Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Китай у відповідь на дії США заборонив експорт до Штатів галію, германію та сурми

Фото: Unsplash

У вівторок Китай заборонив експорт до Сполучених Штатів критичних мінералів – галію, германію і сурми, які широко застосовують у військових цілях, що призвело до ескалації торговельної напруженості наступного дня після дій Вашингтона щодо китайського сектору виробництва мікросхем.

Про це пише Reuters.

Китай заборонив експорт до США галію, германію і сурми

Китайські обмеження посилюють дотримання наявних обмежень на експорт критичних мінералів, які Пекін почав запроваджувати торік, але поширюються тільки на американський ринок. Це стало останньою ескалацією торгової напруженості між двома найбільшими економіками світу напередодні вступу на посаду обраного президента США Дональда Трампа наступного місяця.

У розпорядженні Міністерства торгівлі Китаю про товари подвійного призначення, що мають як військове, так і цивільне застосування, йдеться про проблеми національної безпеки.

Розпорядження, яке набуває чинності негайно, також вимагає суворішого контролю кінцевого використання графітових виробів, що поставляються в США.

– У принципі, експорт галію, германію, сурми та надтвердих матеріалів до США не допускається, – йдеться в повідомленні міністерства.

Галій і германій використовуються в напівпровідниках, а германій – в інфрачервоній техніці, волоконно-оптичних кабелях і сонячних батареях. Сурма використовується в кулях та іншій зброї, а графіт – найбільший за обсягом компонент акумуляторів електромобілів.

Цей крок викликав нові побоювання, що Пекін може націлитися і на інші найважливіші мінерали, зокрема на ті, що мають ще ширше застосування, як-от нікель чи кобальт, пише Reuters.

– Китай уже деякий час сигналізує, що готовий піти на такі кроки, то коли ж США засвоять урок? – заявив Тодд Малан з компанії Talon Metals, яка намагається розробити нікелеву копальню в Міннесоті та веде розвідку цього металу в Мічигані.

Єдиний нікелевий рудник у США буде вичерпаний до 2028 року.

Сполучені Штати оцінюють нові обмеження, але зроблять “необхідні кроки” у відповідь, сказав представник Білого дому, не повідомивши подробиць.

– Ці нові заходи контролю лише підкреслюють важливість зміцнення наших зусиль з іншими країнами щодо зниження ризиків і диверсифікації найважливіших ланцюжків постачань у бік від КНР, – цитує представника американської адміністрації Reuters.

Постачання ресурсів із Китаю до США

За даними китайської митниці, з початку цього року по жовтень у США не було поставок деформованого і не деформованого германію і галію, хоча роком раніше ця країна була четвертим і п’ятим за величиною ринком для цих мінералів відповідно.

Аналогічним чином, жовтневі поставки сурми до Китаю впали на 97% порівняно з вереснем після набуття чинності постанови Пекіна про обмеження її експорту.

Минулого року на Китай припадало 48% видобутої у світі сурми, яку використовують у боєприпасах, інфрачервоних ракетах, ядерній зброї та окулярах нічного бачення, а також у батареях і фотоелектричному обладнанні.

Цього року на Китай припало 59,2% виробництва очищеного германію і 98,8% виробництва очищеного галію, за даними консалтингової компанії Project Blue.

Як вплине китайська заборона на експорт ресурсів до США

– Цей крок – значна ескалація напруженості в ланцюжках поставок, де доступ до сировинних одиниць на Заході і так обмежений, – сказав співзасновник Project Blue Джек Беддер.

Ціни на триоксид сурми в Роттердамі 28 листопада злетіли на 228% з початку року – до $39 тис. за метричну тонну, свідчать дані інформаційного агентства Argus.

– Кожен буде копати у себе на задньому дворі, щоб знайти сурму. Багато країн намагатимуться знайти родовища сурми, – сказав Reuters один із дрібних європейських торговців металами, відмовившись назвати своє ім’я.

Компанія Perpetua Resources, яка розробляє сурм’яний рудник в Айдахо за фінансової підтримки уряду США, заявила, що Китай “воєнізує” доступ до корисних копалин, що мають вирішальне значення для американських військових і технологічних компаній.

– Ми повинні серйозно ставитися до американських джерел мінералів. Настав час покінчити із залежністю від Китаю і забезпечити наше майбутнє, – заявив генеральний директор Perpetua Джон Черрі.

Компанія United States Antimony, яка займається переробкою сурми в Монтані, заявила, що, на її думку, крок Китаю призведе до зростання цін на цей метал, а отже, до збільшення постачань на її плавильний завод, хоча компанія визнала, що на розробку шахт потрібен час.

Обмеження Китаю з боку США

Рішення Китаю послідувало після того, як у понеділок Вашингтон втретє за три роки ввів обмеження на китайську напівпровідникову промисловість, заборонивши експорт 140 компаніям, включно з виробником устаткування для чіпів Naura Technology Group.

Трамп, чий перший чотирирічний термін у Білому домі був відзначений запеклою торговельною війною з Китаєм, заявив, що введе 10-відсоткові тарифи на китайські товари, і пригрозив 60-відсотковими тарифами на китайський імпорт під час своєї президентської кампанії.

– Не дивно, що Китай відповів на зростаючі обмеження з боку американської влади, нинішні та неминучі, своїми власними обмеженнями на постачання цих стратегічних мінералів. Це торгова війна, в якій немає переможців, – сказав Пітер Аркелл, голова Глобальної асоціації гірничодобувної промисловості Китаю.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Крім того, у вівторок кілька китайських промислових груп закликали своїх членів купувати напівпровідники вітчизняного виробництва, а одна з них заявила, що американські чіпи більше не є безпечними та надійними.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-03 23:19:00