Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

коли Україна може стати членом ЄС і про які проблеми на цьому шляху відомо вже зараз

Фото: Факти ICTV

Починаючи з 2023 року, за рішенням президента Володимира Зеленського, Україна щороку відзначатиме 9 травня як, зокрема, свято Дня Європи.

Цю офіційну дату було встановлено з метою святкування миру та єдності на європейському континенті. Цього дня в країнах Євросоюзу заведено вивішувати прапор Європи, який є символом ЄС.

День Європи є частиною українського майбутнього, оскільки в грудні минулого року між Києвом і Брюсселем було оголошено про початок переговорів щодо вступу України до ЄС.

Зараз дивляться

І хоча було перетнуто лінію, за якою, формально, євроінтеграційний діалог буде розпочато, самі ж переговори між Україною та ЄС досі не розпочалися. Старт переговорів, згідно з очікуваннями українського уряду, має припасти на червень цього року.

Про те, які шанси України на початок безпосереднього діалогу з Євросоюзом щодо вступу, які на цьому шляху можуть виникнути проблеми, а також які терміни, коли українська держава стане членом ЄС, – Фактам ICTV розповів політолог Олег Саакян.

Вступ до ЄС: коли з Україною почнеться діалог

На думку політолога, шанси на те, що в червні розпочнуться безпосередні переговори з Україною щодо вступу до Євросоюзу, “непогані”. Крім того, за всіма ключовими позиціями офіційний Київ, дійсно, або виконав узяті на себе зобов’язання, або продемонстрував необхідний рівень прогресу.

Відповідно, зараз уже, тільки за формальними ознаками, ці переговори можуть розпочатися.

Питання лежить лише в політичній готовності ЄС це зробити, тому “м’яч перебуває на боці поля ЄС”, додає політолог. Ба більше, з огляду на такі чинники, як позиція уряду Угорщини та деяких інших країн блоку, для України можуть виникнути проблеми на євроінтеграційному шляху.

Навіть якщо переговори і розпочнуться, необхідно буде забезпечити відповідну динаміку для цього процесу, щоб просуватися вперед. Політолог вказує, що діалог між Україною та Євросоюзом “може пробуксувати”, а, відповідно, початок переговорів про вступ ще не означає, що він завершиться досить швидко.

Проблеми на шляху до ЄС

За словами політолога, у процесі перемовин з Євросоюзом про вступ одним із головних проблемних питань може стати переговорна рамка, тобто умови, в рамках яких відбуватиметься євроінтеграційний процес України.

– Наразі питання в переговорній рамці. Власне її затвердження з боку ЄС, і в політичній волі щодо того, щоб таки розпочати цей процес, – каже він.

Далі, з початком переговорів про вступ, для офіційного Києва можуть з’явитися виклики у вигляді конфлікту інтересів між Україною та іншими країнами-партнерами, які є членами ЄС.

Ми будемо в досить жорстких переговорах, і ми маємо бути готові до цього, щоб розуміти, що є ключовим для нас, що є другорядним, і чим ми готові пожертвувати, а де ці жертви недоречні. Відповідно, треба буде сприймати з холодною головою і пробуксовки, які можуть виникнути, зокрема і там, де їхнє форсування може відбутися тільки за рахунок неприйнятних для України вимог, – пояснює Саакян.

Політолог вказує, що вже зараз очевидно, що українській державі на шляху до європейського блоку доведеться змагатися в царині агросектору, де проблеми будуть у цілій низці питань: починаючи від квотування вирощування експорту, завершуючи претендуванням на європейські аграрні фонди підтримку. Конкуренція в цих питаннях відбуватиметься одразу з низкою аграрних країн Євросоюзу, додає експерт.

Це ж стосується і промислового комплексу, де також вступ України стане конкурентним для низки країн-членів ЄС.

– Поруч із тим, у питаннях інфраструктурних, частина країн після приєднання України втратить можливості отримувати субвенції з низки європейських бюджетів, включно з бюджетом вирівнювання, оскільки вони вже вважатимуться країнами-середнячками. І зрозуміло, що Україна претендуватиме на частину цих грошей для розвитку української інфраструктури, на дотації з євробюджету, – пояснює експерт.

Саакян каже, що приєднання України до європейського політичного блоку змінить ситуацію для деяких країн Євросоюзу настільки, що вони перекочують до категорії країн-донорів, а, відповідно, будуть змушені збільшувати свої внески до загальноєвропейського бюджету.

Фото: Getty Images

– Тому це відбуватиметься в тисячах раундів переговорів за багатьма різними напрямами, з різними переговірниками, – резюмує експерт.

На думку політолога, для українського уряду буде доцільніше спиратися на польський досвід у питанні євроінтеграції, коли на шляху до Євросоюзу офіційна Варшава організувала “десятки тисяч підготовлених перемовників за різними напрямками, від ділових до політичних”. Поганим прикладом для наслідування Саакян називає досвід Болгарії, де процес був значно менш організованим з боку болгарського уряду.

– І врешті-решт, можемо подивитись, як Польщі свого часу, як Болгарії, наприклад, свого часу вдалось скористатись шляхом євроінтеграції і які умови вони змогли отримати вже внаслідок вступу до ЄС. Тому для нас це просто початок нового шляху, більш серйозного, де ідеологія поступатиметься холодному розрахунку і конфлікту інтересів, – пояснює він.

Коли Україна вступить до Євросоюзу

У минулому президент Євроради Шарль Мішель говорив, що цілком реалістичним терміном для вступу України до Євросоюзу є 2030 рік. Схожі оцінки лунали і від інших єврочиновників та європейських політиків.

Водночас у Києві оцінки з цього приводу були більш оптимістичними.

На думку Саакяна, перед тим, як Україна стане членом Євросоюзу, можуть минути роки, оскільки потрібно узгодити цілу низку позицій у різних сферах, починаючи від виробництва, закінчуючи нормативами щодо законотворчості та інших інституційних питань.

– Досвід показує, що, наприклад, для інших країн це тривало роками. Тому для України сьогодні так важливо почати цей процес, щоб нарешті цей лічильник почав працювати, – пояснює він.

На його думку, у питанні, коли Україна зможе вступити до Євросоюзу, “потрібно цілити вище, щоб влучити в ціль”.

– Чисто гіпотетично євроінтеграція України до 2030 року може відбутися. Але, я б сказав, що навіть реалістичний сценарій все ж розширює горизонт на наступне десятиліття, – каже він.

Політолог називає вступ України до Євросоюзу у 2030 році “занадто оптимістичним”.

– Гіпотетично, це може статися до 2030 року. Але для цього має створитися ціла низка сприятливих факторів. І це буде нагадувати, скоріше, диво. І тим паче, не хотілося б заганяти цей темп вступу, оскільки в такому разі, найвірогіднішим сценарієм є те, що прискорення євроінтеграції може відбуватися за рахунок поступливості української сторони в переговорах з країнами ЄС. І, відповідно, за рахунок більшої поступливості в одних питаннях і, можливо, винесення за дужки інших складних питань, які виникатимуть, принесення їх на майбутнє до ЄС, – пояснює експерт.

Олег Саакян резюмує, що поспішати в процесі євроінтеграції не варто, оскільки первинною метою української влади має бути те, щоби по максимуму захистити українські інтереси та вибороти найкращі з можливих умов. Саме в цих рамках Україна має вступати до ЄС.

– Намагання зробити це якомога швидше може бути хибною метою, яка, власне, може зробити цю перемогу пірровою, – сказав він.

Нагадаємо, раніше Факти ICTV розповідали, які наступні кроки України для повноправного членства в ЄС, після того, як було ухвалено рішення про початок переговорів про вступ.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-05-09 09:05:05