Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Місяця на підготовку буде мало: голова ЦВК про виклики післявоєнних виборів

Фото: УНІАН

США вимагають організації виборів в Україні. Однак їхнє проведення потребує багато часу та ресурсів. Одна з основних проблем – оновлення виборчого реєстру.

Про це розповів голова Центральної виборчої комісії Олег Діденко в коментарі УП.

Україні знадобиться багато часу для підготовки післявоєнних виборів

Після закінчення воєнного стану ЦВК має оголосити парламентські вибори протягом місяця, а виборчий процес має тривати 60 днів.

Для президентських виборів Верховна Рада має ухвалити рішення протягом того ж місяця, а процес триватиме 90 днів.

Але, як зазначив Олег Діденко, для підготовки демократичних виборів, які відповідатимуть стандартам, місяця не вистачить, і “всі це розуміють”.

– Нам потрібно набагато більше часу для підготовки післявоєнних виборів. У нас дуже багато викликів. Нам потрібно ухвалити закон про особливості проведення післявоєнних виборів. І залежно від того, що в тому законі передбачать, можна буде більш конкретно говорити про терміни, – сказав Діденко.

За його словами, зараз триває робота над пропозиціями до закону про післявоєнні вибори.

Крім того, для проведення виборів потрібно оновити виборчий реєстр. Діденко нагадав, що на початку повномасштабної війни ЦВК зупинила ведення реєстру через ризики безпеки, але з грудня 2023 року почали відновлювати систему.

– Перші пів року наповнювали бази інформацією, яку компетентні органи майже два роки подавали, але ми її до реєстру не вносили. Далі відбувалося оновлення так званої адресної бази, тобто інформація про виборчі дільниці, – розповів керівник ЦВК.

Зараз триває наступний етап – відкриття так званого Особистого кабінету виборців, де люди можуть перевірити свої дані в реєстрі та змінити виборчу адресу.

Однак, хоча реєстр формально в актуальному стані, є проблеми з точністю даних. Через мільйони внутрішньо переміщених осіб, тих, хто виїхав за кордон, та окупованих і зруйнованих територій, реєстр не відображає реальну ситуацію.

– Для розуміння, якщо говорити про місто Бахмут, на початок повномасштабного вторгнення там у реєстрі значилося близько 57 тис. виборців, а на зараз – близько 56 тис. Тобто зміна відбулася на тисячу, а фактично ми всі знаємо, що там нікого немає, – навів приклад Діденко.

Тому, за його словами, виникає питання, як правильно врахувати цю невідповідність і відобразити її в реєстрі. Поки що не було запропоновано жодного робочого варіанту.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-03-31 11:23:00