинати кордон у день оформлення відповідного страхування.

– Договір страхування Зелена картка починає діяти з 00:00 годин дня, вказаного у договорі як початок дії, але тільки після внесення запису про цей договір до Єдиної централізованої бази даних МТСБУ, – пише Урядовий портал.

Отже, щонайменше за добу до планованої поїздки потрібно оформлювати страховий сертифікат.

Всі укладені до 1 січня 2025 договори міжнародного страхування попереднього зразка діятимуть до завершення їх строку.

Зміни у сфері медицини з 1 січня

У сфері медицини на українців чекає чимало змін з нового року.

Відновлення держконтролю за якістю препаратів

В Україні з 1 січня відновлюють державний контроль за якістю ліків, а також за дотриманням ліцензійних умов виробництва, торгівлі та імпорту медичних засобів.

Скасування мораторію на перевірку аптек на території лікарень

З 1 січня буде скасовано мораторій на перевірку аптек на території лікарень, тож їх знову планово перевірятимуть відповідні служби.

– Досі в нас був мораторій на проведення перевірок. Але уряд ухвалив рішення, і з 1 січня 2025 року поновлюються планові перевірки аптечних закладів Держлікслужбою, – заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

До цього перевірки відбувадися лише за погодження МОЗ після відповідних звернень громадян.

Ляшко зауважив, якщо у лікарні в людини вимагають або пропонують їй придбати певні медичні засоби, потрібно передусім звернутися до адміністрації медзакладу. Є варіант також подати скаргу до Національної служби здоров’я.

Препарати каннабісу

На український ринок у січні може вийти перший препарат з медичного канабісу, повідомила член парламентського комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Ольга Стефанишина.

Наразі перший лікарський засіб уже у процесі реєстрації, і до кінця року має бути зареєстрований.

Стягування плати за медпослуги

З 1 січня 2025 року медзаклади у певних випадках будуть надавати послуги за плату. Зокрема, якщо людина звертається без направлення лікаря, окрім випадків, коли воно не вимагається. Також доведеться сплатити за послуги, якщо їх було надано за договорами з юридичними особами або у закладах охорони сектору безпеки і оборони та Державного управління справами тим, хто не належить до прикріпленого контингенту.

До того ж плата стягуватиметься, якщо медпослуги не покриваються Програмою державних гарантій.

Додатково оплачуються послуги в таких випадках:

  • надання медпослуг вдома за бажанням пацієнта (якщо це не обумовлено його станом);
  • можливість обрати лікаря для планової спеціалізованої допомоги;
  • перебування в палаті з підвищеним комфортом за запитом пацієнта.

Усі медичні заклади мають розмістити на своїх сайтах та інформаційних стендах повний список платних медичних послуг із зазначенням їх цін та безоплатних послуг, що надаються в рамках Програми державних гарантій.

Зростання цін на цигарки

Після підвищення акцизу на тютюнові вироби ціна зросте десь на 40 грн. Можливо, цигарки коштуватимуть й більше, оскільки акцизи цим законом привʼязані до євро і поступово наближатимуться до мінімальних вимог ЄС.

Наразі законопроєкт № 11090, за який у грудні проголосували у Верховній Раді у другому читанні та в цілому, перебуває на підписі президента Володимира Зеленського. Він набуває чинності з 1 січня 2025 року, але “не раніше дня його опублікування”.

В Україні таке рішення посприяє поповненню державного бюджету, гармонізації з європейськими стандартами, зменшенню споживання тютюнових виробів, покращенню громадського здоров’я та боротьбі з контрабандою.

Україна – учасниця МКС

З 1 січня Україна стане учасницею Міжнародного кримінального суду. Це стало можливим після того, як ратифікаційну грамоту Римського статуту МКС у Нью-Йорку офіційно депонували заступниця керівника Офісу президента Ірина Мудра і постійний представник України при ООН Сергій Кислиця.

Заступниця керівника Офісу президента наголосила, що нарешті Україна повноцінно долучається до роботи ключового світового органу кримінального правосуддя.

Отже, наша країна стане 125-ю державою-учасницею МКС.

Зупинення транзиту російського газу

У 2025 році припиняється транзит російського газу через територію України, оскільки дія відповідного контракту завершується, і наша держава продовжувати його не планує.

Водночас, як зауважили у нашому уряді, Україна на запит Єврокомісії готова здійснювати транзит будь-якого газу, крім російського.

– Угода про транзит газу закінчується 1 січня 2025 року, о 7:00 ранку фізично транзит буде перекрито, і відновлення транзиту стане можливим тільки, якщо на запит Європейської комісії ми будемо транспортувати нашою системою неросійський газ, – заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Додаткові потяги на свята

У перші два тижні нового року, а саме до 12 січня, курсуватимуть додаткові потяги Укрзалізниці. 

Список додаткових потягів на Різдво та Новий рік:

  • Поїзд №159/160 Київ – Трускавець (відправлення з Києва та Трускавця: 23, 24, 30, 31 грудня 2024 року).
  • Поїзд №291/292 Київ – Львів (відправлення з Києва та Львова: 20, 21, 22, 27, 28, 29 грудня 2024 року, а також 3, 4, 5 січня 2025 року).
  • Поїзд №168/167 Одеса – Львів (відправлення з Одеси та Львова: 21, 22, 23, 28, 29, 30 грудня 2024 року та 4, 5, 11, 12 січня 2025 року).
  • Поїзд №265/266 Київ – Одеса (відправлення з Києва та Одеси: 20, 21, 22, 27, 28, 29 грудня 2024 року, а також 5 та 12 січня 2025 року.
  • Поїзд №249/250 Київ – Чернівці (відправлення з Києва: 20, 22, 24, 26, 28, 30 грудня 2024 року та 1, 3, 5, 7, 9, 11 січня 2025 року).
  • Поїзд №235/236 Київ – Ужгород (відправлення з Києва: 20, 22, 24, 26, 28, 30 грудня 2024 року та 1, 3, 5, 7, 9, 11 січня 2025 року).

Наразі вже можна придбати квитки на потяги у мобільному додатку. Також є змога купити їх на сайті або у квиткових касах Укрзалізниці.

Вихідні та свята у січні: коли відпочиватимуть українці

Фото: УНІАН

Оскільки воєнний стан в Україні було продовжено до 7 лютого 2025 року, то всі традиційні вихідні, пов’язані зі святами – скасовано.

Так, українці у перший місяць 2025 року матимуть 23 робочі дні, та 8 вихідних та святкових.

Тобто 1 січня, традиційний Новий рік, що припадає на будній день, буде звичайним робочим днем. Скорочених днів також не передбачається.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

У дати 4, 5, 11, 12, 18, 19, 25 та 26 січня українці відпочиватимуть, оскільки на ці дні припадають субота та неділя.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-01 08:53:00